Skocz do zawartości

Komp do gier do 15k


Recommended Posts

Witam,

Potrzebuję złożyć kompa do gier - najlepiej w okolicach 15k. Niektóre wymagania:

1. Pod monitor WQHD (konkretnie ten: https://www.x-kom.pl/p/507441-monitor-led-27-asus-tuf-vg27aq-hdr.html )

2. Karta najlepiej 3080Ti

3. Dobre i ciche chłodzenie (wodne?)

Da radę się zamknąć w 15k? Co byście konkretnie dobrali jako resztę komponentów i gdzie najlepiej złożyć?

 

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam,

GJS

Link to post
Share on other sites
Teraz, wrobel_krk napisał:

Tylko karty nie ma i w tej cenie nie będzie więc po co wstawiasz i spamujesz:)

 

W momencie tworzenia listy była xD  

Nie da się dodać do koszyka prokuktu niedostępnego. 

 

Za to w tym momencie jest dostępny odrobinę droższy zotac:

https://www.x-kom.pl/p/661581-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-rtx-3080-ti-gaming-trinity-oc-12gb-gddrx6.html

Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie. Oczywiście większość tych kart zdążyła już poznikać... Powiem szczerze, że nie mam siły latać i wyszukiwać gdzie akurat coś jest dostępnego i z tego składać... zacząłem myśleć o gotowych zestawach game-ingowych coś ala to co mają w x-komie. Takie porównanie 2 zestawów (3070Ti + i7 vs 3080Ti + i9):

https://www.x-kom.pl/porownanie/696810,696798

Problem, że nie wiesz co oni tam akurat dokładnie wsadzą i nie masz możliwości dokładniejszej customizacji tak żeby wylądować gdzieś pośrodku tych 2 zestawów - czyli np. i7 (i5 które zaproponowaliście nie byłoby zbyt wąskim gardłem?) + 3080Ti i 1TB dysk zamiast 2.

Ktoś miał styczność z takimi zestawami i może coś o nich powiedzieć?

Czy ten słabszy zestaw (na 3070Ti) byłby wystarczający na lata komfortowej rozgrywki w FPS-y w rozdziałce 2560 x 1440 i 144HZ?

Link to post
Share on other sites

Gotowce beznadziejne bo nie wiadomo jaki tam dysk/zasilacz siedziten zestaw od @kajtek. bym brał jak już nic nie ma w x-kom.

 

Z gotowców znalazłem taki w którym jest opisane co tam siedzi i nie jest najgorzej za 10500zł 12700kf + 3080: 

https://www.proshop.pl/Komputer-Konfiguracje-Gamingowe-Dutzo/DUTZO-Deluxe-Fire/8037757

 

Intel Core i7-12700KF / 3.6-4.9 GHz, GIGABYTE RTX 3080 GAMING OC 2.0 LHR 10 GB, GIGABYTE Z690 GAMING X DDR4, 16 GB Corsair Vengeance RGB RS DDR4-3600 DC C18, 1 TB GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD, Arctic Freezer 34 eSports DUO White/black, Corsair 4000D AIRFLOW TG Black with 6x DUTZO Kura 120mm ARGB fans, DUTZO Adressable RGB Strip 30cm, 750W NZXT C750 80+ gold certified powersupply, mousepad included

 

Zasilacz na platformie Sesonica, najsłabsze w tym zestawie chłodzenie Arctic Freezer 34 eSports i ram 3600 ale tylko cl18, ale pewnie w x-kom w tych zestawach tez 3600 cl 18

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
17 minut temu, krzyga napisał:

i5 które zaproponowaliście nie byłoby zbyt wąskim gardłem?

 

 

Także do 4K ciężko znaleźć nowy procesor, który byłby wąskim gardłem. Tak to wygląda obecnie. Owszem test z "ledwie" RTX 3080.

 

17 minut temu, krzyga napisał:

Czy ten słabszy zestaw (na 3070Ti) byłby wystarczający na lata komfortowej rozgrywki w FPS-y w rozdziałce 2560 x 1440 i 144HZ?

