Skocz do zawartości

Wymiana platformy na nową INTEL


Recommended Posts

Mam w planie wymienić mojego 4790K na nowszy.

Jaki CPU obecnie warto kupić?

I5 odpada, nie pytajcie dlaczego.

Jedynie I7+mobo z górnej półki.

Sprzęt używany. 

Posiadam 1080ti 11gb 9d Asusa i to będzie jako grafika. Nie zamierzam zmieniać ze względu na wysokie ceny.

Nie zależy mi na RTX ale chciałbym dodać kopa w 4k.

Najwięcej czasu spędzam przy COD.

Inne gry tak średnio mnie interesują.

Za dwa tygodnie wracam do domu i chciałbym mieć sprzęt na święta. 

 

Jeśli ktoś ma coś godnego na sprzedaż poproszę info na priv.

 

Link to post
Share on other sites

Wiesz co jak patrzyłem po używkach to w granicach 3k ale jeśli będzie warto to więcej wyłożę.

Na najnowszą podstawkę mnie nie stać ale chciałbym odświeżyć chrupka.

W 4k gram na obecnej tyle że bez cieniowania i w miarę fajnie to chodzi.

Ważne żeby coś nowego było technologicznie bo jednak ten 4790k to już dziadek. 

Nie wiem, seria 9? 

Może 10? 

Widzę że w podobnych cenach.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Kompletnie nie rozumiem zamysłu.

i5 nie chcesz, zapewne ze względu na klasyczny argument, że to dopiero "entry" w katalogu CPU do grania i i7 to bardziej przyszłościowy procesor, więc tym samym odrzucasz dwunastą generację, zastanawiając się nad dziewiątą i dziesiątą, czyli nad dziadygą - refreszem Coffe Lake i platformą, której w maju nowego roku stukną dwa lata.

 

Jakby tego było mało, chętniej kupisz używany sprzęt bo naciskasz na płytę główną, chociaż w przypadku tak prędkich wzrostów z generacji na generację, kiszenie się na jednym mobo kosztem CPU wydaje się być dalekie od rozsądku.

Niby nie mój w tym interes, ale w ogóle się to kupy nie klei, tym bardziej, że chcesz grać w 4K a i5-12600K rozjeżdża Coffe Lake i Comet Lake walcem.

 

1 godzinę temu, danieloslaw1 napisał:

nowa platforma duzo Ci nie da w 4k. W 4k karta rozkłada karty. 
Ile chcesz hajsu wydac?

To też nie jest najprawdziwsza prawda.

W jego przypadku, przesiadka na coś świeżego ze starego 4/8 daje odczuć różnicę w płynności.

i5-12600K + Z690 Aorus Elite DDR4 ("bieda" odpada) + Crucial Ballistix 16GB zamyka dla mnie temat.

Najlepiej to i tak byłoby wziąć najtańszą, ok-ish Z690 i wymienić platformę za 2-3 lata, niż siedzieć na próchniejącej i9 przez 6.

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No właśnie tu jest zagwozdka. 

Chętnie bym kupił 12600 ale ile mnie to wyjdzie?

Skoro uważacie że nie ma sensu kupować "starego próchna" to OK.

W tym przypadku nie musi to być jakaś z górnej półki płyta.

Ważne żebym poskładał to co mi zostanie z obecnego kompa.

A co z zasilaczem? Też nowy?

No tak żebym sie zmieścił w tych 3000 +tam ewentualnie coś więcej.

I jeśli można na DDR4 to spoko.

 

Czyli co kupić?

Płyta żeby nie była jakaś okrojona z zasilania, czy tam jakaś wersja "lite" 

Chcę poprostu odświeżyć to co mam. 

Wypadłem z obiegu i nie wiem co z czym :facepalm:

Edytowane przez Lord_Krecitsqa
Link to post
Share on other sites

Nawet "najtańszy" paździerz Z690 od Gigaszajsa na DDR4 ma takie wyposażenie, że szok - przy czym nadal kosztuje ok 850 pln. Ja bym jednak min brał takie coś:

 

https://m.euro.com.pl/plyty-glowne/msi-p-yta-g-wna-msi-pro-z690-a-ddr4.bhtml

 

W KRSsystem jest zaś najtaniej 12600k atm, razem wychodzi 2250 pln + kw. W budżecie? 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Alternatywa:

 

W kompuszrocie jest promocja na i7-12700kf (1899 pln). To nadal w budżecie, chociaż moim zdaniem dobra B660 (typu MSI Tomahawk) powinna kosztować 200-300 pln taniej niż takie Z690 A-Pro, a nie będzie zauważalnie gorsza (premiera w styczniu). 

