Skocz do zawartości

Ryzen 5950X / Asus Hero X570


Recommended Posts

Cześć odpaliłem maszyne :) Dużo pracy by to wszystko pozmieniać :)

 

Będę się zabierał za OC.

 

Pytanie co do pasty. Mam Noctua NT H1, była już otwarta z 2/3 lata nałożyłem ją po proca i po może 1h musiałem zdemątowac pompe i muszę przyżnać ze przykleił sie do CPU, czy to świadczy o starości pasty ? Mam też nową nie otwartą i myślę czy nie zmienic... Czy zakupić thermal grizzly KRYONAUT czy cos takiego?

 

Jakie Temp w idle powinny być ? 360mm AIO mi tak po 45* pokazuje. Dodatkowo jakieś dziwne 1,37V na CPU.

 

Nic nie ustawiałem w biosie full auto.

Link to post
Share on other sites

Mi się wydaje że ta pasta juz jest stara bo nprawde po 1h kamien był na cpu i chłodzeniu. Zamówiłem grizzly kryonaut extreme z dozownikiem, może bedzie lepiej jak po całości nałoże niż kropke :)

 

Taki ram uzyskałem ale nie wiem czy jest jeszcze stabilnie i dla czego CL jest 16 jak w biosie ustawiłem 15 ?

 

DDR-4-3800-cl15.jpg

Link to post
Share on other sites

@kampersKryonaut rysuje ihs, przerabiałem na swoich 3 ostatnich Ryzenach :/

 

Chcesz powiedzieć, że demontując AiO został Ci Ryś przyklejony do bloku? To przecież się wykręca... :D

 

Jeśli wklepałeś manualnie wartość 15, a w programie diagnostyka wskazuje 16 to płyta sama poprawiła wartość, której nie mogła odpalić. 

 

Ja mam 5800x + Alphacool Eisbaer 420/45 i w iddle mam 43°C. 

Link to post
Share on other sites

Nie sam manualnie włączyłem bez D.O.C.P. jest na 4000 17 18 18 38 lecz nie wstaje :> 

 

19 minut temu, Rebelmind napisał:

@kampersKryonaut rysuje ihs, przerabiałem na swoich 3 ostatnich Ryzenach :/

 

Chcesz powiedzieć, że demontując AiO został Ci Ryś przyklejony do bloku? To przecież się wykręca... :D

 

Jeśli wklepałeś manualnie wartość 15, a w programie diagnostyka wskazuje 16 to płyta sama poprawiła wartość, której nie mogła odpalić. 

 

Ja mam 5800x + Alphacool Eisbaer 420/45 i w iddle mam 43°C. 

Tak dokładnie na intelu czegos takiego nie miałem po zdjeciu chłodzenia 2 dni temu pasta była lepka a tu to plaster :>

 

Ktoś to przerabiał ?

 

 

 

 

Edytowane przez kampers
Link to post
Share on other sites

Podawanie temperatur w idlu bez tego z jaką prędkością pracują wentylatory chyba jest bez sensu.
Ja mam na 5950x w idlu 38 stopni, to wszystko chłodzi eisbaer z dwiema chłodnicami (360+420), wentylatory skręcone są na minimum swoich możliwości.
Blok zainstalowany jest za pomocą mocowania od derbauer-a które przesuwa jego środek.

Przy tych nastawach jest bardzo cicho, a po godzinnym stresie w syntetyku nie przekraczam 78 stopni.
PBO2 jest na auto.
 

Link to post
Share on other sites

Dobra dobra temp ogarniam :) Nie ma juz tragedi.

 

Jak krecicie procy ? Standard na wszystkie rdzenie czy PBO używacie ?

 

Mam teraz 8x 4.75 i 8x4.7 Ghz i narazie w UWHD Assasin ma taka samą srednią fps jak mój stary 9900k na 5Gz :>

Cos mam chyba nie tak ten rysiek wyciaga 21 000 multi core w c23 :> a ustawilem w biosie 47gh i 46 To cos mało.

