Skocz do zawartości

Z490 + i5 10400F jak zdjąć limit mocy?


Recommended Posts

Czytałem, że mając płytę z chipsetem Z490 i dowolny procesor intela 10 generacji mogę wyłączyć w biosie jakiś limit mocy przez co procesor będzie o ileś % bardziej wydajny kosztem większego TDP. Chciałem zobaczyć ile to naprawdę daje, ale za cholerę mi się nie udaje. Moja płyta to MSI MPG Z490 Gaming Plus. Procesor i5 10400F. Znalazłem w necie kilka podobnych tematów i polecają tam głównie zmienić opcję "CPU Cooler Tuning" na "Water Cooler PL1: 4096W". No i ustawiam tak, ale nic się nie dzieje. Pod pełnym obciążeniem procesor pobiera tyle samo watów co normalnie, czyli dochodzi tylko do 65-70. Może coś jeszcze powinienem zmienić? Wygląda to u mnie tak jak poniżej:

sxclzVD.jpg

hltB2g2.jpg

 

4F6W0Qz.jpg

 

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, janek20 napisał:

No wystarczy nadusić co masz podświetlone tj chłodzenie wodne i jest 4000w

Mam to właśnie ustawione, ale kompletnie nic się nie zmienia względem poboru mocy. Dobija tak samo jak wcześniej do 65-70W podczas 100% obciążenia. 

Link to post
Share on other sites

Power Limity masz na Auto, trzeba wklepać ręcznie np. 256W i 256A. Z tym że 10400f jest ograniczony do 4,0ghz all core i zwiększenie limitu chyba nic nie da. Przy procesorach z K, które kręcą się w okolice 5ghz to robi różnicę. Jak chcesz zyskać parę procent wydajności to ustaw BCLK na 102,9mhz i podkręć RAM. Ballistixy tam masz czy coś innego?

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki zaraz potestuję i dam znać co z tego wyszło. 

Już chyba wszystko jasne. Niestety po wyłączeniu wszystkich limitów różnica jest wręcz marginalna, ale jest. To test z ustawionym: "Water Cooler", i limitów na 4096W/256A:

Zdjęte limity

A tutaj włączone limity "Boxed Cooler i 65W/140A":

Limity włączone

 

Gdyby ktoś w przyszłości natrafił na ten temat, bo też interesowałoby go zdjęcie limitów na i5 10400F, to podsumowanie jest takie:

 

W OCCT pod pełnym obciążeniem procesor ze zdjętymi limitami trzyma stałe 4.00GHz (maksymalny spadek do 3997MHz) i pojedyncze rdzenie potrafią boostować do 4300MHz, kiedy procesor nie jest w 100% obciążony.

 

A włączone limity to chwilowe spadki do 3800-3896MHz przy 100% użyciu i turbo boost nie przekraczający 4200MHz nawet przy bezczynności na pulpicie. 

 

@zbiku90 

Tak, mam Crucial Ballistix 2x8GB DDR4 3600MHz CL16. 

Edytowane przez miklus
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, miklus napisał:

Tak, mam Crucial Ballistix 2x8GB DDR4 3600MHz CL16. 

Więc możesz pobawić się w ich OC na tej płycie, ale ostrzegam że to dość żmudny proces i rezultaty mogą być różne. Tu np. udało się je przyspieszyć do 4133mhz na ustawieniach z XMP:

https://www.overclockers.com/crucial-ballistix-elite-ddr4-3600-review/

Tutaj recenzentowi nie udało się wcale:

https://www.guru3d.com/articles_pages/ballistix_elite_3600_mhz_16gb_dual_channel_ddr4_review,9.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...