Skocz do zawartości

Zmniejszenie taktowania procesora i5 11600k - da się?


Recommended Posts

Cześć, siemanko! Mam do Was takie pytanko. Obecnie korzystam z procesora Intel I5 11600k. Jego taktowanie bazowe wg. producenta to 3.9 GHz, natomiast w trybie Turbo wyciąga 4.9 GHz. Mój egzemplarz cały czas pracuje w taktowaniu 4600 MHz - 4900 MHz (cały czas sobie skacze). Nie ważne, czy to podczas obciążenia, czy nie. W idle, kiedy zużycie procesora wynosi 1%/2% również taktowanie wynosi 4600 - 4900 MHz. Wygląda to tak, jakby cały czas był aktywowany tryb turbo. 

 

Moje pytanie zatem brzmi, czy powinno to tak wyglądać? Jeśli nie, to jak obniżyć to taktowanie? Widziałem na benchmarkach, że u niektórych na pulpicie zegary opadają nawet na 800 MHz, a kiedy tylko włączą gierkę/odpalą program itd. to zegary automatycznie się podnoszą - chyba tak to właśnie powinno wyglądać. Pracowanie w takim trybie cały czas (tj. 4600 - 4900 MHz) szybko chyba wykończy takiego procka... 

 

Dodam, że w biosie wszystko ustawione jest na auto - czyli w zasadzie powinno to działać tak, jak opisałem powyżej? Skąd zatem taka praca na 100% taktowania procka - bez względu na wykonywaną przeze mnie czynność?

 

Płyta główna: Z590 Gaming X od Gigabyte. 

Edytowane przez Corteez
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, Rebelmind napisał:

A na innym planie zasilania? 

Mam wyłączoną opcję "zastosuj" - włącza się jedynie wtedy kiedy ręcznie wprowadzę wartości (nawet te same co dla danego trybu). Wciskam zastosuj i od nowa wskakuje "wysoka wydajność". 

Edit:/ Teraz zmieniłem w innym miejscu plan zasilania na zrównoważony i jest ciekawiej. Bo taktowanie na pulpicie zjeżdża na 800 MHz i po chwili na 4900 MHz. Spada na 800 rośnie na 1200 MHz, po chwili skoki na wszystkich rdzeniach na 4600 i 4900 MHz i spadek na 800 MHz na tym planie zrównoważonym. Przy czym zużycie procka 1/2%

Edytowane przez Corteez
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Rebelmind napisał:

Zegary będą Ci skakać, to normalne. Żeby nie skakały ustaw max obciążenie dla Cpu np 40%. Tyle że wtedy np do grania musisz mu zmienić plan lub max wartość ponownie. 

Nawet w spoczynku? Zaobserwowałem też spore skoki w napięciu na vcore cały czas lata od 0.7V do 1.3V w spoczynku oraz napięcia na VID#0, 1, 2, etc zmieniają się co pół sekundy 0.7 i skok na 1.4V, 0.7 i skok na 1.4V - to też normalne tak, tak jak te skoki zegarów?

Link to post
Share on other sites

Tak, to normalne. Chwilowe wykorzystanie Cpu wiąże się ze zmianą napięcia. Jeśli Ci się to nie podoba może zrobić manualne oc (ustawić stały zegar dla wszystkich rdzeni; napięć tak samo lub określić offset). 

 

O konkretne wartości mnie nie pytaj - Rocket Lake nie widziałem nigdzie na własne oczy więc się nie wypowiem, podobnież nt uefi w Gigabyte Z590. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Rebelmind napisał:

Tak, to normalne. Chwilowe wykorzystanie Cpu wiąże się ze zmianą napięcia. Jeśli Ci się to nie podoba może zrobić manualne oc (ustawić stały zegar dla wszystkich rdzeni; napięć tak samo lub określić offset). 

 

O konkretne wartości mnie nie pytaj - Rocket Lake nie widziałem nigdzie na własne oczy więc się nie wypowiem, podobnież nt uefi w Gigabyte Z590. 

 

Okej, no to wszystko jasne. Bardzo dziękuję :) Dziwne to w takim razie - w poprzednim procesorze i5 4690k też intela, zegary dostawały zatwardzenia - choćby skały... nie powiem co robiły, zegar równiutko trzymał taktowanie, a tutaj to oczopląsu dostaje od tych skoków co pół sekundy. Ale skoro tak musi być, to tak musi być :) 

 

Przy okazji - programy monitorujące pokazują, że minimalna temperatura procka wynosiła przez chwilę 0 stopni - ta anomalia też normalna rozumiem dla I5? Czytałem na necie, że oznacza to, że "rdzeń poszedł spać" - cokolwiek to znaczy... :)

 

Pytam bo na 4 generacji intela takich anomalii nigdy nie spotkałem, a tu nowy sprzęt i takie anomalie, które wychodzi na to, że nie są anomaliami się wyczyniają - wolę się upewnić, że wszystko ok - w końcu gwarancja od czegoś jest :)

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, Rebelmind napisał:

Jedyny raz kiedy widziałem 0°C na rdzeniu to jak się czujnik zjarał. Jeśli jest to pojedynczy odczyt dla jednego rdzenia to jeszcze ok - ale jeśli dla całego Cpu pokazuje Ci 0 to już gorzej. 

 

To znaczy pokazuje jako wartość minimalną 0 stopni, ale średnia i maksymalna pokazywana jest wydaje się normalnie.

 

Tak to wygląda, jak w załączniku. 

Zrzut ekranu 2022-01-05 173007.png

Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, Rebelmind napisał:

Wygląda ok. 

Po godzinie obserwowania pulpitu procesor przełączył się na pracę w trybie zasilania "najwyższa wydajność" - zupełnie bez powodu, sam nic nie zmieniałem - nie był także obciążany niczym. 

 

Czy może to wynikać z problemów z napięciami na płycie głównej lub ew. zasilacz? Może zarzuca za wysokie napięcie i stąd oprogramowanie myśli, że ja jakieś ovc uprawiam i daje takie ustawienia?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...