Skocz do zawartości

Procesor Intel Core i9-12900K, 3.2GHz a ddr4 lub ddr5 ram zestaw


Recommended Posts

Miałem zamysł żeby pójść w nowy procesor Intel Core i9-12900K, jak i zbudować już na płycie głównej kompatybilnej ddr4/ddr5 ale takiej nie ma już się w to wczytałem :) I moje pytanie teraz jest następujace iść w tego Intela i wsadzić tam ddr4 i płytę główną ddr4, czy raczej zainwestować w nowe kości? ddr5? Chciałem jeszcze z 3-4 lata podziałać na ddr4 a dopiero po kilku latach zmodernizować komputer do ddr5, z tym że już wiem że wiązać się to będzie z wymianą również plyty głównej. Może zamiast Intela sięgnąć po jakiś AMD?

 

Czy przez to że 12900K jest bardziej pod ddr5 to jakbym zamontował ddr4 to będę tracił, nie będę uzyskiwał ich full możliwości? Czy to nie ma znaczenia i ram będzie działać z pełną mocą?

 

Zestaw:

PŁYTY GŁÓWNE: Płyta główna Gigabyte Z690 AORUS MASTER 2 299 zł

KARTY GRAFICZNE: Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 6900 XT Gaming OC 16GB GDDR6 (GV-R69XTGAMING OC-16GD) 9 885,24 zł

PAMIĘCI RAM: Pamięć Corsair Vengeance RGB PRO SL, DDR4, 128 GB, 3200MHz, CL16 (CMH128GX4M4E3200C16) 3427,39zł

PROCESORY: Procesor Intel Core i9-12900K, 3.2GHz, 30 MB, OEM (CM8071504549230) 3 686,15 zł

OBUDOWY: Obudowa SilentiumPC Signum SG7V TG (SPC249) 406,60 zł

ZASILACZE: Zasilacz Thermaltake Toughpower DPS G 1050W Platinum (PS-TPG-1050DPCPEU-P) 1 584,48 zł

DYSKI SSD: Dysk SSD Samsung 980 PRO 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (MZ-V8P2T0BW) 1 789 zł

DYSKI TWARDE 3 5: Dysk Seagate BarraCuda 6 TB 3.5" SATA III (ST6000DM003) 709 zł

SYSTEMY OPERACYJNE: System operacyjny Microsoft Windows 11 Pro DE 64 bit BOX (FQC-10534)797,44 zł

CHŁODZENIE WODNE ZESTAWY: Chłodzenie wodne Fractal Design Celsius S36 (FD-WCU-CELSIUS-S36-BK) 779 zł
 

 

Coś byście zmienili w zestawie?

 

Link to post
Share on other sites

Internet, granie, praca, 128 gb ramu żeby w końcu się nie wieszały zakładki w przeglądarkach a mam mnóstwo tego otwartego przy pracy na 2-4 monitorach, obciążenie idzie dość spore. Przy procku 12900k ddr4 jest wykorzystywane w mniejszym stopniu czy działa na full swoich możliwości? 

Link to post
Share on other sites
56 minut temu, coinigy95 napisał:

Coś byście zmienili w zestawie?

 

Podejście.

Godzinę temu, coinigy95 napisał:

raczej zainwestować

To raczej wydatek, a nie inwestycja.

 

W skrócie, to zależy co chcesz na tym komputerku robić.

Jeżeli chcesz grać, to 128 GB + 12900K jest po prostu niepotrzebnym wydatkiem, nawet w perspektywie używania kompa przez 5 lat, bez żadnych modyfikacji.

Jeżeli mówimy o pracy, to nie brałbym radeona, tylko nvidię, zdecydowanie lepsze wsparcie wszystkiego, taki RTX 3080Ti kosztuje podobnie, a ficzery nvidii bardziej do mnie przemawiają. Owszem 12 GB ramu zamiast 16, tylko jak z tego ramu skorzystać? Jedyne zastosowanie dużych ilości ramu na grafice jakie ja mam, to uczenie sieci neuronowych, ale tutaj AMD na rynku produktów konsumenckich nie istnieje i nawet gtx 1060 będzie lepszy od tego radeona. Render scen 3D? Tu też lepiej wybrać nvidię. 

