Skocz do zawartości

Samoistne resetowanie PC podczas niektórych gier.


Recommended Posts

Witam.

Ostatnio pojawił się u mnie dość nietypowy problem z PC. (szczegóły konfiguracji załączę jako plik). Podkreślić jedynie mogę iż jest nowa płyta główna - po wymianie wadliwej na gwarancji. Całość kupiona oraz serwisowana w X-KOM. Problem następujący: komp samoistnie resetuje się podczas grania ale tylko w niektórych tytułach: War Thunder, Wiedźmin 3, Cyberpunk. Reset następuję czasami po kilku sekundach, czasami nie kilku minutach, najbardziej to się przejawia w War Thunder. Ale podczas grania w wymagających tytułach np Escape From Tarkov nic się nie dzieje. W monitoringu nie ma przegrzewania się (wodne chłodzenie CPU), karta graficzna nie przekracza 70st. w największych obciążeniach. Robiełem stres testy w AIDA64 dla cache RAM oraz CPU - nic się nie dzieje, podczas testów benchmarku 3DMark oraz Superposition Benchmark również nic się nie dzieje. Zabrakło mi pomysłu co to może być... może ktoś pomoże dobrą radą :)

P.S. kurzu w obudowie nie ma oraz wszystkie sterowniki oraz wersja BIOS są najnowsze

P.P.S zasilacz

Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold BOX SSR-650FX

 

Report.txt

Link to post
Share on other sites

 

5 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Zacznij od podstawowej diagnostyki, sprawdź dziennik systemowy i odpal na noc memtestesta.

Memtest w toku, na razie 0 błędów, co jeszcze z podstawowej diagnostyki (oprócz tego co już zrobiłem) mogę zrobić? 

8 godzin temu, olo163 napisał:

Ustaw luźniejsze timingi raz podnieś nieco napięcie na pamięciach ram i zobacz. 

jakieś dokładniejsze instrukcje dla amatorów? :)

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Robert12345 napisał:

zasilacz do tego zestawu do min 750w

Bzdura. Procesor weźmie max ok 200W, karta 300W. Zostaje150W na całą resztę. Ram to Samsung B-Die więc ciasne timingi są tu normą. Ja mam pytanie co było z poprzednią płytą że ją wymienili? Działo się to samo? Power limity masz domyślne czy coś było podkręcane?

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Zacznij od podstawowej diagnostyki, sprawdź dziennik systemowy i odpal na noc memtestesta.

 

memtest zaliczony - 0 błędów 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4 minuty temu, zbiku90 napisał:

Bzdura. Procesor weźmie max ok 200W, karta 300W. Zostaje150W na całą resztę. Ram to Samsung B-Die więc ciasne timingi są tu normą. Ja mam pytanie co było z poprzednią płytą że ją wymienili? Działo się to samo? Power limity masz domyślne czy coś było podkręcane?

W poprzedniej płycie głównej  przestała działać karta sieciowa(kod 10 - nie można uruchomić urządzenia w menedżerze urządzeń) oraz złącza PCI-Express(tu mam kartę dźwiękową stąd wiedziałem że nie działają). Swoją drogą jest to już 3 płyta główna która jest wymieniania w tym PC. Pierwsza była MSI MAG Z390 TOMAHAWK, wymieniona z tych samych powodów - nie działająca karta sieciowa oraz PCI-E. Wymieniona została na MSI MPG Z390 Gaming Plus (MS-7B51) z powodu braku poprzedniej wersji na magazynach.

Link to post
Share on other sites

Mnie osobiście wydaje się że sekcja zasilania płyty może się przegrzewać, zwłaszcza przy wodnym chłodzeniu. Zainstaluj hwinfo64, otwórz zakładkę sensors i poszukaj czujnika temperatury VRM, może jest. Jeśli nie to można założyć limit mocy dla procesora np. 125-150 W i przetestować gry które powodują reset.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej, jeśli płyta na gwarancji, to nie ma się co męczyć tylko odesłać niech sprawdzą.
W moim przypadku resety były tylko w trakcie grania, cały czas po restarcie pojawiał się ten sam błąd krytyczny.
Płytę wysłałem na serwis i jedzie nowa z wymiany.

Link to post
Share on other sites
W dniu 15.11.2021 o 07:34, zbiku90 napisał:

Mnie osobiście wydaje się że sekcja zasilania płyty może się przegrzewać

Warto sprawdzić tą kwestię, szczególnie przy braku chłodzenia sekcji zasilania. Przy 9-cio fazowej sekcji zasilania płyta raczej powinna dać radę obsłużyć ten CPU bez podkręcania. Dla temperatur sekcji zasilania znaczenie ma również obudowa PC.

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Graj do wystąpienia resetu. po ponownym uruchomieniu kierujesz się do zapisanego logu następnie wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj linka. Może uda się wyłuskać przyczynę resetów.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, lonialomax napisał:

Przy 9-cio fazowej sekcji zasilania płyta raczej powinna dać radę obsłużyć ten CPU bez podkręcania.

Z tym że procesor zasilają 4 zdublowane fazy, z czego 1 niechłodzona (wtf) i dla i9 to moim zdaniem stanowczo za mało. To z390 z najniższej półki, nawet ultrabudżetowa z390 UD miała lepszą sekcję. Dla pewności puściłbym jakiś benchmark mocno dociążający CPU np. Intel Burn Test na godzinę.

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/lga-1151-mainboard-vrm-liste.1175784/

z390-rev9-png.295692

Link to post
Share on other sites
W dniu 21.11.2021 o 22:26, lonialomax napisał:

Warto sprawdzić tą kwestię, szczególnie przy braku chłodzenia sekcji zasilania. Przy 9-cio fazowej sekcji zasilania płyta raczej powinna dać radę obsłużyć ten CPU bez podkręcania. Dla temperatur sekcji zasilania znaczenie ma również obudowa PC.

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Graj do wystąpienia resetu. po ponownym uruchomieniu kierujesz się do zapisanego logu następnie wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj linka. Może uda się wyłuskać przyczynę resetów.

https://www.easypaste.org/file/UuXc67GI/log.CSV?lang=pl

 

link z log

W dniu 22.11.2021 o 09:30, zbiku90 napisał:

Z tym że procesor zasilają 4 zdublowane fazy, z czego 1 niechłodzona (wtf) i dla i9 to moim zdaniem stanowczo za mało. To z390 z najniższej półki, nawet ultrabudżetowa z390 UD miała lepszą sekcję. Dla pewności puściłbym jakiś benchmark mocno dociążający CPU np. Intel Burn Test na godzinę.

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/lga-1151-mainboard-vrm-liste.1175784/

z390-rev9-png.295692

 

no tak doradzają sprzedawcy... :/ 

taką płytę mi zaproponowali zamiast starej jako odpowiednik do reszty sprzętu. jeśli faktycznie tak jest to zastanawiam się jak wyjść z tej sytuacji...

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...