Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Nadszedł wreszcie czas na wymianę podzespołów w wysłużonej już stacjonarce. Komputer składany był jakoś w 2013 roku i jego możliwości powoli się kończą (PUBG działa w 30 FPSach, zużycie procesora podczas rozgrywki wynosi 100%, czasami gra sama z siebie się wyłącza, Borderlands 3 ma niestabilne 50, RDR2 jakoś działa ale jeśli cokolwiek dzieje się na ekranie klatki też skaczą. Wszystkie tytuły na najniższych ustawieniach), a że jest kilka nowszych tytułów (ciekawie wygląda chociażby nowy Stalker), w które chciałbym zagrać ale brak mocy obliczeniowej albo to utrudni albo w ogóle wykluczy to wypadało by zaopatrzyć się w lepszy sprzęt.

 

Obecna konfiguracja wygląda następująco:

 

Płyta główna: msi B75MA-P45

RAM: pamięć GeIL DDR3 8GB (2x 4GB, 1600 MHz)

Procesor: intel Core i5-3350P 3,10 GHz (LGA1155)

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1060 6GB

Zasilacz: Corsair VS450

Chłodzenie: SilentiumPC FeraPRO HE1224

System: Windows 10 Home

Monitor: SAMSUNG LC24F390FHUXEN

Obudowa: Brutus 410 Pure Black

Dyski - GOODRAM 240GB 2,5" SSD MLC IRDM PRO (GEN2) na system i programy

Crucial 1TB 2,5" SATA: SSD MX500 na gry

i jeszcze bodajże WD Blue 500 GB 3.5" SATA III, z którego mogę ewentualnie zrezygnować

 

 

 

Przede wszystkim chcę wymienić CPU, płytę główną, RAM i obudowę. Chciałbym zostawić ile się da z obecnego zestawu chociaż obawiam się, że zasilacz może tego nie uciągnąć a chłodzenie może nie pasować do nowszego procesora.

 

Patrzyłem wstępnie na stronach sklepów jak ewentualnie wygląda to cenowo i ustaliłem, że:

 

Procesor - 1500 zł

Płyta główna - 300 zł

RAM - 500-600 zł

Obudowa - 200-300 zł

 

Jedynie do pamięci RAM mam konkretne wymagania - DDR4, 32 GB, podobno 2 kości będą najlepsze.

 

Nie znam się zbytnio na komputerach ale żeby chociaż minimalnie się zorientować ustawiałem po prostu filtry na interesujące mnie parametry i patrzyłem na najtańsze opcje. Ogólnie chciałbym wydać możliwie jak najmniej ale z drugiej strony wolę wyłożyć pieniądze na coś porządnego co wytrzyma kolejne 5-7 lat grania w Full HD, 60FPS na wysokich/średnich detalach niż bawić się w półśrodki. Jeśli bardziej opłaca się dołożyć (lub odjąć) do czegoś tę stówkę czy dwie to liczę się z tym. Nie interesują mnie światełka, okna w obudowach itp., przede wszystkim sprzęt ma być wydajny.

Link to post
Share on other sites

A faktycznie warto czekać? Z tego co patrzyłem w necie to B660 mają mieć premierę 4 stycznia ale pytanie jak będzie z faktyczną ceną i dostępnością. Z kompletem CPU + RAM + płyta główna + obudowa zmieścić w 3 tysiącach ale widzę, że może być ciężko.

Link to post
Share on other sites

Nad nową kartą graficzną się nie zastanawiałem ale patrząc teraz na szybkości to na pewno nie zamierzam jej szybko wymieniać bo budżet nie ten. Myślę, że najprędzej zdecyduję się na nowe GPU w przyszłym roku, może za 2 lata kiedy moja 1060 nie będzie w ogóle dawała rady.

 

Natomiast jeśli chodzi o płytę główną to tak jak pisałem w pierwszym poście - po prostu zrobiłem rozeznanie cenowe na zasadzie "sortowanie od najtańszych" żeby chociaż oszacować koszta, myślałem, że płyta główna za te 3-4 stówki nie będzie wybitna ale co najmniej sensowna.

 

Chciałbym na cały zestaw wydać max ~3000 zł więc jest jeszcze trochę zapasu, powiedzmy ze 300 zł (jeśli faktycznie będzie warto to jestem w stanie wyłożyć nawet ponad 3k ale wolałbym tego uniknąć). Tak jak mówiłem, nie znam się kompletnie, nie wiem na co zwracać uwagę przy konkretnych komponentach więc jestem otwarty na wszelkie propozycje. Chcę jak najlepiej spożytkować te pieniądze więc mogę wstrzymać się z zakupem i zdecydować się na nowości od Intela.

