Skocz do zawartości

Bezstresowy bezpieczny OC i5 2500k na Z płycie


Recommended Posts

Cześć, będę miał znajomemu podkręcić procesor a nie umiem tego robic.
Ma 2500k + chłodzenie lepsze Silentium + dobrze chłodzona obudowa + świeża dobra pasta na Procku
płyta to asrock z77 extreme 4

Wiem,że ludzie się trudza,żeby pod 5Ghz podbijać ale tutaj będę miał 2 wieczory może 3 na cały zabieg + ma być na spokojnie i stabilnie.
wiec : jak w najprostszy bezpieczny sposób podkręci tego procka do 4.5Ghz powiedzmy ?
Wiem,żę każdy procek ma inny potencjał ale spróbujmy okolice tego 4.5Ghz – wyżej już bić się nie będę.

Polecacie do tego jakiś poradnik czy coś? Inny znajomy mi mówił,że to prosta sprawa – podkręcić mnożnik i lekko podbić napięcie i po sprawie. Natomiast na przykładzie mojego i5 8600k wiem,że to wcale takie proste nie musi być :)


 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, under555 napisał:

jak w najprostszy bezpieczny sposób podkręci tego procka do 4.5Ghz powiedzmy ?

CPU Ratio: 45x

CPU Core Voltage: 1,3V

Spread Spectrum: Disabled

Puść mu jakiś stress test CPU na godzinę żeby sprawdzić stabilność i temperaturę, np. OCCT. Możliwe że będzie potrzebował więcej napięcia lub można obniżyć jeśli stabilnie.

Opcjonalnie (1): Jeśli chcesz kręcić wyżej (załóżmy 4,7-5,0) to podnosisz power i current limity na max. wartość i włączasz PLL Overvoltage.

Opcjonalnie (2): Jeśli ma być stałe 4,5ghz to wyłączasz Turbo Boost, SpeedStep i C States.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, zbiku90 napisał:

CPU Ratio: 45x

CPU Core Voltage: 1,3V

Spread Spectrum: Disabled

Puść mu jakiś stress test CPU na godzinę żeby sprawdzić stabilność i temperaturę, np. OCCT. Możliwe że będzie potrzebował więcej napięcia lub można obniżyć jeśli stabilnie.

Opcjonalnie (1): Jeśli chcesz kręcić wyżej (załóżmy 4,7-5,0) to podnosisz power i current limity na max. wartość i włączasz PLL Overvoltage.

Opcjonalnie (2): Jeśli ma być stałe 4,5ghz to wyłączasz Turbo Boost, SpeedStep i C States.

 

dzieki, jutro będę testował

 

chodzi mi o 4.5Ghz w Turbo ,żeby było ale jak ogólnie przeglądanie neta czy coś to niech zegary na dół schodza (intel speed step czy jakoś tak)

10 godzin temu, iro71 napisał:

kolego boli używanie gogle?

https://www.youtube.com/watch?v=m_CcjzJHoks

 

próbowałem robić OC mojego prywantego procka z nagraniami z YT i skończyło się resetowaniem biosu

Link to post
Share on other sites

No właśnie sam kolego sobie odpowiedziałeś każda sztuka to indywidualny proces żeby go podkręcić nie ma cudownej metody a wymagasz od nas żebyśmu ci taką podali na twój procek bez testów nikt tego jeśli nie ma tego kompa nie zrobi Oc to niestety metoda prób i błędów i nie 1 reset biosu a wiele zanim dojdziesz do idealnych dla twojej sztuki procesora ustawień

Link to post
Share on other sites
W dniu 27.11.2021 o 12:36, zbiku90 napisał:

CPU Ratio: 45x

CPU Core Voltage: 1,3V

Spread Spectrum: Disabled

Puść mu jakiś stress test CPU na godzinę żeby sprawdzić stabilność i temperaturę, np. OCCT. Możliwe że będzie potrzebował więcej napięcia lub można obniżyć jeśli stabilnie.

Opcjonalnie (1): Jeśli chcesz kręcić wyżej (załóżmy 4,7-5,0) to podnosisz power i current limity na max. wartość i włączasz PLL Overvoltage.

Opcjonalnie (2): Jeśli ma być stałe 4,5ghz to wyłączasz Turbo Boost, SpeedStep i C States.