W c23 single core 1526.

Link to post
Share on other sites

Używam TG Kryonaut. Wydajna pasta, to rzadka pasta. Jak jest rzadka, to się klei do IHS (to nie świadczy o wyschnięciu), po iluś tam cyklach grzania i schładzania zostanie też wypompowana z pomiędzy IHS i coldplate - różne rozszerzalności cieplne powodują zwyczajne, mechaniczne rozcieranie pasty.

 

Co do podkręcania R5950X aktualnie w zestawie z Arctic LF 360 w CB23 wygląda to tak (test zrobiony z marszu na "cywilnych" ustawieniach chłodzenia, jeden cykl):

image.png.6bccd02352628d19550b7f02ce6b4b45.png

 

Podkręcanie PBO + UV, oczywiście konieczna zmiana limitów prądu i mocy na płycie. Proponuję od tego zacząć. Następnie obniżasz napięcie na poszczególnych rdzeniach, tak długo, aż zacznie ci się wysypywać, wtedy lekko podbijasz napięcie na rdzeniu, na którym wystąpił błąd. Generalnie wszystko sprowadza się do obniżenia napięcia i co za tym idzie pobieranej mocy, przy jednoczesnym podbiciu dopuszczalnych wartości. Na koniec więcej rdzeni jest w stanie pracować z wyższą prędkością, zanim zostaną osiągnięte limity mocy, prądu. Wydajne chłodzenie oczywiście konieczne i jego wydajność przekłada się bezpośrednio na wyniki.

 

Link to post
Share on other sites

Usunałem wszystko od asusa wgrałem nowe sterowniki od amd Chipset i proc. Włączyłem D.O.C.P i odpaliłem test i wynik nie był 20000 tylko prawie 24k reszta była na auto.

 

I nie wiem od czego zacząć masz jakis poradnik ? Windows 11.

 

- Ryzen 5950x
- ROG Crosshair VIII Hero

- Trident Z RGB DDR4-4000MHz CL17-18-18-38 1.40V 32GB (2x16GB)

- Asus RTX 3090 OC

- Corsair H150i Pro RGB z 3xML 120 RGB

- SSD 950Pro M2 512

- SSD 970Evo M2 1GB

- Fractal Design Meshify S2 Z 3x140mm ssące 1x 120 ssący 1x 140  wyciagający.

 

c23-single-i-multi.jpg

 

c23 single i multi.jpg

Edytowane przez kampers
Link to post
Share on other sites

@kampers

Poradnika nie mam, ale mogę napisać co robiłem:

W BIOS trzeba ustawić power limits na wartości, których się nie boisz (u mnie sa to limity płyty, ale używam MSI, a nie Asus'a)

Sprawdzić z grubsza temperatury (pomaga OCCT Power Test, albo Linpack, zależy czy chcesz sprawdzać całość, czy tylko CPU)

Aktywować PBO2 w BIOS, obniżać napięcie dla wszystkich rdzeni o 5 jednostek "czegoś" (mówię o PBO) i sprawdzać OCCT tak długo aż sie zacznie sypać. Program jest tak miły, że wyświetla na którym rdzeniu wystąpił błąd, wtedy wchodzisz do BIOS i wycofujesz undervoltage na tym konkretnym rdzeniu

I tak aż do skutku, czyli na każdym rdzeniu masz minimalne napięcie, przy jakim on pracuje.

 

Na koniec robisz solidne testy za pomocą OCCT (tak z godzinkę musi się pokręcić). Warto sprawdzić też jak się zachowuje w przypadku obciążenia 2 i 4 rdzeni, bo wtedy temperatury są najwyższe.

