Skocz do zawartości

Sens dopłaty do B560/Z490 w celu OC ramu


Recommended Posts

Cześć. 

Potrzebuję cpu + mobo. Wybór padł na i5 10400f, reszta zestawu to: 
RX 5700

Scythe Mugen 5

2x8gb Patriot Viper 3200 mhz

Supremo M2 550W gold

Czy jest sens dopłacać do B560/Z490 w celu OC ramu, żeby wykorzystać te 3200 mhz? Procesor będzie ze mną 3-4 lata. Gram w FHD 60hz. Chciałbym wydać jak najmniej, ale jeżeli jest sens dopłaty to to zrobię. Doradźcie. 

Link to post
Share on other sites

10400f na H410 obsługuje Ram o taktowaniu 2666 MHz. Dopłata do B560 oznacza dla Ciebie możliwość puszczenia pamięci @ 3200 MHz (+ potencjalne OC).

 

Dla samych ~600 MHz więcej nie brałbym droższej płyty (chyba że dopłata to jakieś symboliczne 50 pln max). 

Link to post
Share on other sites

Nie zgadzam się. Wyższe taktowanie RAMu (gry) daje często więcej, niż podkręcenie procesora. Poza tym płyty na lepszym chipsecie mają lepszą sekcję zasilania. Że co? Procesor nie jest odblokowany? Nie szkodzi. Długotrwałe obciążenia procesora, to niższe temperatury na sekcji zasilania na płycie z chipsetem "Z" na nieodblokowanym procesorze.

 

Odpalić internety i szukać testów taktowania RAM, a wydajność w grach.

 

Link to post
Share on other sites

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i5-10600k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,17

 

Zatrważające 3 fps (~5%) różnicy 2666 vs 3200, 8 fps różnicy (~12%) 2666 vs 3600 (max oc tych kości). 

 

10400f ma TDP 65W, pod obciążeniem zaś dobija do 135W. Tyle to nawet kompletny golas H410 ogarnie. 

 

https://www.purepc.pl/intel-core-i5-10400f-vs-amd-ryzen-5-3600-test-procesorow-za-800-zl?page=0,25

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

FPSy? Od 4 do 22 klatek więcej w teście, który dałeś, a patrzyłem na 2666 vs 3200MHz. Podsumowanie testu:

 

Wnioski są chyba klarowne, ponieważ na wykresach doskonale widać jak Intel Core i5-10600K zyskuje poprzez szybsze RAM-y, gdzie optimum okazuje się taktowanie 3600 MHz.

 

Gracze nie dążą do paru klatek więcej, więc rzeczywiście, lepiej kupować najtańszy sprzęt;)

 

Mnie nie chodziło o temperatury procesora, a sekcji zasilania. Sekcja się grzeje, to temperatura w środku wzrasta. Ale temperatury sekcji to tylko taki dodatek do lepszej wydajności w grach. Domyślam się, że wybierasz zawsze jak najtaniej i nie patrzysz na te "parę" klatek więcej, ale może inni wybierają inaczej?

 

Link to post
Share on other sites

Ale ja miałem na myśli temperatury na sekcji zasilania ;) Zablokowanego i5 nawet golas udźwignie więc tu bym się nie martwił. Jeśli autor znajdzie B560 w dobrej cenie to raczej, że można wykorzystać skoro te 3200 MHz już ma - tyle że ja bym przesadnie więcej nie dopłacał do lepszej płyty. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Rebelmind napisał:

Zablokowanego i5 nawet golas udźwignie

Nie jest tak pięknie we wszystkich przypadkach. Na forum o wideofilmowaniu niektórzy brali wypasiony procesor i płyty na "B" czy innym "H", "bo nie będziem podkręcać". Potem zdziwienie, że temperatury w środku wysokie i podczas pracy w takich warunkach (chłodzenie wnętrza też nie wysokich lotów, bo już procesor sporo kosztował) i procesor zbijał taktowania. Bo przy renderingu procesor jest stale mocno obciążony (nie tak jak w grach, że obciążenie zmienia się dynamicznie), a sekcja w tanich płytach ładnie się grzała, bo nie była projektowana do stałych długotrwałych obciążeń.