 

ok, sytuacja wygląda tak

jest napięcie 1.275 zamiast 3.0 i na 4.5Ghz startuje i obecnie furmark gpu + w nim cpu burner testują z 1.5h i wszystko działa i trzyma ok 82 stopnie procesor.
 

jeszcze coś mam puścić tj. jakiś test?

 

no i jeszcze dwie kwestie

ramy są 4x4GB w tym 3x hyperx 1600 i jedna kość jakaś inna (chyba też 1600mhz) - ustawiłem w bios wszystko na 1866Mhz i działa - jest gdzieś haczyk czy jak? bo te dodatkowe Mhz tak jak i OC procka przydadzą się w grach na takim staruszku.

mogę to tak zostawić czy jakieś 1600 dać?

 

druga sprawa. zmieniłem w BIOS to , co mówiłeś tylko dodałem "od siebie" fixed funkcję bo inaczej nie pokazywało napięcia tylko jakieś levele.
Speed step włączony 

a procek cały czas (z obciążeniem i bez obciążenia) ma 4.5Ghz - to trzeba zmienić,żeby bez obciążenia normalnie opuszczał zegary w dół - jak to zrobić?

Link to post
Share on other sites

ok, zaraz wrzucę screeny
chodzi mi bardziej o temperatury i męczenie procka - przecież jak przegląda się internet to powinno być coś ok 1Ghz taktowanie bo po co więcej a tak będzie latał ciągle z "gazem w podłodze"

zarzuciłem occt i na napięciu 1.275 freezuje

na 1.3v idzie płynnie już z 10 minut ale procek ma 90 stopni  (dałem 5 cykli i chyba najbardziej tryb extreme w occt jaki się da)

zoastawiać na takich ustawieniach? pasta świeża, buda przewiewna, chłodzenie na procku jakiś silentium

 

a co do ramów - tak bez żadnego haczyka w 3 sekund 1866MHz zrobiłem? od strzała? to nie ma jakichś efektów ubocznych? czy mam to jakoś przetestować?

 

załączam screeny z biosu, też z RAMu

 

https://imgur.com/a/Nrhkwa6

https://imgur.com/a/5ZGWHmD

taki konfig occt jest dobry? to zabójstwo dla procesora, furmakr ze swoim cpu burnerem godzinę chodził i działało, occt na tym konfigu nawet na 1.295 wywala bsoda. 

Dopiero na 1.3V idzie stabilnie

 

Komp pracuje z 15 minut na furmarku gpu x16 + occt dla procka  - póki co działa, temp na procku pod 90 stopni

 

Można przyjąć,że w grach będzie 15-20 stopni mniej na procku?

 

nie wiem czy nie strach jakby taki staruszek 10 letni na 90 stopniach jechał cały czas

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, under555 napisał:

przecież jak przegląda się internet to powinno być coś ok 1Ghz taktowanie bo po co więcej a tak będzie latał ciągle z "gazem w podłodze"

Ten procesor zrzuca minimalnie na 1,6ghz. Jakie są opcje do wyboru przy CPU Ratio? Co się stanie jak włączysz Power Saving Mode? W Advanced daj C1E i C States na Enabled.

10 godzin temu, under555 napisał:

a co do ramów - tak bez żadnego haczyka w 3 sekund 1866MHz zrobiłem? od strzała? to nie ma jakichś efektów ubocznych? czy mam to jakoś przetestować?

Z tego co widzę to timingi poszły do góry, przy 1600mhz miałem chyba 9-9-9-27-CR1. Możesz przetestować w OCCT zakładka Memory.

10 godzin temu, under555 napisał:

taki konfig occt jest dobry?

Tak, Large i Variable są najlepsze do testowania stabilności. Small i Steady najlepiej wygrzewają, podejrzewam że doszło by do 100 stopni.

10 godzin temu, under555 napisał:

occt na tym konfigu nawet na 1.295 wywala bsoda. 

Dopiero na 1.3V idzie stabilnie

Dla pewności dorzuciłbym jeszcze 0.005-0.01V, dobrze mieć pewien zapas.

10 godzin temu, under555 napisał:

Można przyjąć,że w grach będzie 15-20 stopni mniej na procku?

Tak powinno być.