144+ FPS naprawdę przy niewielu grach możesz się spodziewać przy wysokich ustawieniach graficznych. Nie zmienia to faktu, że jak najbardziej rozgrywka w popularne FPS z RTX 3070Ti powinna być czystą przyjemnością. 

 

Co siedzi w gotowcach x-komu, ciężko powiedzieć co tam jest teraz, ale są recenzje sprzed kilku lat i wydaje się, że całkiem "normalne" części, tj. nie najniższej jakości jak w takim Dell Alienware (którego należy unikać).

 

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites

Może mam inne podejście, ale na miejscu autora wątku zastanowiłbym się, czy aby na pewno warto iść w HI-End i Uber performance. Może warto jednak ograniczyć budżet na kartę graficzną i oczekiwania, a potem zrobić wcześniejszy upgrade, kiedy obecna konfiguracja przestanie spełniać swoją rolę? Zwykle jest tak, że wzrost wydajności nie nadąża za wzrostem ceny komponentów. 

Jeżeli jeszcze się pochylić nad wydatkiem (lub jak kto woli stratą) przy późniejszej odsprzedaży tych komponentów, to mamy kolejny argument, że może jednak warto ograniczyć swoje oczekiwania względem sprzętu. Owszem taki np 3060ti też zleci straszliwie na wartości w bliżej nieokreślonej przyszłości, nie zagwarantuje też takiej wydajności jak 3080Ti, ale czy naprawdę potrzebne jest miliard FPS? Wg TechPowerup 3080ti jest 70% wydajniejszy od 3060Ti, ale czy to robi aż taką różnicę w grze? 100 FPS vs 170 FPS? A cena? 3060Ti da się kupić za ok 3800 zł, owszem potrzeba mieć refleks i trafić, ale nie jest to takie rzadkie.  Obecnie taki 3060ti nadaje się do grania w 1440p i w większości gier daje przyzwoite efekty, w okolicy 100 FPS. Może poza cyberpunkiem i grami mającymi silne RT, ale tu mamy DLSS i inne cuda. Co będzie za rok - nie wiadomo, może okazać się, że cena kart znów podskoczy x2, może też nastąpi jednak jakieś unormowanie rynku, wtedy upgrade jeżeli będzie konieczny, to może okazać się mniej kosztowny.

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, krzyga napisał:

Witam,

Potrzebuję złożyć kompa do gier - najlepiej w okolicach 15k. Niektóre wymagania:

1. Pod monitor WQHD (konkretnie ten: https://www.x-kom.pl/p/507441-monitor-led-27-asus-tuf-vg27aq-hdr.html )

2. Karta najlepiej 3080Ti

3. Dobre i ciche chłodzenie (wodne?)

Da radę się zamknąć w 15k? Co byście konkretnie dobrali jako resztę komponentów i gdzie najlepiej złożyć?

 

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam,

GJS

 

Odezwij się do HardPC, do każdego budżetu dobiorą należycie komponenty. Gdybyś miał budżet minimum 25K chętnie bym się podjął profesjonalnie budowy konfigu oraz regulacji. W Extreme Hardware zaczynamy konfigi od takiej właśnie kwoty, niżej to nie nasza nisza, chociaż czasami drogą wyjątku coś tam robimy dla widzów ale to akurat czasowo musi wszystko sprzyjać, mega terminy napięte . Zerknij na przykładowe konfigi jakie zbudowaliśmy na zamówienie.

 

https://builds.gg/users/eh_gosu-90093?fbclid=IwAR2NaBAQWaYzI3lXXMz4pdPv8hpSmLlag63q02AFeOteW7e0uOFk4mIBtGY

 

Niemniej HardPC bardzo polecam bo prezentują całkowicie inne podejście niż popraprane często gotowce z X-Kom, Moreli etc.