 

Możesz próbować podbijać maksymalną częstotliwość do jakiej kręci się pojedynczy rdzeń, ale w moim przypadku to nie działało (crashe)

Link to post
Share on other sites

Czyli wstepnie:

 

Curve Optimizer - Tutaj obizamy napiecie dla poszczegulnego rdzenia ( wybieramy Negativ ) i wartość od 0  do np 30 czyli napięcie mniejsze , Podobno na tych najlepszych rdzeniach wyselekcjonowanych przez AMD Ryzen Master dajemy mniejsze wartosci by lepiej sie podbijały ?

 

Teraz cos tam pogrzebałem w tym PBO i wynik juz jest prawie 28k ale w cb23 bije po 85* wiec cos nie tak jest tam poustawiane :/ ale w grze nie ma wiecej jak 60, lecz zauważyłem w tescie duże dropy fps :( 

Link to post
Share on other sites

@kampers

Na początek zmień limity prądu i mocy, bez tego efekt będzie bardzo skromny

 

Curve optimizer - ogólnie tak jak piszesz, ale zacznij od -5 i przechodź niżej. Po każdej takiej próbie, chociaż 15 minut testowania i sprawdzanie, czy nie lecą ci błędy. Tutaj bardzo pomocny jest OCCT, bo w testach CPU wpisuje na którym konkretnie rdzeniu się wysypał. Wtedy cofasz zmianę na tym konkretnym rdzeniu i znowu sprawdzasz. Na pozostałych rdzeniach możesz znowu obniżyć napięcie. Optimum, to sytuacja, gdzie na żadnym rdzeniu nie da się już zejść z napięciem niżej, a wszystko pracuje bezbłędnie. Na początku tego procesu możesz zmieniać offset napięcia jednym przełącznikiem dla wszystkich rdzeni. Efekt ten sam, ale mniej klikania.

Na "lepszych" rdzeniach offset napięcia będzie mniejszy, bo one podczas normalnego użytkowania idą wyżej z taktowaniem, ale jeżeli trochę popracujesz, to wyjdzie samo.

 

W CB będzie widać te zmiany najszybciej, bo każdy z rdzeni jest wykorzystywany na max'a. Temperatury też robią się dość wysokie. Cała zabawa z PBO ma na celu umożliwienie pracy z większą częstotliwością, przy identycznym poborze mocy, czyli identycznym "grzaniu się" procesora. To oznacza, że CPU później dochodzi do limitów prądu/mocy/temperatury.

 

W grach wszystko zależy od tego który komponent twojego systemu jest wąskim gardłem. Jeżeli grasz w dużej rozdzielczości na maksymalnych ustawieniach, to procesor ma minimalny wpływ na fps'y, bo limitem jest GPU. Dlatego "gamingowe" testy CPU są robione przy niskich rozdzielczościach i często z obniżeniem detali, bo wtedy faktycznie CPU zaczyna być limitem.

Link to post
Share on other sites

W moim przypadku nigdy nie uzyskałem zadowalającego wyniku z PBO i CO. Było głośno i gorąco, albo po prostu się wysypywało w stresie. Po wielu wieczorach ostatecznie zrobiłem OC na wszystkie rdzenie. Pierwszy udany setup to było 4.4GHz, ale podczas grania czasem przyspieszał wentylator, co mi przeszkadzało. Ostatecznie mam 4.2GHz przy 1.1V. Daje to dobre wyniki w testach MT i spory spadek w ST, bo pojedynczy rdzeń nie boostuje. W grach (4K) nie odnotowałem żadnego spadku FPS, a przy pracy w aplikacjach jest zauważalnie szybciej. Podczas grania temperaturę CPU mam w okolicach 55°C i Noctua nie wbija się na więcej niż 900RPM. W stresie 75°C i max obroty. Siedzi to we Fractalu Define 7. Pasta stockowa od NH-D15S - to chyba jest właśnie NT-H1. Z minusów tego rozwiązania to gotujący się procesor w testach AVX. Jest bardzo gorąco i nie jest stabilnie. Tutaj brakuje opcji AVX offset, jak to ma miejsce w Intelu, aby komfortowo kręcić all cores. Ostatecznie olałem temat, bo przez pół roku użytkowania nic się ani razu nie zawiesiło i nie lecą WHEA, więc uznałem, że nie ma co się przejmować sztucznymi testami, które nie odzwierciedlają mojego użytkowania kompa.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Więc tak ustawiłem jak na zdjęciach test w OCCT 30min i zero problemu temp jak widac. Ale jakwłącze CB23 to w multi ładuje do 85* to troche duzo.