10 godzin temu, under555 napisał:

nie wiem czy nie strach jakby taki staruszek 10 letni na 90 stopniach jechał cały czas

Te procki można kupić już poniżej 100zł, jak padnie to żadna strata :D

Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, zbiku90 napisał:

Ten procesor zrzuca minimalnie na 1,6ghz. Jakie są opcje do wyboru przy CPU Ratio? Co się stanie jak włączysz Power Saving Mode? W Advanced daj C1E i C States na Enabled.

Z tego co widzę to timingi poszły do góry, przy 1600mhz miałem chyba 9-9-9-27-CR1. Możesz przetestować w OCCT zakładka Memory.

Tak, Large i Variable są najlepsze do testowania stabilności. Small i Steady najlepiej wygrzewają, podejrzewam że doszło by do 100 stopni.

Dla pewności dorzuciłbym jeszcze 0.005-0.01V, dobrze mieć pewien zapas.

Tak powinno być.

Te procki można kupić już poniżej 100zł, jak padnie to żadna strata :D

 

Przy wyborze cpu ratio do wyboru jest : auto/all core/per core - all core było ustawione

w advanced c1e widzę ale c states nie widze takiej funkcji
zmieniłem c1e na enabled i power saving dałem i komputer nie wstaje - zawiesza się na napiscie asrock (płyta główna)

 

timingi chyba 9 zostały po zmianie zegara

 

no i ogólnie jest kwesta taka,że pomimo,że procek jest taki to ten komp musi zostać zestrojony tak,żeby wytrwał w tym konfigu dłuższy czas. Bo potem jak coś się rozwali to moim czasem za to zapłacę

 

To bezpieczniej jest zostawić to 1.3V czy dołożyć?

Link to post
Share on other sites

W advanced jest CPU C3 State, C6 State i Package C State, zmień z auto na enabled. Power Saving Mode wyłącz. Nie wiem czy na tej płycie da się ustawić tak żeby zegary spadały. Jak na 1,295v się wywala to ustaw min. 1,305v jak chcesz mieć spokój.

Link to post
Share on other sites
31 minut temu, under555 napisał:

bez potrzeby na tym dużym zegarze i się zużywa/generuje ciepło/ ciągnie wiecej prądu

Zegar tu nie robi dużej różnicy, bardziej napięcie. Na mojej MSI mogłem w advanced ustawić Turbo Ratio, czyli maksymalny mnożnik do którego dobijał procesor pod obciążeniem. Ale za to napięcie tylko stałe, offsetu brak, a to tutaj więcej watów da się urwać. Ale offset wymaga też dużo więcej testowania, trzeba ustawić odpowiednie LLC bo może być tak że pod obciążeniem będzie stabilnie a w idle będzie się wywalać.

Link to post
Share on other sites

Dziwne akcje się dzieją

 

Po pierwsze to się okazuje,że i tak jest power saving włączony bo jakby był wyłączony to nie mógłbym zmieniać napięcia

Po drugie to jak pozmieniałem te rzeczy co wyżej napisałeś to komp się nie chciał włączyć tylko cos cudował, windows się naprawiał i inne cuda

w pewnym momencie nawet przy naciskaniu przycisku power na obucowie prąd mnie w palna delikatnie strzełił

Zrobiłem default biosu i dałem to , co na samym początku tematu mi doradziłeś tylko z jedną różnicą - zamiast 1.3V dałem 1.305
komp wstał, dałem occt i bsoda wywaliło po 5 minutach.

Takze już trochę zgłupiałem

 

Czyli najlepsze co do tej pory udało nam się wspólnymi siłami osiągnąć to na 1.3V
OC na 4.5Ghz ,którego occt nie wywala nawet po godzinie 
temperatury ok 90 stopni w tym occt
ram na 1866 

 

Także można by uznać w ostateczności ,że jest ok i liczę na dobre 15-20 stopni mniej w grach niż w tym occt.

 

Polatam jeszcze po internecie i może znajdę gotowe nastawy 1:1 bo i procek popularny i płyta okazuje się,że też

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, under555 napisał:

może znajdę gotowe nastawy 1:1 bo i procek popularny i płyta okazuje się,że też

Nie ma czegoś takiego jak gotowe nastawy do OC. Te 1,3V przy 4,5ghz to tak sobie strzeliłem, taki standard dla 2500k ale równie dobrze słaba sztuka mogła się wcale nie włączyć.