 

Ogólnie, możesz być innego zdania, ale produkty konsumenckie z kategorii "Top of the top" kupuje się wtedy i tylko wtedy, gdy masz konkretne zastosowanie dla nich i przyniesie Ci to wymierną korzyść. RTX 3090 też ma swoje uzasadnienie i jak potrzebujesz na biurku uczyć AI, to te 24 GB ramu sprawiają, że jest wydajniejszy znacząco więcej niż kilka % w tym przypadku (a jest dużo tańszy od kart z serii A). Do grania jednak nie ma sensu go kupować. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, coinigy95 napisał:

praca, 128 gb ramu żeby w końcu się nie wieszały zakładki w przeglądarkach a mam mnóstwo

Jaka praca bo w 99% przypadków więcej niż 32gb to zbędny wydatek, ddr4 przy 12900k działa na full swoich możliwości

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Trading stąd te 2-4 monitory, obecny sprzęt nie wyrabia w multizadaniowości, i sądziłem żeby kupić top sprzęt (ram+procesor) bo to mi się najistotniejsze wydaje przy tego typu zadaniach (mnóstwo zakładek, wykresów, yt na jednym) od czasu do czasu pogranie. 

 

Aktualnie na jednym monitorze z 30 zakładek otwarte i tak na każdym podobnie.

Link to post
Share on other sites

To jaki masz obecnie zestaw?

Bo z tego co piszesz 12600k z 32gb ramu byłoby wystarczające, tak samo dysk to nie potrzebujesz gen4 tylko wystarczy gen 3 coś jak Kingston kc2500, do grania to też bym celował w rtx3070/80, jeszcze pytanie pod jaki monitor gry?, zasilacz wystarczy markowy 850w, po co Ci dysk twardy 6tb? Ja bym wołał 512 ssd na system + 2tb ssd na dane rożne

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Intel i7-7700K 4,2 GHz, 40gb ram ddr4, GTX 1080 Nividia Geforce, ssd m.2 nie pamiętam marki + hdd 

 

Drugi dysk hdd wsparcie do gromadzenia danych, ssd systemowy, rozważam właśnie czy nie 2 ssd i hdd, coś między 6-10 Tb (no sporo danych się rocznie mi zbiera :) )

 

Zasilacz 1050W bo tam widziałem że ta karta graficzna potrzebuje 850W więc zapas a sam procek 125W. 

 

Czemu osobno 512 na system + 2 tb na rózne dane? To jakoś zwiększa optymalizacje kompa?

 

Obecnie monitory: LG 34GN850, LG 34UM69G 34 i Benq GL 2450

 

 

Link to post
Share on other sites

Osobno na system pozwala łatwo przywracać/naprawiać system, no i najszybszy dysk pod system gen4, a na dane można gen3 2tb czy nawet 4tb sata kupic ssd, nawet 2xsata 4tb, na pewno ssd na sacie będzie szybsze niż talerzowiec, ten ram 40gb to chyba jakaś pomyłka, jakaś dziwna konfiguracja?

Pod ten monitor 3440x1440 160hz to RTX 3080 bym brał

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, coinigy95 napisał:

Trading stąd te 2-4 monitory, obecny sprzęt nie wyrabia w multizadaniowości, i sądziłem żeby kupić top sprzęt (ram+procesor) bo to mi się najistotniejsze wydaje przy tego typu zadaniach (mnóstwo zakładek, wykresów, yt na jednym) od czasu do czasu pogranie. 

Potencjalnie przy pracy z wieloma "małymi" zadaniami to DDR5 powinno mieć znaczącą przewagę nad DDR4, z uwagi na możliwość przesyłania danych w postaci 2x 32 Bit zamiast 1x 64 Bit, co może mieć znaczenie przy dostępie do pamięci. Potencjalnie, bo nie widziałem, by ktoś to jakoś sensownie zmierzył. Należałoby zrobić nowy typ benchmarka, bo te które są sprawdzają co innego.

 

Procesor pokroju 12900K będzie się nudził tutaj, jego wydajność widać przede wszystkim w zadaniach, które wymagają pełnego obciążenia wielu rdzeni jednocześnie, np kompilacja kodu. 

 

6 minut temu, coinigy95 napisał:

Czemu osobno 512 na system + 2 tb na rózne dane? To jakoś zwiększa optymalizacje kompa?