 

https://sklep.hard-pc.pl/

 

Nie ma najmniejszych szans na chłodzenie wodne tak by zamknąć się w kwocie 15k z całym hardware, licz minimum 23-25K żeby miało to ręce i nogi. AIO obok custom LC nawet nie leżało, więc to zupełnie inna liga ;-)

 

Co do wydajności pomiędzy RTX 3080 vs RTX 3080 Ti czy RTX 3090 to absolutnie nie sugerowałbym się tymi wprowadzającymi w błąd cyframi z TechPowerup. Throttlujące karty na niskich PT, do tego na niewyregulowanych platformach to zupełnie inne realia niż sprzet z uwolnionym PT (do 400W nawet długofalowo porządne coolery powietrzne dają radę). Realna różnica pomiędzy RTX 3080, a 3080 Ti sięga 15-18%. Zobacz jak to wyglądało tuż po premierzy pomiędzy RTX 3080 vs RTX 3090 na przykładzie autorskich kart STRIX z uwolnionymi PT bez anemicznego zachowania konstrukcji. Obecnie rozjazdy są jeszcze większe gdyż z kolejnymi wersjami sterowników idzie efektywniej wykorzystać potencjał przebudowanych FP32 w Ampere.

 

 

Z kolei RTX 3080 Ti to świetny wybór nawet do 4K bo jak możesz zobaczyć w poniższym materiale, tylko w naprawdę hardcorowych scenariuszach zapycha się tam VRAM i 3080 Ti dostaje sowity łomot od 3090, głownie w 6880x2880 z DXR ;-) Gdzie normalnie między tymi kartami jest średnia różnica 2%

 

 

Co do przedmówcy  to RTX 3060 Ti realnie odstaje uśredniając od RTX 3080 Ti o około 130% więc znowu liczby z TechPowerUp wprowadzają w błąd. Nie wiem wedle czego oni to liczą. Po za tym z doświadczenia wiem, że na topowym sprzęcie najmniej się traci (o ile nie jest się desperatem który za grosze sprzedaje topowe GPU tuż przed premierą nowej generacji, bez analizy rynku) przy wymianie co gen max dwa geny, a wydajność cieszy bardzo sowicie. Jeśli ktoś nie lubi kompromisów i ma odpowiedni budżet to jak najbardziej warto iść w topki tylko w takim wypadku cała platforma musi być optymalnie dobrana żeby miało to ręce i nogi i platforma nie ograniczała potencjału karty. Diabeł tkwi w szczegółach :)

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, EH_Gosu napisał:

Co do przedmówcy  to RTX 3060 Ti realnie odstaje uśredniając od RTX 3080 Ti o około 130% więc znowu liczby z TechPowerUp wprowadzają w błąd.

Czy jest dostępny gdzieś w internetach jakiś rzetelny test?

 

https://www.igorslab.de/en/nvidia-geforce-rtx-3080-ti-fe-in-test-almost-an-rtx-3090-but-with-halved-memory-expansion-for-gamers/4/

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Adames napisał:

 

