Skocz do zawartości

RGB- kolor oświetlenia zależny od temperatury procesora lub karty graficznej


Recommended Posts

Witam,

 

Zamierzam z początkiem roku wymienić w swoim komputerze MOBO, procek i RAM na nowe. I tak się zastanawiam nad pewnym dodatkiem- żeby kolor podświetlenia RGB zmieniał się wraz wraz ze zmianą temperatury procesora bądź GPU. Przykładowo bez obciążenia byłby kolor niebieski, a wraz ze wzrostem temperatury zmieniałby się w kierunku czerwieni. 

 

To tyle o moich marzeniach z kosmosu. A teraz pytanie- czy jest to możliwe wykorzystując złącze RGB płyty głównej? Wiem, że można by było wsadzić do środka raspberry pi, na kompie zrobić programik wysyłający temperaturę procka do raspberry, a malinka by dostosowywała kolor podświetlenia. Ale z czymś takim jest trochę zabawy i wymaga większej ingerencji wewnątrz samego komputera. Dodatkowo nie daje możliwości synchronizacji z ewentualnymi innymi podświetleniami. 

Więc:

1. czy któryś producent w swoim oprogramowaniu do zarządzania podświetleniem oferuje takie możliwości?

2. Czy któryś producent oferuje w oprogramowaniu dostęp do oskryptowania profili podświetlenia? Np. w języku LUA, python czy jakimś innym. 

3. Czy istnieją jakieś biblioteki do użycia przez programistów, które umożliwiłyby napisanie swojego programu/skryptu zarządzającego podświetleniem RGB poszczególnych producentów?

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

Link to post
Share on other sites
W dniu 14.11.2021 o 22:10, cyna76 napisał:

1.NZXT CAM  pewnie wiele innych 

 

O coś takiego mi chodziło. Tu tylko NZXT pewnie współpracuje ze swoimi produktami, a np. ze złączami RGB/ARGB płyty gigabyte, asusa czy MSI to nie ruszy. Zgadza się czy się mylę? Sprawdziłbym najchętniej sam, ale moja płyta wcale nie posiada złącz RGB. 

Co prawda widziałem, że NZXT oferuje kontroler wpinany w złącze USB płyty głównej, a do kontrolera można podpinać wentylatory czy paski LEDowe, ale za sam taki kontroler życzą sobie 200 zł i więcej, więc można ponarzekać :D

 

W dniu 15.11.2021 o 02:34, 8gwiazdek napisał:

Płyty msi za pomocą sortu dragon center mają taki efekt, sam z tego korzystam. 

Właśnie sprawdziłem na YT i rzeczywiście jest tam takowa opcja. Jedynie co to nie pokazali jak ona się sprawuje. 

Mam więc pytanie: czy w dragon center wyznaczasz jakie kolory mają być przy danych temperaturach? Czy tylko wybierasz jakiś zestaw predefiniowanych gradientów? Mógłbyś to po krótce opisać? 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, sokół54 napisał:

O coś takiego mi chodziło. Tu tylko NZXT pewnie współpracuje ze swoimi produktami, a np. ze złączami RGB/ARGB płyty gigabyte, asusa czy MSI to nie ruszy. Zgadza się czy się mylę?  

Dokładnie , mam mobo od Asusa B550 Strix-F i kostki od Corsair , wszystko konfigurowalne za pomocą własnych aplikacji. Aplikacja od NZXT działa tylko z własnym kontrolerem.

Link to post
Share on other sites

Ehhhh... to właśnie jest chore, nie ma żadnej standaryzacji.

Ja tam RAM będę miał bez podświetlenia (najpewniej kości HyperX DDR4 3600 MHz). Jedyne oświetlenie to podświetlenie 2 paskami RGB/ARGB. Żadnych tęczowych wentylatorów i innych cudów. :D Ewentualnie jak płyta będzie miała podświetlane logo czy sekcję zasilania, to się jeszcze ustawi je na stały kolor. 

Po prostu chcę uzyskać efekt, ze jak komputer pracuje to się czerwony robi ze zmęczenia :D

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, sokół54 napisał:

Ehhhh... to właśnie jest chore, nie ma żadnej standaryzacji.

Ja tam RAM będę miał bez podświetlenia (najpewniej kości HyperX DDR4 3600 MHz). Jedyne oświetlenie to podświetlenie 2 paskami RGB/ARGB. Żadnych tęczowych wentylatorów i innych cudów. :D Ewentualnie jak płyta będzie miała podświetlane logo czy sekcję zasilania, to się jeszcze ustawi je na stały kolor. 

Po prostu chcę uzyskać efekt, ze jak komputer pracuje to się czerwony robi ze zmęczenia :D

jest coś takiego jak https://openrgb.org/ ale przyznam że nie studiowałem tematu ...

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

hmmm... Ciekawe, ale:

sami twórcy piszą, że wykorzystali inżynierię wsteczną i nie gwarantują poprawności działania kodu czy nawet uszkodzenia sprzętu błędnym nastawieniem jakiejś zmiennej pod danym adresem. Z tego powodu nie za bardzo mam chęć korzystać z takich rozwiązań. 

 

Niemniej jednak dzięki za link, bo widać ktoś coś próbuje robić (łap plusa). Szkoda tylko, że twórcy podzespołów nie chcą się podzielić dokumentacją, jak bezpiecznie sterować podświetleniami RGB....

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...