To optymalizacja kosztów, kiedy potrzebujesz dużo miejsca na dane. Wydajności w pewnym sensie też, bo wydajność SSD spada, jeżeli zapełnisz go w 80+%.   Dla większości użytkowników zdecydowanie preferowanym rozwiązaniem jest jednak 1 bardzo szybki dysk.  Jeżeli potrzebujesz przechowywać duże ilości danych, ale nie koniecznie musisz mieć super szybki dostęp, to może warto kupić NAS i na nim dodatkowo mieć RAID dla bezpieczeństwa danych.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Większość z was panowie patrzycie na ram pod gry i internet powiem tak mam u siebie 256 Gb ram x Hexa w połączeniu z 2 x Xeon Gold 6152 44 cores  i 88 thereds i jak testuje silniki szachowe to potrafią zużywać 70-80% ramu :)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Tak to się prezentuje

 

image.thumb.png.a149cd42432e0a953081ceaacbbcc855.png

5 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Osobno na system pozwala łatwo przywracać/naprawiać system, no i najszybszy dysk pod system gen4, a na dane można gen3 2tb czy nawet 4tb sata kupic ssd, nawet 2xsata 4tb, na pewno ssd na sacie będzie szybsze niż talerzowiec, ten ram 40gb to chyba jakaś pomyłka, jakaś dziwna konfiguracja?

Pod ten monitor 3440x1440 160hz to RTX 3080 bym brał

A jeszcze odnośnie dysków, jak to z trwałością, z tych najnowszych łatwiej byłoby odzyskać dane w razie uszkodzenia (m2) czy z saty?

Drugi pomiar

image.thumb.png.011cfee552a34bd9dfed22e011c53899.png

Link to post
Share on other sites

Jako że jest ciężko znaleźć wszystko w jednym sklepie

To brałbym zestaw na i5 12600k + z690 ddr4 Gigabyte Z690 UD  + 64 gb ramu 2x32gb (jak coś to dokupisz kiedyś jeszcze 2x32gb, ale wątpię że będzie potrzebne), zasilacz 10 lat gwarancji z zapasem 750w, główny dysk 2tb ssd 3 gen Kingstona, resztę dysków to bym dopytał w dziale dyski, pewnie najlepiej jednak coś na raid dla bezpieczeństwa danych np 2x 8gb hdd

 

https://proline.pl/koszyk/6d94d43d + RTX 3080 https://www.tryton.com.pl/cennik_towar.php?idtow=51810&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

12600k jest 3x szybszy wielowątkowo od 7700k, i 2x szybszy jednowątkowo, więc to będzie dużym zapasem do twoich zastoswań

A trzeba zapytać czy chłodzenie ma już zestaw montażowy pod lga 1700, jak nie to fera 5 powinna mieć

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, coinigy95 napisał:

A jeszcze odnośnie dysków, jak to z trwałością, z tych najnowszych łatwiej byłoby odzyskać dane w razie uszkodzenia (m2) czy z saty?

Każdy dysk ma swoją "trwałość" określoną parametrem TBW (Total Bytes Written) i oznacza to, ile możesz zapisać danych na dysk, zanim zaczniesz się przejmować zużyciem dysku. Po przekroczeniu TBW dysk nie zepsuje się od razu, ale znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia problemów. Stąd zwykle gwarancja obejmuje np 2 lata lub TBW 600 TB, cokolwiek nastąpi szybciej.

 

Odnośnie uszkodzenia -> nie ma znaczenia czy to m2, czy sata. Potencjalnie dyski m2 pcie się bardziej grzeją, a ich slot jest niedaleko GPU lub CPU, wysoka temperatura może powodować skrócenie trwałości dysku. W praktyce, w normalnej obudowie, gdzie sprzęt się nie przegrzewa, nie ma to znaczenia. Jeżeli uszkodzisz elektrycznie dysk ssd, to licz się z tym, że dane przepadną. Najłatwiej odzyskać dane z HDD, gdzie nawet po uszkodzeniu elektroniki dysku, specjalistyczne firmy sobie z tym poradzą.

 

W praktyce, dla bezpieczeństwa danych lepiej mieć osobny magazyn danych (np. NAS) z macierzą RAID, gdzie zależnie od konfiguracji możesz nawet uszkodzić fizycznie kilka dysków i nie utracisz danych, a jedynie będziesz musiał wymienić uszkodzone dyski i macierz sama się odbuduje. Najczęstszym sposobem jest utworzenie macierzy RAID 5 z minimum 3 dysków, wtedy pojemność masz 2 z 3 dysków (np masz 3 dyski po 2 TB, to możesz wykorzystać 4 TB). Bezpieczeństwo - może ci uszkodzić się jeden dowolny dysk i wystarczy że go wymienisz, wtedy nastąpi automatyczne odbuduje się macierz. Podczas odbudowywania macierzy będziesz miał mniejszą wydajność, ale nie utracisz danych.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Edytowane przez Adames
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Nie będę robił nowego wątku bo bez sensu ale trochę posiedziałem, posugerowalem się Waszymi sugestiami i złożyłem aby było w jednym sklepie taki komputer (jedynie osobno zamówiłem dyski ssd m.2 je już mam reszty jeszcze nie bo chciałem przed zakupem skonsultować):

