Skocz do zawartości

Skaczący frametime i stuttering w grach pomimo dobrego komputera 2021


Recommended Posts

Witam wszystkich.
 

SPECYFIKACJA PC:

  • PŁYTA GŁÓWNA:  Msi mag Z390 Tomahawk (MS-7B18)
  • PROCESOR:  Intel Core i7 9700K 3,60GHz bez OC
  • KARTA GRAFICZNA:  Zotac GTX 1080TI 11GB Mini 
  • DYSK SYSTEMOWY:  SSD GOODRAM 512GB PX500 M.2 2280 PCIe 3x4 (SSDPR-PX500-512-80)
  • DYSK Z GRAMI:  HGST Ultrastar 7K4000 4TB 64MB Cache 7200RPM SATA III (HUS724040ALE641)
  • DYSK NA DANE:  Seagate Barracuda 2TB 3,5" (ST2000DM008)
  • PAMIĘĆ RAM:  HyperX 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Predator Black
  • MONITOR:  Iyama G-master gb2760qsu 144Hz 2560x1440p
  • CHŁODZENIE PROCESORA:  SilentiumPC Grandis 3
  • OBUDOWA:  be quiet! Pure Base 600 czarna z oknem
  • ZASILACZ: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169)
  • SYSTEM:  Windows 10 Pro 64-bit

 

OPIS PROBLEMU:

Problem polega na tym, że mam w kaźdej grze stuttering pomimo dużej liczby FPS (powyżej 60 klatek). Gram na 144Hz monitorze. Profil XMP mam ustawiony w biosie i kości pracują na 3200MHz. Procesor chodzi na bazowych taktowaniach bez OC. Karta graficzna też bez podkręcenia. Niestety ale zmiana na mniejszą częstotliwość odświeżania nie pamaga. Tak samo nie pomaga obniżanie ustawień graficznych w grach. Zmieniałem opcje zasilania na ,,wysoka wydajność" w systemie ale też bez poprawy. Ustawiałem także w panelu Nvidii na wysoką wydajność ale bez skutku. Sprawdzałem za pomocą Memtest86 swoje pamięci RAM z czteroma przebiegami i żadnego błędu nie wykazało. Odpaliłem monitorowanie parametrów komputera za pomocą MSI afterburner'a i grając zauważyłem że co jakiś czas skacze mi nagle wykres frametime i zacina się obraz na ułamek sekund i tak mam w każdej grze. Czy jest ktoś mi w stanie pomóc? Bo na takim zestawie wszystkie gry w które gram nie powinno być miejsca. 

 

TEMPERATURY PODZESPOŁÓW:

CPU max 70 stopni

GPU około 83-84 stopnie

 

TESTOWANE GRY:

  1. CS:GO
  2. Dying Light
  3. GTA V Online
  4. Resident Evil 7
  5. Fornite
  6. Wolfenstein The New Order
  7. Wolfenstein II The New Colossus
  8. American Truck Simulator
  9. ETS 2
  10. Wiedźmin 3 Dziki Gon
  11. Need For Speed Payback
  12. Forza Horizon 5
  13. Phasmophobia
  14. Farming Simulator 19

 

S.M.A.R.T DYSKÓW:

 

Smart dysku na dane.PNG

Smart dysku systemowego.PNG

Smart dysku z grami.PNG

Edytowane przez SebastianW98
Link to post
Share on other sites

Temperatury rdzenia GPU spore choć nie wiem czy ten model tak nie ma od początku. Takie objawy mogą być przez grzejący się vram a ta karta chyba nie ma cxujnika tam. Przydałoby się sprawdzić czy radiator karty nie jest zakurzony, a najlepiej profilaktycznie wymienić paste i termopady.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Temperatury rdzenia GPU spore choć nie wiem czy ten model tak nie ma od początku. Takie objawy mogą być przez grzejący się vram a ta karta chyba nie ma cxujnika tam. Przydałoby się sprawdzić czy radiator karty nie jest zakurzony, a najlepiej profilaktycznie wymienić paste i termopady.

No ogólnie z tą kartą graficzną mam tak od samego początku z tymi temperaturami (zakupiona jakoś 2 lata temu na allegro). Też się zastanawiałem czy oby napewno nie są za wysokie te temperatury dla tej karty graficznej. Ja regularnie czyszczę cały komputer z kurzu i od początku kiedy mam ten komputer czyli 2 lata, co najmniej dwa razy zmieniałem już paste na procesorze (pasta termal grizzly), więc raczej nie powinno być problemu z temperaturami u mnie w obudowie, aczkolwiek też myślałem nad wymianą pasty i termopadów w karcie graficznej. Ale sam bym się bał wymieniać paste i termopady w karcie, więc prędzej bym dał do serwisu i oni by to zrobili. Kablologia zrobiona więc cyrkulacja w obudowie jest.

Link to post
Share on other sites

https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/zotac-gtx-1080-ti-mini-review-the-worlds-smallest/11/

Temperatury rdzenia w normie. Może trzeba poszukać przyczyn gdzie indziej. Odinstaluj sterownik nvidia z pomocą DDU w trybie awaryjnym i zainstaluj od nowa na czysto. Poza tym przenieś jakąś grę na ssd i sprawdź czy będzie tak samo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...