Testy wykonane na totalnych defach to testy wykonane na totalnych defach i pokazują one scenariusze właśnie bez wykorzystania pełnego potencjału chipu. Jako pełne wykorzystanie chipu nie piszę od razu o wodowaniu czy ciekłym azocie :) Niestety czy się to komuś podoba czy nie, ale Ampere jest wyjątkową generacją kart która w wypadku topowych GPU bardzo traci na potencjale przez niezwykle zachowawcze bazowe ustawienia, power limity etc. Chcesz wykorzystać pełen potencjał to musisz iśc w konstrukcję autorską z odpowiednimi PT i możliwościami wyciśnięcia z chipu tego co w nim drzemie. Mało tego, bardziej niż kiedykolwiek istotne są regulacje platformy, a w tym CPU, podsystemu pamięci, samych pamięci oraz timingów w tym drugiego i trzeciego rzędu. Tylko wtedy można wykorzystać w pełni możliwości tych kart. Wszystko też zależy od silnika gry, ustawień tego czy mowa o czystej standardowej rasteryzacji czy też o DXR bez DLSS albo z DLSS oraz trybem owego DLSS. Co zresztą dobrze obrazują nawet wykresy które wkleiłeś z Igorlab kiedy spojrzy się na tytuły z DXR oraz DLSS. No chyba, że patrzysz jedynie na testy gdzie ewidetnie widać ograniczenie potencjału GPU za sprawą niezbyt dobrze wykorzystujących możliwości silników gier, mocno spłaszczone wyniki. To i wnioski można różne wyciągać. Dlatego czyste wykresy na których nie ma jak zobaczyć wykorzystania GPU, poboru prądu GPU, frametime, 1% low etc. Często są po prostu mocno konfudujące i wprowadzające ludzi w błąd. Realia są absolutnie inne niż to co przedstawiają typowe portale IT, zarówno w wypadku CPU, GPU jak i wpływu pamięci oraz ich ustawień na całokształt wydajności. Jasne, że dla przysłowiowego "Kowalskiego" ważne jest to co zobaczy w typowych scenariuszach totalnie defowych, no ale niestety to jakby sobie kupić sportowe auto i jeździć nim na trójce - tak to w większości wypadków wygląda. Tak czy inaczej na wielu portalach głównego nurtu czy kanałach YT już przy testach RTX 2080 SUPER vs RTX 3080 jasno widoczna była często dwukrotna przewaga 3080 nad 2080 SUPER, a realnie 2080 SUPER (zegar w zegar) to karta do 10% szybsza od RTX 3060 Ti, więc wszelkie słupki sugerujące średnią przewagę +/- 70% 3080 Ti nad 3060 Ti nijak się mają do rzeczywistości. Warto patrzeć na obraz sytuacji z szerszej perspektywy niż ta podawana na tacy dla większości użytkowników. Zazwyczaj ktoś kto planuje wydać 15K na sprzęt celuje wysoko więc i warto żeby wiedział co dany sprzęt potrafi bez czynników mocno go hamujących.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Widzisz, zawsze znajdzie się jakiś szczególny przypadek, gdzie skalowanie wydajności będzie inne niż ogólnie. Np w przypadku popularnego algorytmu SI Yolo, GTX 1060 -> 130 FPS, dla RTX 2080ti -> 2000 FPS (sam to sprawdziłem), co jednak nie oznacza, że w grach RTX 2080Ti jest ponad 15x wydajniejszy. Co więcej, do uczenia sieci można do maszyny wpakować 2 karty graficzne i mieć niemal 2x wydajność!

 

10 minut temu, EH_Gosu napisał:

no ale niestety to jakby sobie kupić sportowe auto i jeździć nim na trójce

Dobre :) 

Szukam środka transportu - dojazdu do pracy, czy dojadę szybciej Ferrari niż Fiatem?

Idźmy dalej tą drogą, jadę na kręty tor, szybciej przejedzie Bugatti Veyron (Czy inne Pagani, Rimac), czy Ford Fiesta RS? ... Ford

Co z tego, że mamy silnik 1000+hp, vs jakieś 300 hp w fordzie, skoro poza szczególnym przypadkiem laboratoryjnym nie da się tego wykorzystać.

Link to post
Share on other sites

Napisałem co i jak wyżej. Autor posta celuje w taki, a nie inny konfig więc interesują go konkrety i konkrety dostał. Od lat profesjonalnie zajmuje się konfigami z najwyżej półki, znam doskonale realia wydajnościowe takowych względem tego to co często pokazują portale głównego nurtu więc wiem o czym piszę w oparciu o tysiące godzin praktyki, testów, porównań, zrobionych materiałów etc.  To samo zresztą potwierdzi każdy zaawansowany użytkownik który miał okazje się danymi sprzętami bawić. Autora tematu interesuje kupno RTX 3080 Ti, a nie RTX 3060 Ti więc w odniesieniu do Twojego posta napisałem jak to realnie wygląda. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę udanego weekendu :)