 

 

Procesor: Procesor Intel Core i9-12900K, 3.2GHz, 30 MB, BOX (BX8071512900K)

Chłodzenie: Chłodzenie wodne MSI MEG CoreLiquid S280 (9S6-6A0431-001)

Płyta główna: Płyta główna MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4

Karta graficzna: Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Gaming OC 12GB GDDR6X (GV-N308TGAMING OC-12GD)

Pamięć RAM: Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 128 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16Q-128GVK)

Zasilacz: Zasilacz Gigabyte Aorus P 1200W (GP-AP1200PM)

Dyski SSD: 

Samsung 980 Pro Heatsink 1TB (systemowy)

Dysk SSD Corsair MP600 PRO 2000,00 GB PCIe (na dane)

Dyski HDD:  (Z nich zrobie RAID-a)

Dysk serwerowy Seagate IronWolf Pro CMR 4 TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (ST4000NE001)

Dysk serwerowy Toshiba N300 4 TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (HDWG440UZSVA)

Dysk serwerowy WD Gold DC HA750 4 TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (WD4003FRYZ)

Obudowa: Obudowa be quiet! Base Pro 900 REV. 2 (BGW14)

 

 

 

Cena dla mnie jest akceptowalna za wskazany zestaw. Bardziej chodzi mi o to aby ktoś spojrzał czy jest ok, jesli morele ma reflinki to mogę wejść w ten zestaw z Waszego linku bo mi sporo czasu poświeciliście i troche rzeczy wyjaśniliście, a technologicznie to moja wiedza została przy poprzednim składaniu kompa :)

 

Pytania jakie mi się nasuwają to czy

1) Chłodzenie z dwoma wiatrakami wystarczy? Wybrałem to bo jest mega ciche a na tym mi bardzo zależało chciałem wersje S360 ale nie jest dostępna w Polsce nie widziałem aby któryś sklep miał. Też takie pytanie czy wiatraki z obudowy komputera nie będą powodować dużego hałasu co wtedy zniweluje to że wybrałem mega ciche chlodzenie?

2) Zasilacz, wedlug kalkulatora moc obciążenia wychodzi jakieś 980W, według policzenia tylko karty graficznej i procesora na maxach to 1000W, zasilacz 1050W Platinium by wystarczył w takim wypadku? (jeszcze pozostałe podzespoły generuja pewną moc.

3) Obudowa, tutaj szukałem dużej przestrzeni i jednej strony ze szkłem lub po prostu widocznym środkiem której wiatraki bedą w miare ciche.

4) Pamięci ram walka pomiędzy G.Skill CL14 i 3200 MHz a CL16 i 3600MHz, chciałem 64 GB ale tam cenowo później dokupienie drugich tyle wychodziło kilkaset zł więc od razu 128 GB

Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 128 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16Q-128GVK) 

Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 128 GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14Q-128GVK)

5) Płyta główna na końcu zostały mi te dwa egzemplarze:

Płyta główna Asus ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4 oraz ten który został wybrany Płyta główna MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4

 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ile cię to wyszło bo morele tanie nie są, może w innym sklepie to samo z 10% taniej.

 

Uwagi, chłodzenie lepsze to Arctic Liquid freezer 2 360, nie wiem czy ta 280 da radę z 12900k jak mówisz że może pracować pod ciągłym obciążeniemz gdzie mkas 240w ciągnie

 

Zasilacz taki fractal design ion 860w platyna by starczył, albo nawet Corsair rm 850w,  generalnie karta 450w max, procek 300w ale nigdy w tym samym momencie. Kalkulatory są do bani. Np w grach karta nawet jakby 400w brała to procek 100w, w pracy Twojej procek nawet te 240w ale karta odpoczywa wtedy. Płyty z690 to ta którą tańsza, generalnie wszystkie pod 12900k starczą.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

image.png.5fb13759587bf5a37d9f624ffa393e9f.png

24726,74 zł

 

z tym zasilaczem, karta nie wyciągnie tych zdeklarowanych 750W jeśli będzie działać w grze na full detalach? Z chłodzeniem zerkne na ten Arctic, nie mniej istotne dla mnie to cicha praca :) Może być w sumie też inny sklep ale musieli by mieć to samo tzn te części plus że mi to złożą. 

