Skocz do zawartości

Uszkodzona pamięć?


Recommended Posts

Omyłkowo kość DDR4 została włożona odwrotnie. Po włączeniu komputera czuć było charakterystyczny zapach. Komp szybko wyłączony. Na pamięci jeden styk jest czarny, jakby spalony/przypalony. Slot w jednym punkcie, lekko przypalony. Komp uruchamia się nawet z tą kością, można wejść do BIOS, ale w zakładce ram, nazwa producenta oznaczona jest ''n/a'', pojemność wyświetla ok. Drugą kość (włożoną poprawnie) wykrywa z nazwy i pojemności.

Aczkolwiek po włączeniu komputera jest BSOD ''Inaccessible Boot Device'', automatyczna naprawa jakby się zapętla, bo nie udaje się jej zrobić. Czy ten BSOD jest skutkiem tej sytuacji?

Nie mam pewności, czy kość działa, dopiero po świętach mogę to sprawdzić, ale nie daje mi to spokoju.

Rozpisałem się, więc główne pytania:

1) Czy taka kość z 1 czarnym stykiem, jest już do niczego?

2) Czy BSOD "Inaccessible Boot Device" może być skutkiem uszkodzonej pamięci RAM? Dodam, że z jedną (tą dobrze włożoną kością) też jest ten BS.

 

Co radzicie?

Link to post
Share on other sites

Mnie ciekawi jak udało ci się włożyć pamięć odwrotnie jak to jest praktycznie niewykonalne bo jest tam specjalny rowek a jest on nie na środku...

 

Jeśli jednak udało się to pamięć jest zjarana i do wywalenia a slot praktycznie nie do użytku...

 

Wyjmij obie - zresetuj bios - i włóż potem jedną pamięć - tą sprawną w slot prawidłowo w slot bez wyjaranego pinu...

 

Jak zaskoczy komp to masz problem z głowy...

 

Jak nie,  to raczej płyta główna zwalona...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
56 minut temu, pawluto napisał:

Mnie ciekawi jak udało ci się włożyć pamięć odwrotnie jak to jest praktycznie niewykonalne bo jest tam specjalny rowek a jest on nie na środku...

To jest bardzo dobre pytanie, sam jestem ciekaw jak można to zrobić, nie dość że z kości robi się banan to trzeba użyć sporej siły żeby ją tak wczepić

57 minut temu, pawluto napisał:

Jeśli jednak udało się to pamięć jest zjarana i do wywalenia a slot praktycznie nie do użytku...

Tutaj też się zgadzam, nie ma jej nawet co wysyłać na gwarancję bo będzie z miejsca odrzucona.

58 minut temu, pawluto napisał:

Wyjmij obie - zresetuj bios - i włóż potem jedną pamięć - tą sprawną w slot prawidłowo w slot bez wyjaranego pinu...

To też trafna rada

58 minut temu, pawluto napisał:

Jak nie,  to raczej płyta główna zwalona...

"Diagnoza" wywróżona z fusów, na chwilę obecną nie ma co się nią sugerować

 

@jutjub

Sprawdź w bios jak masz skonfigurowany kontroler dysków (legacy, AHCI, RAID). Być może bios się sam zrestartował i teraz jest problem z załadowaniem systemu. Nie zaszkodzi także sprawdzić zakładki BOOT i ustawienia UEFI/Legacy

 

Jak to nic nie da, to postaraj się zorganizować jakiś tymczasowy dysk na którym postaw testowy system operacyjny

 

Link to post
Share on other sites

Czyli z góry można powiedzieć, że ten ram do wywalenia? Tak samo slot na stówę nie do użytku?

48 minut temu, 8gwiazdek napisał:

 

Sprawdź w bios jak masz skonfigurowany kontroler dysków (legacy, AHCI, RAID).

RAID, 2 dyski SSD

 

48 minut temu, 8gwiazdek napisał:

Jak to nic nie da, to postaraj się zorganizować jakiś tymczasowy dysk na którym postaw testowy system operacyjny

Czy ta sytuacja z RAM, mogła coś namieszać?

Ale z drugiej strony w BIOS wyświetla się, że są  2 kości. Czy to nie ma znaczenia?

 

Czy do tego slotu (uszkodzonego (?), można testowo włożyć nową kość?

Jeżeli kość, ram byłyby uszkodzone, to czy w ogóle komp powinien się włączyć?

Do biosu mogę wejść

Edytowane przez jutjub
Link to post
Share on other sites

Czasem są sytuacje, że wejdzie jakiś pyłek niewidoczny dla oka, ale odczuwalny przez elektronikę. Już ładnych kilka razy, udało mi się postawić komputer swój, albo szwagra na nogi, przez całkowity "rozbiór do naga" a potem ponowne składanie, poprzedzone bardzo dokładnym czyszczeniem wszystkiego...

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, henk-z napisał:

Ha! Miałem to samo :)

Złożyłem kompa, po włączeniu nie działa.

Zaniosłem do serwisu - nie działa.

Po dwóch godzinach dostaję telefon, że działa.

Pytam co zrobiliście - nic nowego, odłączyliśmy wszystkie wtyczki i wsadziliśmy w te same miejsca :)

Ale też źle włożyłeś i przepaliłeś styk?

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, danieloslaw1 napisał:

Na 100% dobrze wsadziles ram. Nie ma opcji wlozenia go zle bez polamania slotu. Moze niedocisnąłes ktorejs kości. Moze musiał sie zaadaptować bios. Potestuj w memmtest. Ustaw dobre cl i v. Sprawdz czy wszystko ok i daj znac

 

 

Nie wiem co się stało, ale na bank odwrotnie kość włożona. Jak już teraz włożona jest poprawnie, to po drugiej stronie jest jest przypalony/osmalony styk. Zapach spalenizny było czuć. Komp stabilnie działa już 3 dzień. Pamięci testowane, są ok. Dziwna sprawa.

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Ja to widzę jak na załączonym filmiku :D 

tak było :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...