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 26.11.2021 o 08:46, kajtek. napisał:

Minimalnie poza budżet, na bogato choć jak wiesz ceny GPU z kosmosu

 

https://proline.pl/koszyk/aa5504d2

 

Podoba mi się ten zestaw, tylko ciągle się waham czy nie zamienić i5 na i7 a 3080Ti na 3080. Co sądzicie o tej karcie (chłodzeniu):

https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-3080-aorus-xtreme-waterforce-10gb-gddr6x-lhr-gv-n3080aorusx-w-10gd-2-0-p8112083

I ta obudowa, którą zaproponowałeś w tym zestawieniu kajtek - strasznie ogromna, nie za duża? Nie dałoby rady czegoś mniejszego? Ilość obudów mnie przeraża powiem szczerze i kompletnie tu nie mam pomysłu.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, kajtek. napisał:

Schodzenie z GPU na rzecz i7 w zestawie do gier pod 1440p raczej nie ma sensu. Jak coś, to te 500 zł można urwać na reszcie zostając przy RTX 3080 Ti

 

https://proline.pl/koszyk/60004ce8 w mniejszej obudowie z i7 12700K i RTX 3080 Ti. 

 

Ta obudowa podoba mi się o wiele bardziej :) Chłodzenie procka zmieniłeś bo tamto by się nie zmieściło w tej budzie? Może ta wersja z 2 wiatrakami:

https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-280-acfre00066a-p1391594

?

Nie ważne, już doczytałem że tylko 240 wejdą na górę.

Edytowane przez krzyga
Link to post
Share on other sites

OK, to powiem tak:

- nie zamierzam robić żadnego OC, wszystko tylko na domyślnych ustawieniach

- zależy mi na możliwie niskiej temperaturze (i hałasie w sumie też, ale z tym to i tak wiem, że nie da rady)

- nie zależy mi na żadnych RGB, itp. duperelach

Komp będzie stał niestety w stosunkowo małym pomieszczeniu i to do tego takim, w którym się nieźle kurzy - stąd główna troska o niskie temperatury. Mój obecny komp choć stary jak cholera i grzejący się "tylko" w okolice 45st. w lato powodował niezły hardcore w pokoju. To z nowymi kompami jak patrzę, że temp. procka/gpu po 70-80 stopi to norma to...

Wszyscy ładują to AIO teraz, czy to rzeczywiście jest takie dobre, czy ta Noctua będzie lepsza/gorsza/porównywalna (patrząc zwłaszcza pod kątem warunków pracy, które opisałem powyżej)? W sumie w tej budzie be quite! można zamontować AIO i 360 tyle, że z przodu. To robi jakąś różnicę? Wtedy tył i góra mają zasysać powietrze a przód wypuszcza, czy jak?

Link to post
Share on other sites

Jak nie będzie OC, to NH D15 spokojnie ogarnie temat i niekoniecznie pchałbym się w AiO. Dobre AiO 280 mm to mniej więcej podobna wydajność i kultura pracy co Noctua. i7 12700K bez OC przesadnie gorący nie jest. Chcąc zadbać nieco o niższe temperatury, zawsze można zrobić undervolting choć minimalnie może się to odbić na mniejszej wydajności. Jeżeli AiO na CPU, to raczej z opcją montażu na górze. 

 

Brałbym chłodzenie powietrzne + wepchałbym do budy z czasem wentyle ile wejdzie i ustawił na niskie RPM

 

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, krzyga napisał:

AIO i 360 tyle, że z przodu. To robi jakąś różnicę?

Tak robi. Jak masz aio na górze, to wyciągają ciepło z porcka na zewnątrz obudowy, wtedy część ciepła z gpu podgrzewa Ci chłodzenie od porcka. Jak masz na froncie, wtedy wtłaczasz ciepłe powietrze do obudowy i podgrzewacz gpu. W grach interesuje Ciebie by GPU było chłodne, stąd AiO lepiej mieć na górze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...