Skocz do zawartości

Komputer dla architekta-ArchiCAD, TM, Octane, PS


Recommended Posts

9 godzin temu, PatLove napisał:

Zależy mi na wyższym taktowaniu pojedynczego rdzenia bo te 2,1 to trochę mało.

Ale nie patrz tutaj na taktowanie bazowe, tam dla jednego rdzenia masz 4,9 GHz, dla wszystkich P-Core chyba 4.5 GHz. 

Do pracy 14600K bym nie brał kiedy za ~ 450 zł więcej jest właśnie 14700K z 28 wątkami i 20 rdzeniami 

Link to post
Share on other sites

Nie, potrzebuję stabilnego, jak najwyższego, taktowania pojedynczego rdzenia. 13900K/14900K jednak bez sensu bo multicore gra jednak u mnie drugie skrzypce. 14700K w zupełności wystarczy ale zacząłem się w ogóle zastanawiać, czy w moim przypadku AMD nie byłoby dużo lepszym rozwiązaniem?
Np taki Ryzen 9 7900X z bazowym taktowaniem 4,7GHz, bo 12 rdzeni i 24 wątki to dla mnie i tak w zupełności wystarczajaco. 
 

Jest tylko druga strona medalu-przy upgrade do 14700K wymieniam CPU i z głowy (zgadza się?), a przy AMD, to z kolei „rujnacja” całego konfigu bo jak rozumiem wiąże się to z wymianą CPU, Mobo, RAMu i chłodzenia, zgadza się? 
 

Link to post
Share on other sites

A może nie ma sensu teraz dłubać w tym konfigu, tylko zostawić póki co jak jest, a później pójść w LGA1851, CPU z nowej serii i DDR5…(?)

 

Nie wiem dlaczego wcześniej o tym w ogóle zapomniałem ale na razie to zdjąłem limity i puściłem RAM na 3600 w Gear1 bo wszystko było na „Auto”.

 

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

Na pewno chciałbym procesor z wyższym taktowaniem pojedynczego rdzenia i z tego co się zorientowałem najmniejszy koszt i zamieszanie to wymiana 12700 na 14700k…
 

…ALE ponawiam pytanie-czy w moim

przypadku AMD nie będzie jednak lepszym rozwiązaniem? czerwoni mają jednak te taktowania wyższe, niż Intel…

 

Kwestia też tego, jakie będą CPU na 1851…

 

Rozważam 3 opcje:

1. wymiana 12700 na 14700k

2. zostawienie obecnego setupu jak jest i przejście na 1851

3. zostawienie obecnego setupu jak jest i przejście na AM5, a może już AM6(?)

 

Jeżeli AMD, to kierunek lepszy, niż Intel, to które CPU? 7900, 7900X, czy może jeszcze coś innego?

 

Tak, jak pisałem-wielowątkowość to u mnie kwestia drugorzędna, wystarczy mi min 12/24, a więcej, to już tylko bonus bo i tak renderuję

przez GPU. 

Czy moje obecne chłodzenie-Navis 240 podoła i7 14700k? 
 

Czy warto dołożyć ramkę ILM?

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, PatLove napisał:

-czy moje chłodzenie-Navis 240 podoła 14700K?

Wszystko zależy od napięcia - jak będzie wyższe to bez UV nie, jak będzie niskie albo jak zrobisz UV to jest taka szansa

 

10 godzin temu, PatLove napisał:

-czy dołożenie ramki ILM coś pomoże i ma w ogóle sens?

Ma i nie ma - jak Ci się wygnie procesor to będziesz miał wyższe temperatury o kilka stopni, ale wygiąć się też nie musi. 

Link to post
Share on other sites

@kajtek. a od czego zależy napięcie? (Sorry jeżeli to głupie pytanie ale aż na tyle w tym nie siedzę...).

Obecnie, za 12700 z pozdejmowanymi powerlimitami CPU-Z pokazuje widełki 0,71-1,04V. Najczęściej 0,75-0.9V

 

Na 14700K wszystko będzie na stocku, nie planuję OC, natomiast UV, dlaczego nie? Jeżeli nie obniży ono wydajności CPU, a obniży temperatury, to nie ma problemu. Może być i UV.

 

Przy zmianie CPU, ILM zawsze mogę dorzucić bo to śmieszne pieniądze kosztuje.

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Być może będę składał kolejny konfig do takich samych zastosowań, jak poprzedni i teraz pytanie-czy obecnie jest jeszcze sens pchać się w LGA1700, dla którego nie będzie już nowego wypustu CPU, czy jednak iść w AM5?

AM5 ma mieć wsparcie przez kilka lat i pewnie AMD wypuści jeszcze ze 2-3 generacje procesorów pod tą podstawkę, z kolei 14 generacja Intela jest jednak bardziej wydajna, niż AMD, nawet po mimo niższych bazowych taktowań rdzeni...

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, PatLove napisał:

AM5 ma mieć wsparcie przez kilka lat i pewnie AMD wypuści jeszcze ze 2-3 generacje procesorów pod tą podstawkę, z kolei 14 generacja Intela jest jednak bardziej wydajna, niż AMD, nawet po mimo niższych bazowych taktowań rdzeni...

Jakie kilka lat. Będzie jeszcze jedna generacja w tym roku i chyba koniec. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Najlepiej w takim razie czekać, zgadza się? 
 

Mamy 02.2024 i jeżeli ktoś musi kupić, to LGA1700, czy AM5?

 

P.S. 

Czytałem gdzieś, że am5 ma być conajmniej jeszcze seria 8000 i 9000. 

W którą stronę iśc?

 

Ryzen 9 7900: https://proline.pl/koszyk/6b0e7409

 

i5 14600K: https://proline.pl/koszyk/26d470f2

 

Póki co konfigi bez GPU, poźniej wleci 4070 Super albo 4070Ti Super.

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...