Skocz do zawartości

Upgrade: CPU, płyta główna i RAM do 2500-3000 zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Witam, to mój pierwszy post na forum. Dawno nie siedziałem na rynku podzespołów i jestem trochę do tytułu w nowościach, dlatego też wychodzę z zapytaniem o poradę. 

Mój aktualny zestaw to Pentium G4560, 8 GB RAM-u (2x4GB) 2400 MHz DDR4 na płycie głównej Gigabyte H110M-S2V-CF. Chcę zamienić te komponenty na dużo wydajniejsze i nowsze, nowa jednostka będzie mi służyć do renderowania oraz programów takich jak Revit, Sketchup, Blender, Archicad, Photoshop itp. oraz do sporadycznego grania w tytuły takie jak Wiedźmin, może Cyberpunk. 

Mój budżet to 2500 do 3000 złotych. Zależy mi na zestawie procesor, płyta główna i RAM 16 lub 32 GB. Nie zależy mi na konkretnych modelach lub koszykach (choć taka pomoc jest również mile widziana), a bardziej na tym na jakich parametrach lub wokół jakiego procesora skupić zestaw do tej kwoty. Oraz czy warto inwestować w platformę opartą na Alder Lake.

Z góry dziękuję za rady:)

Edytowane przez Kacper_Iterman
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Witamy nowego użytkownika forum! 

 

Platforma oparta o Alder Lake-S to bardzo sensowny wybór, a z wykorzystaniem nadchodzących płyt B660 oraz zablokowanych modeli i7/i9 może być jeszcze sensowniejsza. 

 

Za 3000 powinieneś być w stanie bez problemu złożyć zestaw:

* i7-12700

* płyta B660 D4

* 2x16 GB DDR4 3600 MHz 

* dobry cooler 

 

Premiera tańszych płyt pod Aldery i zablokowanych Cpu 12-gen w pierwszej połowie stycznia. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Super, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie, czy i5-12600K lub KF z dobrym chłodzeniem po podkręceniu na najtańszych płytach z chipsetem Z690 nie spisałby się lepiej w wymienionych wyżej programach od i7-12700?

Czy w ogóle jest sens podkręcania na płycie głównej załóżmy, MSI PRO Z690-A DDR4?

Link to post
Share on other sites

Nie siedzę w PS ani tym bardziej w pozostałych przytoczonych przez Ciebie programach więc tutaj niestety nie powiem. 

 

Wiem natomiast, że 12600k kręci się bardzo dobrze (5200-5300 MHz okolice) więc jeśli silny pojedynczy wątek miałby to być istotny to warto pomyśleć o i5. 

 

16 minut temu, Kacper_Iterman napisał:

MSI PRO Z690-A DDR4

Powinna w zupełności ogarnąć 12600K.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Kacper_Iterman napisał:

Super, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie, czy i5-12600K lub KF z dobrym chłodzeniem po podkręceniu na najtańszych płytach z chipsetem Z690 nie spisałby się lepiej w wymienionych wyżej programach od i7-12700?

Czy w ogóle jest sens podkręcania na płycie głównej załóżmy, MSI PRO Z690-A DDR4?

Generalnie czy i5-12600k czy i7 12700 będzie się bardzo dobrze spisywać, ps siedzi na jednym wątku ale różnice między 12600k czy 12900k są minimalne, w benchmarkach może i większe ale w codziennym użytkowaniu co wybierzesz będzie dobrze:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-12th-Gen-Intel-Core-vs-AMD-Ryzen-5000-Series-2245/#PhotoshopPerformanceAnalysis

za 3100 miałbyś na dziś: https://proline.pl/koszyk/ecf672c2

 

Ja bym poczekał nawet na i5 12400 na b660 bo pytanie tez jakie masz dyski i zasilacz, warto dobry ssd mieć na dane bo taki 12400 będzie wystarczający a resztę kasy można w inne komponenty też zainwestować

Edytowane przez wrobel_krk
zła płyta
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...