Skocz do zawartości

Modernizacja komputera


Recommended Posts

Siemka, mój komputer ma już kilka dobrych lat i chyba pora coś ulepszyć. Komputer służy mi głównie do pracy, czyli obsługi programów dietetycznych, robienie prostych grafik na social media. W planach mam również nagrywanie filmów na yt oraz podcastów. Dosyć często zdarza się też pograć w gry tupu fifa 22, forza horizon 5, wiedźmin itp. 

Aktualny zestaw: 

Procesor: Inter Core i7 4790k 

Karta graficzna: GeForce RTX 2060 

8GB (2x4GB) RAM DDR3 1600 Mhz CL9 

Płyta główna: ASRock Z97 Pro 4

Zasilacz jakiś od be quite 550 W 

Dyski jeden zwykły 1 TB i SSD 256 GB

Obudowa: Zalman Z3 plus 

 

Zastanawiam się nad dołożeniem RAMu bo przy pracy na dwóch monitorach i wielu oknach zaczyna brakować. Jednak nie wiem czy dołożyć po prostu drugie 8GB DDR3, czy przymierzać się do wymiany płyty głównej pod DDR4. Budżet jest elastyczny zależy czy będzie znacząca różnica w wydajności. 

 

 

Edytowane przez Ziomegz
Link to post
Share on other sites

Przydałby się lepszy procesor, więcej ramu i dysk m.2, ale tak jak napisałeś - zwiększenie ramu powinno dać znaczącą różnicę.

Na Twoim miejscu teraz dołożyłbym 16 gb ramu do obecnych 8, a za jakiś czas zmienił całą platformę na intela 12 lub kolejnej generacji.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o montaż filmów to tym bym się raczej za bardzo nie sugerował bo tak jak napisałem to dopiero mam w planach i jeszcze nie wiem co z tego wyjdzie, a jeśli już to myślę, że będzie max 1-2 montaże tygodniowo. Najbardziej zależy mi żeby poprawić komfort pracy bo przy wielu otwartych oknach zaczyna mulić. Tak samo jak odpalę muzykę i facebooka na drugim monitorze podczas grania w FIFE to też gra zaczyna trochę klatkować. Jeśli to tylko kwestia ramu i dołożenie załatwi sprawę (tylko czy na pewno?) to mi to wystarczy na jakiś czas. Jeśli już by było trzeba zmieniać platformę to najlepiej żeby się zamknąć w około 2-3 tysiącach, ale bardziej ta dolna granica. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.01.2022 o 14:51, Ziomegz napisał:

wielu otwartych oknach zaczyna mulić.

Nie za bardzo rozumiem ,kilka okien to stare i3 obsłuży z 4gb ramu a nawet 2gb .  Rozumiem że system masz na ssd ? Jak tak to jakiś problem z software . Do windowsa i przeglądania 8gb wystarcza do nawet wielu kar w przeglądarce  . Choć 8gb do grania może być nie za dużo to do samego neta  to jest z zapasem  .  Sprawdź system pod kontem niechcianego oprogramowania , ewentualnie nagraj od nowa i zobacz jak działa  . Mam 2 stare laptopy i nic nie mulą w przeglądaniu net nawet z wieloma kartami .

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.01.2022 o 22:25, jakub1t napisał:

Nie za bardzo rozumiem ,kilka okien to stare i3 obsłuży z 4gb ramu a nawet 2gb .  Rozumiem że system masz na ssd ? Jak tak to jakiś problem z software . Do windowsa i przeglądania 8gb wystarcza do nawet wielu kar w przeglądarce  . Choć 8gb do grania może być nie za dużo to do samego neta  to jest z zapasem  .  Sprawdź system pod kontem niechcianego oprogramowania , ewentualnie nagraj od nowa i zobacz jak działa  . Mam 2 stare laptopy i nic nie mulą w przeglądaniu net nawet z wieloma kartami .

System na SSD. Sam chrome z odpalonymi 10-15 kartami i programem dietetycznym zużywa mi około 2gb ramu. Nie wiem może to kwestia, że to dosyć obszerne artykuły naukowe są poodpalane. Przy samym korzystaniu z komputera itp. tragedii nie ma. Największe problemy pojawiają się np. podczas grania w FIFE, jeśli odpalona jest sama gra to działa płynnie, jednak wystarczy, że odpalę muzykę i już zaczyna delikatnie klatkować, a jak na drugim monitorze odpalę jakiś film to już bardziej się wszystko zacina. 

 

Budżet 2-3 tysiące. Jeśli będzie zauważalna różnica może być max 3,5 tyś. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...