Link to post
Share on other sites

Proline składa i krsystem zaraz zobaczę. 750w rekomendowana moc dla całego pc, sama karta maks 450w i to pod sztucznym obciążeniem.

Nie ma płyt za bardzo, a tomahawk wifi za 1500zł spoko,

jak z moreli to mocowanie chłodzenia aalf ii 360 jest: https://www.morele.net/arctic-mocowanie-na-socket-lga1700-dla-liquid-freezer-ii-mpsas00891a-9557382/

chłodzenie: https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068a-6650677/

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, wrobel_krk napisał:

Proline składa i krsystem zaraz zobaczę. 750w rekomendowana moc dla całego pc, sama karta maks 450w i to pod sztucznym obciążeniem.

A czy ten Arctic Liquid freezer 2 360 będzie dalo sie podpiąć do tego procesora bo na stronie w specyfikacji nie widze LGA 1700, cichy jest więc spokojnie może zastąpić ten przeze mnie wybrany.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm850-2021-850w-cp-9020235-eu-8663252/

lub https://www.morele.net/zasilacz-fractal-design-ion-2-platinum-860w-fd-p-ia2p-860-eu-9014221/

Wolałbym tańszy, ja mam tego fractala ale za 500zł kupiłem:)

Teraz, coinigy95 napisał:

A czy ten Arctic Liquid freezer 2 360 będzie dalo sie podpiąć do tego procesora bo na stronie w specyfikacji nie widze LGA 1700, cichy jest więc spokojnie może zastąpić ten przeze mnie wybrany.

Dałem linka do mocowania

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
55 minut temu, coinigy95 napisał:

Chłodzenie: Chłodzenie wodne MSI MEG CoreLiquid S280 (9S6-6A0431-001)

 

To to sobie w ogóle daruj. Albo Fractal Dynamic albo Arctic Liquid Freezer II

55 minut temu, coinigy95 napisał:

Płyta główna: Płyta główna MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4

 

Jeżeli nie przeszkadza audio, spokojnie można dać tańszą Z690 A PRO WIFI

 

55 minut temu, coinigy95 napisał:

Pamięć RAM: Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 128 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16Q-128GVK)

 

Wystartowałbym od połowy i ewentualnie dołożył

 

55 minut temu, coinigy95 napisał:

Zasilacz: Zasilacz Gigabyte Aorus P 1200W (GP-AP1200PM)

To to sobie też daruj. i9 12900K o ile nie ruszysz MTP, weźmie maks 241W. Dalej i tak zapewne chłodzenie nie wyrobi, nawet topowe AiO. Markowe 850W ogarnia całość bez problemu. Dla zapasu możesz dać 1000W ale coś raczej innego'

 

55 minut temu, coinigy95 napisał:

Obudowa: Obudowa be quiet! Base Pro 900 REV. 2 (BGW14)

Ale to taki trochę piekarnik. Pod taki sprzęt lepiej dobrać coś znacznie bardziej przewiewnego. 

 

Looknij na https://proline.pl/koszyk/3d254f64 + dyski HDD  je już masz czy też będziesz kupować? I jaki tam będzie z nich RAID? 

Zostaje Ci ponad 5000 zł a masz i tak moim zdaniem lepszy konfig. Za tyle to masz osobnego porządnego NAS'a z dyskami WD Red PLUS

 

Złożenie masz za 1 zł w 5 dni z kodem PROPRO. Przejrzyj sobie ofertę ASUSTORów NAS które mają,  wpakuj do nich WD Red Plus i jesteś ustawiony
 

Obudowę możesz też dać https://proline.pl/obudowa-do-komputera-phanteks-enthoo-719-czarna-drgb-p2072980

 

Możesz też dać https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-420-acfre00092a-p7113788 przy czym to front a wentyle jako zaciągające powietrze do wnętrza obudowy, wtedy też masz jeszcze miejsce na 3x120 na obok płyty głównej.

 

Wszystkie wentyle z obudowy skręcasz na RPM żeby nie przebijały się przez tło w którym siedzisz, pracujesz. No i pod LFa póki co ten zestaw https://proline.pl/arctic-mocowanie-na-socket-lga1700-dla-liquid-freezer-ii-p8112251

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...