Skocz do zawartości

Taktowanie 2133MHz, a włożone kości 3600MHz


Recommended Posts

Witam,

 

Pacjent:

msi b560 bazooka,

i5-11400,

goodram 2x8 gb 3600MHz,

 

Bios wskazuję mi 2133MHz, gdy próbuję włączyć XMP to PC pracuje ale OS nawet się nie uruchamia (wiatraki pracują ale klawiatura, mysz, monitor nie dają znaku życia).

Co może być przyczyną?

Edytowane przez dmrk94
Link to post
Share on other sites

Bios zaktualizowałem, ale żadnych zmian, po uruchomieniu XMP wszystko gaśnie i po chwili wyskakuje "Memory Overclock Fail!" 

1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Odpal na 2133 i zaktualizuj bios do najnowszej stabilnej wersji.

 

Gdy ręcznie zmieniam to przy 2933MHz jeszcze się uruchamia, a przy 3200 już nie :/ Co jest grane?

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, dmrk94 napisał:

Tak mógłbyś wyjaśnić.

 ależ tak, oczywiście, mym skromnym zdaniem śmiem twierdzić, że goodram to qpa nie marka

 

4 minuty temu, dmrk94 napisał:

nie sądzę by problem tkwił w jakości marki/produktu

jednak zdziwiłbyś się ile bubla ta "marka" wypuszcza :)

Link to post
Share on other sites

Ja bym spróbował ręcznie je ustawić na 3200 Mhz z luzniejszymi opuźnieniami i podbił im napięcie na 1.4v zamiast 1,35 zalecanego i pewnie ustawianego przez profil XMP

przepraszam na 3600 Mhz nie 3200Mhz

Link to post
Share on other sites
W dniu 23.11.2021 o 17:01, dmrk94 napisał:

goodram 2x8 gb 3600MHz,

 

O ile mowa o CL17-19-19, to to są spoko pamięci. Problemów sporo jest na CL18-19-19. 

Wczytaj XMP i zwiększ napięcie do 1,4 - 1,45V

W dniu 23.11.2021 o 17:01, dmrk94 napisał:

Bios wskazuję mi 2133MHz, gdy próbuję włączyć XMP to PC pracuje ale OS nawet się nie uruchamia

Poczekaj też dłuższą chwilę po wczytaniu XMP, bo czasami to chwilę trwa i PC się restartuje przed poprawnych uruchomieniem 

Link to post
Share on other sites

Hej, mam dokładnie ten sam problem i nie potrafię go przeskoczyć. System się uruchamia nawet na 3600MHz, ale bardzo często się zawiesza, gaśnie monitor i nic tylko twardy reset. Czasem w trakcie gry, czasem "na pulpicie".

Piszę tutaj, żeby nie dublować tego samego problemu, może dzięki temu rozwiążemy go szybciej.

 

Moja konfiguracja:
Intel Core i5-10600
GIGABYTE Z490M
Zotac RTX 2070 AMP Extreme NVIDIA GeForce RTX 2070
2x16GB G.SKILL RAM F4-3600C18-16GVK
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
ZASILACZ GIGABYTE P850GM

 

Z góry dzięki za sugestie & pomoc:)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.11.2021 o 12:14, kajtek. napisał:

O ile mowa o CL17-19-19, to to są spoko pamięci. Problemów sporo jest na CL18-19-19. 

Wczytaj XMP i zwiększ napięcie do 1,4 - 1,45V

Poczekaj też dłuższą chwilę po wczytaniu XMP, bo czasami to chwilę trwa i PC się restartuje przed poprawnych uruchomieniem 

Pamięci CL17-19-19,

Wczytałem XMP z napięciem 1.4 i w zasadzie losowo podczas uruchamiania się zawieszał, albo na ekranie startowym, albo chwile przed, a na 1.45 to w ogóle miał problem "Prawdopodobnie system Windows nie został poprawnie załadowany", nie dało się go ani zresetować, ani nic przy zawieszeniu. Tylko hard-off przyciskiem i ponowne włączenie PC. Ogólnie jak ręcznie zmieniłem na 2933MHz to się uruchamia i wszystko tip-top chodzi.. 3200MHz już nie.. Reklamować kości ?

 

EDIT więc w zasadzie mam podobny problem co kolega Looker, z tym że mi się nawet nie udało wejść do pulpitu.

EDIT2 widzę, że jest podobny problem tu na forum z innym prockiem, mobo, koścmi

Edytowane przez dmrk94
Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz próbować reklamować kości. Albo na napięciu 1.35 V ustaw mu luźniejsze timingi (np. CL19-22-22) na tych 3600 MHz. 

 

Co do goodrama- ja tą markę omijam. Kiedyś, jak się w szkole brało udział w konkursach, to dawali nagrody w stylu pendrive i takie tam tanie gadżety. Miałem bodajże 2 pendrive'y tak wygrane od goodrama- jeden padł przy pierwszym podłączeniu do PC, drugi po kilku miesiącach. Było to co prawda kilka lat temu, ale silny niesmak pozostaje XD 

U siebie mam od niedawna kości kingston fury 2x16 GB 3600 CL16 z mobo asus b550 m-a. Kostki droższe, ale z XMP nie ma najmniejszych problemów, rysiek 5600x śmiga na nich bez problemu

Link to post
Share on other sites

Chętnie zareklamuję jeśli będę miał pewność, że to w 100% wina kości i zwrócą mi pieniądze. Reklamacja to pewnie wysyłka do producenta na 2 - 4 tygodnie, a z kompa muszę korzystać. Ktoś mi doradzał, że pójdzie wszystko elegancko.. Na yt sporo testów i5 -11400 z 3600MHz. Nie chcę go jakoś podkręcać w BIOSie skoro producent twierdzi, że to pójdzie. Powinno chodzić jak zawsze na maxa po włożeniu kości. Coś pierdyknie i mi powiedzą 'no panie ale tutaj to podbijane napięcie było'

Link to post
Share on other sites

Właśnie rozwiązałem ten problem u siebie na pamięciach 3200. Pokażę na przykładzie płyty Asus.

 

1) Na ekranie głównym pokazuje 2133 i jest opcja włączenia XMP. Włączamy (ENABLED) ale jeszcze nie zapisujemy.

2) W prawym dolnym rogu klikamy Advanced mode i przechodzimy do zakładki Ai Tweaker.

3) Szukamy opcji Specific Core. Mamy tutaj trzy podopcje 

a) memory controller: DRAM Frequency Ratio - zostaje na auto.

b) DRAM Frequency - u mnie było 2133 i po zmianie tutaj komp nie startował więc zostawiłem 2133.

c) OC Tuner - przełączamy z Keep Current Settings na OC Tuner 1

 

F10 zapisujemy i komp spróbuję sam dostosować częstotliwośc i opóźnienia. Może kilka razy próbować wystartować ale u mnie załapał. Teraz powinna już dostosować się wyższa częstotliwośc, u mnie wskoczyło na 2966 przez co lekko rozjechał się zegar procesora ale minimalnie.

 

4) Gdy się uruchomi wchodzimy znów do biosu i przechodzimy w to samo miejsce (Advanced mode ---> Ai Tweaker) i w Ai Overclock Tuner powinien być widoczny  XMP I.

5) Możemy teraz zmienić na XMP II, zapisać co powinno dać nam już oczekiwane rezultaty. Komputer znów uruchomi się ponownie.

 

Gotowe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...