Każdy CV ustawione na -25 z wyjątkiem 4 rdzeni tych które wykrył za najlepsze chyba po 14.

 

Czy zmienic limity prądu na wyższe ? Czy zmienić CV np na -20

 

Czy w Power control cos ustawiać ?

 

20211116_174703.thumb.jpg.07472474f84b94d49cd5b72449f7278d.jpg

20211116_174725.jpg

20211116_174744.jpg

20211116_174808.jpg

20211116_174829.jpg

20211116_174947.jpg

20211116_175145.jpg

Occt test.jpg

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Temperatury - cudów nie ma, bo jak moc na procesorze idzie w górę, to i moc do odprowadzenia idzie w górę. Zakładam, że nie chcesz zmienić chłodzenia na wydajniejsze. Tak czy inaczej, jeżeli nie używasz CPU na 100%, to powinieneś mieć temperatury na przyzwoitym poziomie. Mam na myśli gry, jakieś krótkotrwałe zadania korzystające z procesora itp., a nie 12 godzin renderowania filmu, czy 3D. W normalnym użytkowaniu ciężko osiągnąć taki poziom użytej mocy jaki daje CB.

 

Jak pisałem, nie znam BIOS'a Asusa, spróbuj ustawić limity na "motherboard", jeżeli masz taką wartość. Na mojej płycie jest to (sądząc po zakładce "power" w monitoringu OCCT) 230W dla CPU. 

Jeżeli robisz OC przez PBO2, to nie używasz standardowych kontrolek typu core voltage i ustawianie na sztywno taktowania. Celem jest, żeby CPU chodziło szybciej, ale wciąż normalnie, czyli zmieniało częstotliwość taktowania, boostowało na pojedynczych rdzeniach itp.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

przy pbo wszelkie napięcia procka, llc zostawiasz na auto bo to zaburza poprawny boost. Limity pbo ustaw na motherboard (wypadało by w ryzen master sprawdzić jakie są przy tej opcji i wyjściowo jako baza ich użyć) i później poszukać własnych (np ppt 185, tdc 125a, edc 170a lub ppt 165, tdc 125a. edc 150a - takich które cię zadowolą pod względem temp/wydajność). Dodatkowo max cpu boost clock override też podnosi temperatury i nie zawsze 200 mhz oznacz lepszą wydajność niż np 50 czy 100 mhz  - musisz obserwować boosty rdzeni (z tego co pamiętam ale mogę się mylić to zalecany boost dla 5950x był  0-50 mhz). 

 

Co do limitów ppt, tdc i edc - w pierwszej fazie przydaje się ryzen master do monitorowania - zasada prosta ppt  nie może dobijać do 100% (najlepiej utrzymywać na zielonym polu), tdc i edc mają dobić do 100%. Jak sobie w miarę poprawnie ustawisz to później schodzisz z limitami obserwując boost poszczególnych rdzeni i wydajność multi core np  w cinebench (najlepiej 2-3 przebiegi).

 

Curve optimizer - tutaj ustawiasz każdy rdzeń na -30 (możesz w ryzen master sprawdzić, które masz najlepsze/najwydajniejsze rdzenie - oznaczone gwiazdką - dla nich -30 będzie zbyt niską wartością - tutaj raczej powinno ustawić się -10 lub -15 na początek), sprawdzasz stabilność albo jednego rdzenia albo parami (0 i 1 , 1 i 2), jak rdzeń się wywala to podnosisz o 2 i tak do uzyskania stabilności czyli -28 itp ite i w tym zadaniu najlepiej się sprawdzi occt - 20-25 min na jeden rdzeń testu.

