Skocz do zawartości

Problem po dołożeniu 2x4GB takiego samego RAMu.


Recommended Posts

Witam.

Dokupiłem wczoraj 8GB RAMu, 2 kości po 4GB, są to Kingstony HyperX DDR3 1600MHz CL9 1.5v. Identyczny zestaw 2x4GB siedzi już u mnie w PC.  Wpiąłem RAM (zajęte są 4 gniazda) zresetowałem BIOS i problem wygląda następująco: komputer pracuje, monitor nic nie wyświetla, jest czarny ekran, nie da się wejść do BIOSu i płyta sygnalizuje błąd 55 (Memory not installed). Sprawdzałem kości parami, wpiąłem jedną parę w gniazda 1 i 3, wyjąłem, wpiąłem drugą parę w te same gniazda i również wszystko działa. Problem z błędem 55 pojawia się, gdy wepnę 2 kości w gniazda 2 i 4, wtedy również pojawia się błąd 55. Wychodzi na to, że kości są sprawne i problem leży gdzie indziej.

 

Na płycie głównej mam przycisk MemOK. Jak go wcisnę to komputer kilka razy się restartuje i system startuje. BIOS wyświetla, że ustawił pamięci tak, żeby można było odpalić system. System startuje, wszystko działa normalnie, widzi 16GB RAMu, ale działa to tylko do czasu wyłączenia komputera i włączenia go ponownie (nie restartu). Wtedy sytuacja jest jeszcze dziwniejsza, ponieważ komputer włącza się na 2 sekundy, po czym się wyłącza też na ok. 2 sec. i tak w nieskończoność.

 

Podsumowując wychodzi na to, że:

1. RAM jest sprawny, komputer się włącza i po wciśnięciu MemOK, kiedy płyta ustawi RAM tak, jak jej się podoba, żeby działał, działa do czasu wyłączenia komputera. Po tym komputer resetuje się w kółko 2 sec po włączeniu i nic się nie da zrobić. Wygląda to tak, jakby te ustawienia, które są aplikowane po kliknięciu MemOK nie zapisywały się.

2. Po zresetowaniu BIOSu jest komunikat 55, komputer "pracuje", wentylatory i ledy działają, ale jest czarny ekran i nic się nie da zrobić.

 

Teraz pytanko do forumowiczów. Czy w biosie są jakieś opcje, które trzeba ustawić, żeby wszystko działało, czy problem może leżeć po prostu w jakimś uszkodzeniu płyty/procesora albo niekompatybilności zestawów RAM?

 

 

Link to post
Share on other sites

Bios mam zaktualizowany.

Sprawdziłem komputer, wkładając po kolei jedną kość w każdy ze slotów. Okazuje się, że na 1, 3 i 4 slocie wszystko działa prawidłowo, nie ważne czy wepnę tylko jedną kość w którychś z tych slotów, czy wszystkie 3, wszystko jest ok.

 

Wychodzi więc na to, że coś jest nie tak z drugim slotem, płyta z początku nie widzi w nim ramu, sygnalizuje błąd 55 (pamięć nie zainstalowana). Pomaga tylko ten cały MemOK i jak dopiero ustawi wszystko dla tej kości w 2 slocie to systek odpala, ale i tak są problemy jak w 1 poście.

 

Sprawdziłem piny na sockecie cpu, 2 były lekko wygięte, naprostowałem je tak, że nic nie widać, ale nic to nie dało. Możliwe że tutaj leży problem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...