Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

 

Mam do Was pytanie... składam obecnie pc z 12900k i potrzebuję dobrać AIO.

Na obecnym 8700k mam Krakena X63 i jestem zadowolony.

Jednak do nowego procka chce zakupić nowe chłodzenie.

Obudowa to Phantakes ENTHOO ELITE

Chciałbym umieścić chłodzenie pionowo na prawym bocznym panelu, ewentualnie na topie obudowy.

Czy na tym bocznym panelu będzie ok?

Drugie pytanie czy wersja chłodnicy 240 (2x120) albo 280 (2x240) będzie wystarczająca do tego procka (na pewno nie będę robił jego OC)

Druga sprawa jakiej marki chłodzenie zastosować. Jest dość duży problem z dobraniem czegokolwiek, co by było pod LGA1700 i było dostępne w sklepach.

 

Najbardziej pasowałoby mi: EK-Nucleus AIO CR240 Vision D-RGB niestety będzie dostępne za kilka miesięcy. Ogólnie żadnego chłodzenia z EK i w wersji z IPS nie ma dostępnego :(

Pozostaje to co jest dostępne z EK EK-AIO 240 D-RGB lub zauważyłem też takie coś: EK-AIO Elite 280 D-RGB.

Z chłodnic 360 mają tylko EK-AIO 360 D-RGB.

 

Najchętniej wybrałym markę EK bo podobno najpewniejsza. Jednak brak ekranu na pompce mi bardzo nie pasuje bo obudowa będzie dość wyeksponowana w pokoju :D

Dlatego rozważam inne chłodzenia:

NZXT: Kraken Z73 RGB lub Kraken Z63 RGB

Corsair: Corsair iCUE H150i ELITE 3x120mm lub Corsair iCUE H100i ELITE 2x120mm 

Asus: ROG RYUJIN II 240 lub 360 (w sumie najfajniejszy i pasuje pod sprzęt Asusa który mam, ale nie jest dostępny)

 

Podsumowując:

Jaką dobrać wielkość chłodnicy... 240/280 czy 360 do tego procka?

Którą markę chłodzenia wybrać: profesjonalną EK czy w sumie nie takie złe NZXT/Corsair/Asus (mają te same pompki jakby nie patrzeć)

 

Będę wdzięczny za pomoc, wskazówki itp..

 

pozdr 

 

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

W Enthoo Elite szkoda się w AIO pakować, po za tym jeśli chcesz wykorzystać w pełni potencjał i9-12900K to żadne AIO Ci nie pozwoli Ci na to na co pozwoliłoby LC. Różnice to nie kilka, a kilkadziesiąt stopni nawet. Kwestia OC, ustawień, pojemności cieplnej układu etc. W Elite warto zrobić jeden obieg dla CPU i osobny dla GPU.

 

Też mam tą obudowę i daje ogromne pole do działania w kwestii Custom LC. Także jak masz środki i chcesz na prawdę pocisnąć z tematem to nie ma co się cackać tylko zabrać się za temat porządnie.

 

Tutaj mój prywatny konfig w tej obudowie (jeszcze przed przebudową, czyli dodaniem aktywnego backplate i rozbudową dolnego segmentu LC)

 

https://builds.gg/builds/eh-atlantis-31566

 

 

Naprawdę mocarne LC można w tej budzie zrobić co się przełożony na ciszę, wydajność i wykrzesanie potencjału z platformy co w połączeniu z regulacjami procka, podsystemu pamięci, pamięci i wszystkich napięć przełoży się na konkretne wzrosty wydajności. Wbrew temu co głoszą portale głównego nurtu IT, OC ma jak najbadziej sens i przynosi wiele korzyści tylko trzeba wiedzieć co się robi no i oczywiście odpowiednio komponenty chłodzić.

 

Worklog z budowy pierwotnej i kolorystycznie eksperymentalnej wersji konfigu z 2018 roku, budowa LC w tej budzie to czysta przyjemność.

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, EH_Gosu napisał:

W Enthoo Elite szkoda się w AIO pakować....

I na ten komentarz, w szczególności z Twoich ust/rąk czekałem... z tym że zrozumiałem już to w trakcie składania tego PC.

W międzyczasie oddałem zakupione AIO z myślą przejścia na Custom LC, jednak po zagłebieniu się w tematykę stwierdziłem, że nie jestem na to jeszcze gotowy i postanowiłem, że tylko odwlekę to w czasie. Jedno jest pewne... obudowy już nie zmienię przez najbliższe długie lata. I tak ta obudowa powstała do LC, profanacją jest wsadzanie do niej AIO, bo w takim AIO najczęściej same przewody nie pozwalają już na montaż chłodnicy w innej pozycji jak u góry/na topie. 

Tak więc padło na Hi150, chciałem 170 ale jej nie ma na rynku, ogólnie to wszystkiego nie ma, albo się czeka. Ostatecznie się udało i PC już działa. Z temp na 12900k jest ok jak na to chłodzenie, a chyba nawet bardzo ok, bo w czasie grania procek ma od 40 do 48 stopni. Z tym że na razie testowałem tylko w Halo Infinite.

Obecnie jest na fazie projektowania/wykonania całkowicie nowego biurka, specjalnie pod tą obudowę, tak by maksymalnie wyeksponować to cudo jakim jest Ellte. 

Jak skończę cały projekt, to zrobię zdjęcia i wrzucę może na forum...

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak to jest z Enthoo Elite, buda na lata. Ciekaw jestem czy Phanteks jej jakąś jeszcze większą wersję zrobi czy nie, przydałaby się bo przykładowo ja już u siebie pełen jej potencjał wykorzystałem, a wręcz jest za mała na moje nowe pomysły :D Co do custom LC to ciężki temat z początku kiedy się nie ma doświadczenia, przeraża mnogośc opcji etc. Też przed takimi dylematami stałem ponad 10 lat temu i jak sięgam wstecz pamięcią to się teraz uśmiecham ileż błędów popełniałem i jak mało wtedy wiedziałem, no ale o to chodzi - uczy się człowiek przez doświadczenie. Jakby co wal do mnie to Ci zrobimy maszynę marzeń z custom LC w pełni zindywidualizowanym pod Twoje pasje, pokój etc. Zapraszam serdecznie.

 

Trzymaj się pozytywnie :)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...