Skocz do zawartości

problemy z taktowaniem pamięci


Recommended Posts

Witam, moje pamięci ram to 2x4gb 2400MHz CL14, piszę, ponieważ sprawdzając  w CPU-ID dostałem następujące informacje : image.png.844580c6533a0c563c79e73dafb3f3b3.png
a komputer potrafi zlagować, mimo nie antycznego hardware ryzen 1600, gtx 1060, z czego moje pytanie: czy takie taktowanie jest normalne dla takiego ramu? czy powinienem coś zmienić w biosie? i jeżeli chce unowocześnić system, to czy powinienem dokupić jeszcze raz takie same kości, czy raczej dokupić inne?

tu zdjęcie memory slot selection jednej z kostek
 

 image.png.47ea360eee1653597cc7d8bde3a1f9b4.png

 

Link to post
Share on other sites

W zakładce memory masz bieżące taktowanie, obciąć czymś procesor i sprawdź. Jak cpu podbije taktowanie to i ram podbije. 

Wg zakładki SPD 2400 jest w prolilu xmp, zobacz jak masz ustawione w biosie, teraz tak jak byś miał 2133 wg mnie czyli nie korzystasz z xmp. Tak czy siak wolny ram ogranicza mocno AMD. Wg mnie ram do zmiany na coś minimum 3200 najlepiej 3600, przy okazji można dać 16gb. 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, olo163 napisał:

W zakładce memory masz bieżące taktowanie, obciąć czymś procesor i sprawdź. Jak cpu podbije taktowanie to i ram podbije. 

Wg zakładki SPD 2400 jest w prolilu xmp, zobacz jak masz ustawione w biosie, teraz tak jak byś miał 2133 wg mnie czyli nie korzystasz z xmp. Tak czy siak wolny ram ogranicza mocno AMD. Wg mnie ram do zmiany na coś minimum 3200 najlepiej 3600, przy okazji można dać 16gb. 

olo163 co ty gadasz według zakładki cpu-z ram mu działa z 2666 Mhz a nie 2133 Mhz według mnie tylko się cieszyć że ram się tak ustawił

może właśnie dla tego ramu to za wysoko i dlatego się laguje

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 23.12.2021 o 21:53, iro71 napisał:

to czemu według ciebie nie?

Możliwe że masz rację możliwe że nie, mi wydaje się inaczej.

@autor

ściągnij i uruchom HWiNFO64 zakładka sensors i popracuj trochę coś porób i niech trochę podziała na pulpicie bezczynnie.

W zakładce sensors masz memory timings i interesuje mnie screen z tej zakładki.

  • Że co, proszę? 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, danieloslaw1 napisał:

Olo co ty piepszysz?

U mnie w cpu-z jak cpu jest nieobciążony taktowanie ramu spada, zmieniają się dzielniki.

 

 

 

ram1.jpg

Wg tego i twojej opinii mam ram ddr4 1329,8 (1330MHz)???

 

Wg mnie mam 2133

 

 

 

 

ram2.jpg

Dlatego coś mi się nie podoba w tym screenie autora tematu i nie mam pewności.

  • Że co, proszę? 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

W laptopach to normalne, że taktowanie spada i zmieniają się dzielniki. Taki urok laptopów i dynamicznej zmiany częstotliwości by ograniczyć zużycie energii i polepszyć termikę pudełka. W stacjonarkach zazwyczaj ustawiamy na sztywno. Całe nieporozumienie wzięło się z tego, że producenci nie podają swoich pamięci wg certyfikatu JEDEC tylko maksymalnych przetestowanych parametrów na które dają gwarancję. Zazwyczaj zapisanych w SPD jako profil XMP. Szczególnie, że specyfikacje JEDEC często pojawiają się dłuuugo po ugruntowaniu się pamięci o danych częstotliwościach na rynku ;)

Autor ma pamięci 2400MHz ustawione na sztywno na 2666MHz przy zachowaniu opóźnień. Na tych kostkach to nic niezwykłego - Vengeance LPX całkiem nieźle się sprawdzają nawet z ryzenami pierwszej generacji.

Czy to normalne ze przy takim ramie komputer potrafi zalagować? Tak. Przy 8GB (2x4GB) na dzisiejsze czasy i owszem potrafi. Szczególnie w zaśmieconym systemie. Dokupienie kolejnych 2x4 na pewno poprawi działanie systemu, a jeśli będą takie same to zapewne jest większa szansa, ze pójdą na takich parametrach (choć przy lepszych o ile coś nie będzie się gryzło to powinno pójść na optymalnych parametrach dla dotychczasowych ale jest ryzyko, ze coś jednak będzie się gryzło szczególnie jak topologia kostek będzie inna)

Edytowane przez anemus
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...