5 minut temu, under555 napisał:

w pewnym momencie nawet przy naciskaniu przycisku power na obucowie prąd mnie w palna delikatnie strzełił

No to ciekawe. Sprawdziłbym czy są wszystkie dystanse pod płytą i oploty kabli czy się gdzieś nie przetarły.

Link to post
Share on other sites

Wiem,że nie ma gotowych nastawów ale jakieś takie 4.5Ghz z tego co widziałem większość 2500k robiły wiec jakiś standard jest.

Jak się okaże ,że sztuka zła to zawsze zejść na 4.4 mogę

natomiast mi chodzi o 1:1 nastawy tych dobrych 50ciu funkcji poza tymi, które zmienilismy.

Ktoś już rozpracowałe pewnie temat OC tego procka na tym konkretnym modelu płyty i tego poszukam

 

Ogólnie to dziwi mnie to troche bo raz komputer potrafił na 1.3 przejść 1h testowania co chyba można by już uznać za stabilny setup a drugim razem na większym napięciu (czyt. powinno być lepiej bo wiecej prądu) się zbsodował.

 

 

Link to post
Share on other sites

Ok, wracam ponownie i dowiedziałem się kilku nowych rzeczy

Po pierwsze coś jest (o ile to możliwe) z racji wieku zużyte. Na necie ludzie przy 4.5Ghz mieli po 70 stopni w stresie a tutaj jest dodatkowe 20 wiecej

Komputer ma z 10 lat, mój znajomy ma go rok. Poprzednie lata przed tym jak kupił go mój znajomy komp dział na 4.7Ghz bo znalazłem taki preset custom zapisany także komputer już swoje przeszedł.

Gdyby tego było mało to chłodzenie jest krzywe, coś jest wygiete i jest krzywe - próbowałem się temu przyjrzeć czy da się to naprawić ale się nie da.

Widać to po temperaturach poszczególnych rdzeni bo na dwóch z nich jest po 8-10 stopni mniej niż na dwóch pozostałych.

 

 

W związku z tym zmieniam koncepcję.

4.2Ghz robimy 

i tak OC na 4.2Ghz + ramy z 1333 na 1866 dadzą mu jakis zastrzyk wydajności.

 

Obecnie idzie OCCT od godziny i zero crashów + bsodów żadnych

jedyne co zmieniłem to spread dałem disabled  i mnożnik na 42 i voltage na 1.3v

Temperatury po 82 stopnie na dwóch rdzeniach i niecałe 90 na dwóch kolejnych

 

Teraz to prosta droga - zmieniać tylko napięcie w doł w celu zbicia temperatur ile się da i obserwowanie na jakiej wartości będzie bez bsodów i bez crashów w OCCT

Czy przejście OCCT (takiego jak wyżej na screenie pokazałem) przez 1h = komputer jest w pełni stabilny? może jeszce coś inaczej działającego dać,zęby stabilność sprawdzić?

 

1.2V jest jeszce bezpieczne? pytam bo nie wiem do ile mogę obniżac bezpiecznie napięcie

 

 

update

na 1.2V crash w occt

1.25V obecnie testuję

temperatury spadły

 

Ale jedna rzecz mnie dziwi.

Co bym nie ustawił za napęcia jak wchodzi w stres procesor to i tak idzie pod 1.4V samo

https://imgur.com/a/VCi9GUi




PS. czy przy OC tak bsod-ująć /resetują chamsko PC można wysypać windowsa? i będzie potem potrzeba instalować go na nowo - czy nie da się tego zrobić?

Edytowane przez under555
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, under555 napisał:

Co bym nie ustawił za napęcia jak wchodzi w stres procesor to i tak idzie pod 1.4V samo

1. VID to nie napięcie jakie idzie do procka tylko napięcie jakie procek chciałby w danej chwili dostać. Takie jakby zapotrzebowanie, jak dasz voltage na auto to takie mniej więcej będzie.

2. HWMonitor ssie :D Polecam HWinfo, nie ma nawet porównania między nimi bo to nie ta sama liga.

3 godziny temu, under555 napisał:

czy przy OC tak bsod-ująć /resetują chamsko PC można wysypać windowsa? i będzie potem potrzeba instalować go na nowo - czy nie da się tego zrobić?

Przy OC ramu lub BCLK jak najbardziej może się tak zdarzyć ale to bardzo rzadkie przypadki.