 

To tylko taka ciekawostka.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Ale kto kupuje 10400f do renderingu czy wielogodzinnego obciążenia? Przecież autor tylko o grach wspomina, to przecież sekcja będzie się nudzić jak on nawet do 100W nawet nie dobije przy takim zastosowaniu... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O sekcji zasilania pisałem jako o ciekawostce. Ludzie kupują różną konfigurację, także tą niezbyt dobrze dobraną, bo nie każdy musi się znać.

 

Wracając do tematu, potwierdzasz, że nie ma sensu dopłacić i ładować wysoko taktowane pamięci w komputerze do gier? Te 4 do 22 klatek więcej, to jest nic nie znacząca sprawa? A na purepc.pl, którą to stronę sam podałeś piszą:

 

- ale kilkanaście bądź kilkadziesiąt klatek na sekundę trudno bagatelizować

- Wyniki są lepsze, niż podkręcenie procesora z ustawień fabrycznych do 5000 MHz, dające przeważnie 10%.

 

Jednak nie zgadzasz się z tym i proponujesz autorowi płytę na B560, dzięki temu pamięci będą chodziły na 2666MHz. Bo co to w grach kilka klatek więcej czy mniej? Nie ma znaczenia. Właściwie w biosie można taktowanie pamięci ustawić poniżej tego 2666MHz, co i tak nie będzie miało znaczenia, bo to ledwo kilka - kilkanaście klatek mniej.

 

Tak więc kolega @Rebelmind rozwiązał wątpliwości autora:menda:

 

Ps.

Dlaczego w stopce masz pamięci 3800?

 

Link to post
Share on other sites

Kolega chce grać w 1080p, na monitorze 60 Hz; ma do tego RX 5700 (OP, moim zdaniem) i jednocześnie: 

W dniu 16.11.2021 o 15:22, Rancho napisał:

Chciałbym wydać jak najmniej, ale jeżeli jest sens dopłaty to to zrobię. Doradźcie. 

 

Widzę oczywisty sens dopłaty do szybszego ramu - ten, o którym Ty wspominasz, o którym pisze Seba. Jednocześnie nie widzę tego sensu w przypadku autora. Będzie więcej Fps jeśli kupi Z490? Będzie, Ofc i niepodważalnie. Dostrzeże (@1080p, 60Hz) to organoleptycznie, w sensie ~odczuje? Wątpię, ale mogę się myślić (bo to subiektywna kwestia). Myślę jednak, że może nie dostrzec. A że kwestia finansowa została przywołana przez autora... 

 

10 godzin temu, wodego napisał:

Dlaczego w stopce masz pamięci 3800?

 

Bo moje Viper Steel 4400 cl19 są najstabilniejsze @3800 MHz + gram w 2K 240Hz (Csgo) więc chcę wycisnąć każdy możliwy fps ze sprzętu i jestem gotowy za to zapłacić więcej*. 

 

Jednocześnie doskonale rozumiem autora (aspekt opłacalnościowy), bo sam pozbyłem się świeżo kupionego 3080 i wróciłem do 1080 Ti - w csgo @ 2K różnica jest 650 vs 550 fps i ja tego nie dostrzegam więc została karta 4x tańsza a tylko 15% wolniejsza. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 11/16/2021 o 7:52 PM, Rancho napisał:

Hi. 

I need cpu + mobo. The choice fell on the i5 10400f, the rest of the set are: 
RX 5700

Scythe Mugen 5 https://speedtest.vet/ 

2x8gb Patriot Viper 3200 MHz

Supremo M2 550W gold https://vidmate.bid/

Does it make sense to pay extra to the B560 / Z490 for OC frame to use these 3200 MHz? The processor will be with me for 3-4 years. I play FHD 60hz. I would like to spend as little as possible, but if it makes sense to pay, I will. Advise. 

 

Thank you my issue has been solved,...

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...