Skocz do zawartości

Chwilowe, ale znaczące spadki wydajności procesora AMD


Recommended Posts

Witam. 

Mam 2 komputery z ryzenem, na obu problem jest taki sam. 

 

Komputer 1 (laptop):

procesor ryzen 2500U, grafika zintegrowana, WIN 10 home

RAM 8GB dual chanel 2400 MHz (Jak dobrze pamiętam)

 

Komputer 2 (PC)

procesor ryzen 5600X

płyta główna asus prime b500 m-a (najnowszy bios)

zasilacz aerocool 650 W

grafika GTX 750 Ti (czekam na "lepsze czasy" :rotfl:)

RAM: 2x 16 GB kingston fury renegade 3600 MHz CL16 (pracuje tylko na XMP, bez ręcznego OC)

Windows 10

 

Jak się objawia problem:

Będąc gdziekolwiek (np. na pulpicie, w przeglądarce, w grze) procesor dostaje potężnego laga, trwający sekundę-dwie. Taki lag pojawia się np. raz na 2 godziny pracy przy komputerze. W trakcie wspomnianego laga myszka reaguje z wyczuwalnym opóźnieniem. Jeżeli odtwarzany jest dźwięk, to ten zostaje zniekształcony. Problem występuje w sposób randomowy- nie znalazłem żadnej zależności. 

Lag potrafi pojawiać się zarówno przy temperaturach w IDLE (np. 40 stopni) jak i przy wyższych temperaturach pod obciążeniem. 

 

W przypadku obu komputerów problem jest od nowości. Ktoś ma jakieś sugestie? Ktoś się z tym spotkał? 

Edytowane przez sokół54
Link to post
Share on other sites
Teraz, BlackCoffe napisał:

Masz podłączone komputery do listwy przepięciowej, przedłużacza czy bezpośrednio do gniazdka? 

PC jest podpięty pod listwę. Listwa ma tylko bezpiecznik, nie kojarzę żeby miała przepięciówkę. Aczkolwiek zauważ, że laptop bez podłączenia pod zasilanie też łapie lagi. Osobiście wątpię, aby to była wina listwy. 

 

Pod listwę podpięte są głośniki, PC i monitor. 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, BlackCoffe napisał:

Jakieś zainstalowałeś na nim oprogramowanie wspólne dla obu kompów? [i nie chodzi mi o przeglądarkę] Tak swoją drogą to ten model mobilnego Ryzena jest dosyć słabą konstrukcją.

Wiesz co- nie narzekam na tego 2500u. Jedynie te chwilowe spadki wydajności mnie nurtują. Póki miałem samego laptopa to olewałem sprawę, ale jak na PC też coś takiego się pojawia- postanowiłem szukać. 

 

Zmieniłem teraz plan zasilania na PC na wysoką wydajność (wcześniej był plan zrównoważony). 

 

Wspólne oprogramowanie:



Matlab

HWinfo

hdtune

aimp

anaconda (spyder, python)

pycharm

autocad

crystal disk info

discord

dropbox

box

github

gotomeeting

pakiet office

logitech gaming software

minitool partition wizzard

netflix

psim

putty

visual studio

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, BlackCoffe napisał:

A dlatego pytałam o wspólne oprogramowanie bo może być, że któryś z tych programów może powodować te lagi bo np jest źle zoptymalizowany pod kątem pracy z Ryzenem. 

Wiesz, ja bym np. stawiał na oprogramowanie logitecha, ale na laptopie domyślnie jest wyłączone (włączam tylko wtedy, gdy podpinam pod niego myszkę od logitecha, żeby móc korzystać ze skryptów LUA). Jeszcze w międzyczasie natrafiłem na trop wysokich opóźnień DPC spowodowany potencjalnym problemem z którymś ze sterowników. Póki co poleciał jeszcze update sterowników karty i teraz daję sobie z 2 dni na obserwację (może się naprawi- byle żeby na PC nie było tych lagów, laptop to nie problem).

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...