Skocz do zawartości

Problem z Laptopem ? Dyskiem? coś innego?


Recommended Posts

Mam taki problem a w zasadzie żona. Jednego dnia pracowała na swoim lapku i było wszystko cacy, potem go wyłączyła . Przy próbie kolejnego włączenia ch.. pupa i kamieni kupa. Dobra wziąłem w swoje rynce ;) i testuje o co kaman. Testy w laptopie pamięci ram ok, dysku (jest tam NVmE ) ok  itd . no to pomyślałem że zainstaluję Windowsa na nowo na istniejącą partycję i jakoś uda się odzyskać dane. Instalator Windowsa pięknie wykrył dysk i jakie partycje na nim były (recovery itd) ale .... ale nie dało się na to zainstalować. No to pomyślałem że kupie jakiegoś SSD na Sata, bo jeszcze tam miejsce na taki jest,  co żem uczynił. Zainstalowałem Windowsa 10 wszystko pięknie sam się aktywował itd. no i widzi stary dysk jako D:/ ale jest niespodzianka bo ma kłódkę i przy próbie wejścia na niego wyskakuje okno wpisz 80 cyfrowy kod BitLocker , Kurde niespodzianka
żona na Lapku miała WIn 10 Home Edition , więc w nim nie ma z tego co się orientuje możliwości zaszyfrowania BitLockerem ,bo on jest tylko w wersji Pro I teraz jak można te zabezpieczenie BitLocker usunąć? żeby odzyskać dane? Da się ? I w jaki sposób mógł zostać dysk zablokowany tym . Czy mógł ktoś się wbić na lapka żony i zablokować zdalnie w ten sposób dysk? gdzieś kiedyś czytałem że takie akcje były, potem ludzie dostawali maila że trzeba zapłacić, to się dostanie kod na odblokowanie ,żona trochę załamana bo lapka używa do pracy w szkole (nauczycielka) i ma tam jakieś swoje "programy" edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych "umysłowo" Logopedyczne itd. a nie robiła żadnych kopi bezpieczeństwa.

Jakieś pomysły ?

Link to post
Share on other sites

To tak na początek sprawdź:
-konto Microsoft sprawdź w zabezpieczeniach czy masz możliwość odczytania kodu
-konto Azure Active Directory:  jeśli jest nauczycielką może ma dostęp: logowanie przez szkolne konto e-mail.

-jeśli laptop jest szkolny: niech administrator systemu ( na ogół informatyk szkolny) sprawdzi klucz odzyskiwania.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Pawskill napisał:

-jeśli laptop jest szkolny:

Obawiam się że to jej prywatny laptop. Dziwna sytuacja jeśli to W10home.  Jeśli hasło było zapisane na kocie Microsoft to jest do odzyskania.

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/znajdowanie-klucza-odzyskiwania-funkcji-bitlocker-w-aplikacji-windows-6b71ad27-0b89-ea08-f143-056f5ab347d6

 

A co tam się konkretnie dzieje tak zostawisz sam NVMe? restartuje się przy starcie? czarny ekran?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
W dniu 16.12.2021 o 11:28, pendzel_3 napisał:

Obawiam się że to jej prywatny laptop. Dziwna sytuacja jeśli to W10home.  Jeśli hasło było zapisane na kocie Microsoft to jest do odzyskania.

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/znajdowanie-klucza-odzyskiwania-funkcji-bitlocker-w-aplikacji-windows-6b71ad27-0b89-ea08-f143-056f5ab347d6

 

A co tam się konkretnie dzieje tak zostawisz sam NVMe? restartuje się przy starcie? czarny ekran?

 to był prywatny laptop. i udało mi się do dysku dojść przez konto MS tam był kod deszyfrujący dysk. Tak że dane się udało odzyskać na szczęście. Ale dziwna sprawa z Dyskiem niby wszelkie testy przechodzi i wszędzie pokazuje że sprawny tak po włożeniu go do laptopa ten się uruchamia bardzo długo albo wcale. Dokupiłem nowy dysk i z nim laptop hula aż miło, podłączę tylko stary to od razu wszystko muli jak cholera. Usunąć parycji tez się z niego nie dało ale udało się go sformatować. Koniec końców wszystko pomyślnie się zakończyło, nowy dysk siedzi w lapku i działa zdecydowanie szybciej jak poprzednik, dane odzyskane . Tak że dzięki za tipy :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...