3 godziny temu, under555 napisał:

Po pierwsze coś jest (o ile to możliwe) z racji wieku zużyte. Na necie ludzie przy 4.5Ghz mieli po 70 stopni w stresie a tutaj jest dodatkowe 20 wiecej

Hmm no nie wiem może mieli inne chłodzenie? :D Powyżej 90 stopni to widziałem u siebie przy 4,8@1,4 - 5,0@1,45 na Zalmanie CNPS10X za 65zł. Przy 4,5@1,3 to było ok. 70-75 właśnie. Nie podałeś modelu chłodzenia ale jeśli SPC to obstawiam że jest to Fera 3 co najwyżej przy takich temperaturach albo jakiś Spartan. Albo coś faktycznie jest krzywe...

4 godziny temu, under555 napisał:

Gdyby tego było mało to chłodzenie jest krzywe, coś jest wygiete i jest krzywe - próbowałem się temu przyjrzeć czy da się to naprawić ale się nie da.

Widać to po temperaturach poszczególnych rdzeni bo na dwóch z nich jest po 8-10 stopni mniej niż na dwóch pozostałych.

Ten typ tak ma, zintegrowana grafika jest bliżej 2 rdzeni i właśnie one są zawsze ciut cieplejsze. Ale nie powinno być to aż 10 stopni, max 5 stopni uznałbym za normę. Spróbuj dać trochę więcej pasty i równomiernie dokręcić chłodzenie "na krzyż", może jest krzywo przykręcone.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

1. VID to nie napięcie jakie idzie do procka tylko napięcie jakie procek chciałby w danej chwili dostać. Takie jakby zapotrzebowanie, jak dasz voltage na auto to takie mniej więcej będzie.

2. HWMonitor ssie :D Polecam HWinfo, nie ma nawet porównania między nimi bo to nie ta sama liga.

Przy OC ramu lub BCLK jak najbardziej może się tak zdarzyć ale to bardzo rzadkie przypadki.

Hmm no nie wiem może mieli inne chłodzenie? :D Powyżej 90 stopni to widziałem u siebie przy 4,8@1,4 - 5,0@1,45 na Zalmanie CNPS10X za 65zł. Przy 4,5@1,3 to było ok. 70-75 właśnie. Nie podałeś modelu chłodzenia ale jeśli SPC to obstawiam że jest to Fera 3 co najwyżej przy takich temperaturach albo jakiś Spartan. Albo coś faktycznie jest krzywe...

Ten typ tak ma, zintegrowana grafika jest bliżej 2 rdzeni i właśnie one są zawsze ciut cieplejsze. Ale nie powinno być to aż 10 stopni, max 5 stopni uznałbym za normę. Spróbuj dać trochę więcej pasty i równomiernie dokręcić chłodzenie "na krzyż", może jest krzywo przykręcone.

 

na czym konkretnie polega wyższość hw info nad hwmonitorem jeśli chodzi o sprawdzanie temperatur?

 

Komputer przeszedł na tym powyższym konfigu OCCT 1h bez żadnych błędów

przeszedł tez 1h testy pamięci RAM i też wszystko ok.

 

Czy na dokładkę potrzeba jeszcze test jakimś innym programem diagnostycznym czy już można uznać ,że jest dobrze i stabilnie?

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, under555 napisał:

na czym konkretnie polega wyższość hw info nad hwmonitorem jeśli chodzi o sprawdzanie temperatur?

Tak jak pisałem, to nie ta sama liga więc porównania nie ma

16 minut temu, under555 napisał:

Czy na dokładkę potrzeba jeszcze test jakimś innym programem diagnostycznym czy już można uznać ,że jest dobrze i stabilnie?

1h w OCCT jak dla mnie jest w zupełności zadowalające. Może zostać choć przy nietypowych zastosowaniach i tak może być różnie. Ale bądźmy dobrej myśli.

Link to post
Share on other sites

1. HWMonitor jest znany z notorycznego podawania odczytów totalnie z czapy. HWinfo rozpoznaje więcej sensorów i bardziej trafnie, jest często aktualizowany a jak czegoś nie rozumiesz to możesz pytać twórcy bezpośrednio na forum

https://www.hwinfo.com/forum/

2. Nie wiem do czego będzie wykorzystywany głównie ale są takie gry/programy które się wywalają mimo że w stress testach typu OCCT jest stabilnie. Z gier np. Battlefieldy są wyczulone na OC bardzo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...