Skocz do zawartości

downgrade biosu aorus b450


Recommended Posts

Cześć, czy ma ktoś jakąś praktyczną wiedzę czy jest możliwy downgrade biosu na płycie gigabyte b450 ? Na internetach nie ma za dużo informacji na ten temat, a jak już są to są one szczątkowe :<

 

Model to: b450 i aorus pro wifi

 

Aktualny bios to f62e, a chciałbym wrócić do f32 - poprzedni właściciel chyba źle robił update i nie działa drugi bank pamięci z procesorami 3 generacji.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za interakcję, no właśnie problem polega na tym że sprawdzałem to płytę wcześniej na r5 2700 i patriotami viper i wszystko działało. Kupiłem tą płytę z drugiej ręki z właśnie tą wadą że nie działa drugi bank pamięci. No ale zrobiłem update do najnowszego biosu i wszystko działało. A teraz wsadziłem swojego r5 3600 i już nie odpala, czarny ekran i tyle, działa tylko z pierwszym bankiem pamięci. Obstawiam że poprzedni właściciel robił aktualizacje i nie zrobił aktualizacji EC FW update tools, co powoduje problemy z DIMM z procesorami 3 gen. I chcę zrobić downgrane do f32 ( wiem potrzebuje procesora 2 gen), zrobić wszystko tak jak powinno i zobaczyć czy to rozwiąże problem. Ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, czy takowy downgrade da się zrobić bez bólu i uszkodzenia samej płyty :<

8 minut temu, Artok napisał:

Kiedyś robiłem downgrade biosu na Gigabyte B450 i żadnego problemu nie było. 

metodą taką samą jak upgrade ?

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, machoney1981 napisał:

Siema mam tez tego Aorusa na najnowszym biosie i pamięci działają musi być albo kość pamięci uszkodzona lub coś z płytą bios mam F63b A pamiątki Patriot viper 2933

Pamiętasz może z jakim biosem była fabrycznie płyta ?

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem downgrade do f32 na r5 2600 z 2x8gb wszystko bez problemu. Dalej poszła aktualizacja EC FW tools jak zaleca gigabyte, następnie update biosu do f40 który to już obsługuje 3 gen (w moim przypadku r5 3600). Optymistycznie przeszedłem do przełożenia procesora i du*a. Płyta się włącza, wentylator od cpu kręci, a obraz pozostaje czarny... Ostatkiem nadziei zrobiłem update f51 licząc że może to coś pomoże, jednak nic z tego :(

 

Cholera no, płyta nie może mieć fizycznego uszkodzenia, bo normalnie postuje z r5 2600 i dwoma ramami. Mój r5 3600 też jest sprawny, bo z płytą msi nie ma problemu. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 1.12.2021 o 19:18, goodjuke napisał:

Pamiętasz może z jakim biosem była fabrycznie płyta ?

Jeden z pierwszych, bo płytę kupiłem w styczniu 2019. Downgrade robiłem w ramach biosów z obsługą tych samych CPU. W sensie z BIOSA obsługującego R3000 na niższy BIOS obsługujący R3000. 

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, Artok napisał:

Jeden z pierwszych, bo płytę kupiłem w styczniu 2019. Downgrade robiłem w ramach biosów z obsługą tych samych CPU. W sensie z BIOSA obsługującego R3000 na niższy BIOS obsługujący R3000. 

W paczce EC FW TOOLS był plik IFU_XE32_v1310.exe i ECFwUpdate.exe. Prawdę mówiąc to miałem obawy przed instalacją tego, bo na internecie znalazłem różne informacje na temat tego narzędzia, że po instalacji ludzie mieli czarny ekran nie odwracalnie, co skutkowało zepsuciem biosu. Więc włączyłem tylko ten drugi plik, bo o nim była mowa na stornie gigabyta. Nigdzie nie znalazłem informacji na temat tego pierwszego pliku i nie chciałem uwalić sobie płyty.

Pamiętasz jak to było w twoim przypadku, czy instalowałes te dwa pliki, czy tylko ten ECFwUpdate.exe o którym mówi gigabyte ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...