 

PS1. tak na szybko pisałem może coś zbyt skróciłem/spłyciłem itp. Ale poprawne ustawienie pbo to temat rzeka ...a każdy procek inaczej się zachowuje

PS2. Limity pbo najlepiej ustawiać po poprawnym ustawieniu curve optimizer.

PS3. po każdym update biosu przeważnie trzeba będzie ustawiać od nowa curve optimizer bo może nie być stabilna, limity pbo będą ok

PS.4 na razie więcej grzechów nie pamiętam................... joke

Edytowane przez tokacz
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Curver optimizer mam na 4 najszybszych rdzeniach po -10 a reszta -19, czy szukać stabilności dalej i zmniejszać po 1np ?

 

Nie wiem czy dobrze to robię bo jak widać na zdjęciu nr 6 mamy Extreme tweaker/precision boost overdrive zdjecie nr 2 tutaj można ustawić CV wlaczyc PBO. Czy używamy tej zakładki? Bo jest też CV w Advenced/AMD overclocking/AMD overclocking/precision boost overdrive zdjecie nr 7. 

 

W tych 2 miejscach moge uswic Curver optimizer i boost.

 

Jeśli ustawie tylko w AMD overclocking  wszystko to w CB23 zegary tak do 4.2Ghz wbijają w multi i temp do 65*.  Wynik 25k CB23 

 

Jeśli dodatkowo ustwie boost extreme tweaker zdj nr 2 to wszystkie rdzenie nawet na 4.7ghz ale temp po 85*. I wynik 28k w CB23.

 

Czy to są 2 różne miejsca których można użyć do OC ? 

 

 

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że zmiany w zakładce AMD overclocking są nadpisywane jeśli masz cokolwiek zmienione tam, gdzie normalnie ustawiasz napięcia / mnożnik itp. 

 

Curve Optimizer na moim poprzednim X570 Prime od Asusa dawał gorsze wyniki niz all core OC, tzn na 2 rdzeniach wbijał 100-150 MHz wyższe zegary, ale all core było niżej o tyleż samo. 

Link to post
Share on other sites

 

Pisałem Ci na priv, że 5950x po OC będzie miał i tak absurdalnie wysokie temperatury w syntetykach - nawet na 360 AiO. 

 

Nie wiem jakie jest Twoje docelowe zastosowanie CPU ale jeśli gry to syntetyków używasz tylko do testowania stabilności OC, temperaturami zaś totalnie bym się nie martwił.

 

Jednocześnie ciekawiło by mnie bardzo na ile potrafi się spocić np w takim Path of Exile (build pod miniony, masa obliczeń dla Cpu). Grass może? 

Link to post
Share on other sites
W dniu 17.11.2021 o 21:54, kampers napisał:

Czy musi być D.O.C.P profil uzyty w PBO ?

 

IMO nie ma sensu. O ile kojarzę, jest to Asusowy odpowiednik X.M.P.? Ty już masz ciasne timingi. Natomiast w moim odczuciu niewiele zyskałeś tym PBO. U mnie 5950X na auto w CB23 ma 25k w MT i 1600 w ST przy sporo gorszych pamięciach od Twoich - mam 3600MHz CL16 z luźnymi timingami (trfc = 991T). Masz super temperatury na tych ustawieniach, ale wydajność w zasadzie stockowa. Nie wiem, czy to zasługa PBO, ale jak na 1.3V wydaje się bardzo chłodno. Ja mam takie temperatury na all cores [email protected]. Może i się pokuszę jeszcze raz spróbować tego PBO, bo obecnie mam takie same temperatury jak Ty, taką samą wydajność MT, ale gorszą ST. Jakie masz ustawienia w curve optimizer i czym go chłodzisz? W moim odczuciu powinieneś być więc w stanie docisnąć wynik MT przy tym napięciu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...