 

Tu i7

https://www.komputronik.pl/product/737104/intel-core-i7-12700kf

 

Napisz jaki masz jeszcze Ram i PSU może. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Aaaa, DDR3 - pomroczność jasna mnie naszła :D

 

DDR4 2x8GB 3600MHz cl16: <400 PLN

 

https://allegro.pl/oferta/g-skill-ripjaws-v-16gb-2x8-ddr4-3600mhz-cl16-xmp-11412442689

 

IMHO bez problemu zamknieiesz zestaw: powyższy Ram + 12600k + Z690 LUB powyższy Ram + 12700kf + B660 w 3000 pln. Z racji jednak ze potrzebujesz też chłodzenia (zgaduję) to brałbym pierwszą opcję, bo wtedy nawet z dobrym AiO nie przekracza budżetu. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Masz jeszcze opcję z płytami Asusa, w tej chwili jest akcja cashbacku link do opisu promocji: https://promotion.asus.com/pl/pl/intel-z690/tac

Osobiście skorzystałem, wybrałem i5 12600K+Asus TUF bez FiFi. 

Procek 1299 + płyta 1449

Pamiętaj że do zestawu na s.1700 trzeba zorganizować inne chłodzenie lub wybrać płytkę Asusa, ta ma 2 opcje rozstawu dziurek w laminacie. 
 

Mam też na sprzedaż procka i7 11700k + płyta Asus Z490 Maximus XII Hero ( nowa z wymiany gwarancyjnej , procek z czerwca 2021 )

Edytowane przez bmw5er
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem o jakich kwotach mowa przy cashback od Asusa oraz czy te dodatkowe otwory montażowe u nich to game-changer dla Ciebie ale ja gdybym miał brać Z690 to chyba skusiłbym się na A-Pro za 912 pln od MSI 

 

https://www.krsystem.pl/msi_pro_z690a_ddr4_lga_1700_atx-item-66863.html

 

Już podrożał widzę, bo wcześniej kosztował 850 :/

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Z MSI jestem zadowolony więc jeśli opcja fajna to czemu nie.

Możliwe że będzie 12700kf, bo jeszcze kasa się wróci za stare graty które mam zamiar puścić za połowę tego co aktualnie jest na allegro. 

Może ktoś zechce kupić. Tak żeby starczyło mi na RAM i chłodzenie.

Mógłbym już wziąć teraz ale jestem za granicą i wracam dopiero 20-21 grudnia, a fajnie byłoby sprawdzić wszystko od razu po zakupie.

Kasa odłożona już leży 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli 16gb wystarczy i ledy niepotrzebne do szczęścia to na niemieckim amazonie wciąż są ballistixy 4400 cl19 w bardzo dobrej cenie 430zł

https://www.amazon.de/dp/B083TSCQSX/ref=redir_mobile_desktop?_encoding=UTF8&language=pl_PL&tag=pepperpl09-21&th=1

W razie potrzeby można zjechać na ok. 3800 mhz z fajnymi timingami

https://www.igorslab.de/en/jack-of-all-trades-crucial-ballistix-max-rgb-4400-cl19-2x-16-gb-kit-review-with-overclocking-and-teardown/5/

Jeśli chodzi o ddr4 to ciężko znaleźć coś lepszego w rozsądnej cenie.

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Polowałem dwa tygodnie na sensowne DDR5 ale nic nie udało się kupić. DDR4 tańsze i w grach wydajniejsze lub równe z DDR5 chyba że byś trafił coś powyżej 6000 i dobrym CL co jest nierealne. DDR5 będzie dobre przy kolejnej generacji.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zwykły, iGPU może uratować kiedyś życie.

CL18 styknie.

Ew. zamiast noctuy jakiś EKWB EK-AIO 360 Basic, wyjdzie podobnie jak Noctua NH-D15 black (jakieś 50-60zł drożej). 

 

W weekend akurat składałem Z690 Tomahawka z 12700K oraz Ek-AIO 360 i mogę zagwarantować że takie combo działa bardzo dobrze. Oczywiście DDR4 bo DDR5 to kpina na chwile obecną. 

Edytowane przez Revenant
poprawa byka
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...