Link to post
Share on other sites
46 minut temu, Piechutus napisał:

Tyle, że wspomniana i7 kosztuje 2000 a nie 1400 zł

I7 12700 bez k powinna koło 1500zl kosztować, trzeba poczekać na premierę 4 stycznia. Płyta b660 lepsza pewnie koło 600, ram 32gb 3600cl17 660 zł. Obudowę za 240zl się znajdzie. Tańsza opcja pewnie będzie 12600/12400 z resztą jw

No i chłodzenie to by się taka fera 5/Fortis 5 przydało więc pewnie będzie ponad 3000zl z i7-12700f, ale można zawsze nawet i5-12400f które powinno max za 900zl być z dobra płyta z 5 lat może będzie jest sens samego procka np wymienić np na 13700/13900;)

Jak na 5-7lat to bym nie szedł w 11400f

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Niestety musisz sie liczyc ze 1060 bedzie bardzo mocno ograniczala ten zestaw do gier, ilosc klatek pozostanie mala.

 

Moja opinia:

i5-11400f

plyta b560

pamiec 2x8gb - nie ma sensu 32gb przy tej karcie graf

sprzedaj 1060 i poszukaj uzywki 1070, 1080, 2060 lub 2070 w zaleznosci od budzetu to zwiekszy ilosc fps w grach, najlepiej uzywke na gwarancji.

 

ps Twoja karta juz niewyrabia

 

Edytowane przez Genghis Khan
Link to post
Share on other sites

Z tego co patrzyłem w trakcie grania w PUBG'a to właśnie procesor i RAM były wąskim gardłem całego zestawu. Na ten moment planuję ograć Borderlands 3 i RDR2, a nad nową kartą będę się zastanawiał może za pół roku jak uzbieram pieniądze, nie jestem w stanie wymienić wszystkiego na raz.

 

Chcę teraz wymienić to co mogę żeby w przyszłości uzbierać tylko na tę kartę graficzną i mieć gotowy zestaw.

Edytowane przez Piechutus
Link to post
Share on other sites

Tyle, że 16 GB staje się standardem w zalecanych wymaganiach, w dłuższej perspektywie będzie faktycznie wystarczające? 

 

Popatrzyłem na karty graficzne i jeśli budżet pozwoli to wstępnie zamierzam kupić RTX 2060 albo 3060, zależy jak sytuacja będzie wyglądała za te pół roku.

 

Jeśli karta graficzna jest faktycznie kluczowa w kwestii FPS to opłaca się tak bardzo inwestować w resztę podzespołów? Bo sądziłem, że jednak ilość RAMu i wydajność procesora jest może nie równie ważna ale jednak bardzo istotna w kwestii gier. Teraz jednak wychodzi na to że bardziej opłaca się teraz przyoszczędzić i zainwestować faktycznie w GPU...

Edytowane przez Piechutus
Link to post
Share on other sites

Bez sensu 11600k, poczekał bym na i5-12400 + b660, gdzie 12 generacja Intela to duży skok. Zasilacz bym wymienił pod 3060.

 

Obczaj test;

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_12600k_test_procesora_alder_lake_mocny_zawodnik_w_sredniej_polce-18516-10.html

 

12400/12600 będzie odrobinę wolniejszy od 12600k, a planujesz na 5 lat

Link to post
Share on other sites

Poczekam jednak jak na CES faktycznie zaprezentują nowe procesory i płyty główne.

 

Tymczasem może mi ktoś wyjaśnić czym różnią się w xkom te kości RAM? (Vengeance LPX DDR4 3200 C16 2x8GB) Po wpisaniu tej frazy w wyszukiwarkę wyskakują 4 pozycje, jedne przecenione z 489 na 419, a obok dwie pozycje, jedna za 336, druga za 339 zł tyle, że w specyfikacji nie różnią się absolutnie niczym. Błąd cenowy, dziwna promocja czy ja coś przeoczyłem? I od razu pytanie - za te 336 zł warto?

Link to post
Share on other sites

Doczekałem się, płyty B660 i I5-12400 są dostępne.

Teraz pytanie czy producent płyty ma znaczenie? Do wyboru są ASUSa i Gigabyte'a.

I procesor w wersji F, bez zintegrowanego układu graficznego?

 

Prosiłbym również o ocenę RAMu i ewentualnie propozycję lepszego modelu.

 

https://www.x-kom.pl/lista/fjzxs5e66

Edytowane przez Piechutus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...