Skocz do zawartości

Gorący 5600X, głośne wentylatory


Recommended Posts

Mam problem z głośno działającym komputerem, co jest dosyć uciążliwe. Podczas gry w New World, Cyberpunka, czy inną wymagającą grę temperatury na CPU osiągają ponad 80 stopni. Wentylatory są wtedy bardzo głośne. Spoko - w grach może być większe obciążenie, ale taka sytuacja też występuje w IDLE (50 stopni na pulpicie), podczas otworzenia np. Google Chrome: 63 stopnie.

 

Niedawno wymieniałem pastę, procesor jest w sumie nowy, mam go dwa tygodnie. Aktualne chłodzenie to Fera 3, pozostała specyfikacja poniżej lub w sygnaturze.

Pytanie: co może być tego przyczyną? Zmieniałem wykresy w BIOS, ale jedynie poskutkowało trochę cichszą kulturą pracy. Wyłączyłem też PBO. 

 

Może zmiana na jakieś AIO? (Navis od SPC?)

 

Specyfikacja:

PC [2]: GPU: Gainward GeForce RTX 3060Ti Ghost OC 8GB GDDR6 RAM: Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15 MOBO: Gigabyte B450M DS3H AM4
CPU: AMD Ryzen 5 5600X AM4 PSUXPG Core Reactor 750W 80 Plus Gold Obudowa: MSI MAG Forge 101M

Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie od razu AIO, dobre chłodzenie powietrzne starczy. Kup Fumę 2 albo Noctuę NH-D15 i będzie chłodniej i ciszej. Ponadto hałasować mogą też wentylatory obudowy, które też przyspieszają przy większym obciążeniu CPU, jak i wentylatory GPU.

 

BTW, temperatury w Idle jak na Ferę stanowczo za wysokie. Może coś niepoprawnie zamontowane? Poza tym, te 50st. to temperatura minimalna? Ryzeny mają to do siebie że nie trzymają stałej temperatury, tylko skacze sobie ona co chwilę. Np. u mnie na R3600 mam min. trzydzieści st. z hakiem i co jakiś czas skacze do 45st na chwilę, po czym znowu spada.

Edytowane przez sznib
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, sznib napisał:

Niekoniecznie od razu AIO, dobre chłodzenie powietrzne starczy. Kup Fumę 2 albo Noctuę NH-D15 i będzie chłodniej i ciszej. Ponadto hałasować mogą też wentylatory obudowy, które też przyspieszają przy większym obciążeniu CPU, jak i wentylatory GPU.

 

BTW, temperatury w Idle jak na Ferę stanowczo za wysokie. Może coś niepoprawnie zamontowane? Poza tym, te 50st. to temperatura minimalna? Ryzeny mają to do siebie że nie trzymają stałej temperatury, tylko skacze sobie ona co chwilę. Np. u mnie na R3600 mam min. trzydzieści st. z hakiem i co jakiś czas skacze do 45st na chwilę, po czym znowu spada.

 

Właśnie nie mam pojęcia co tam może być źle zamontowane. Dwa razy to sprawdzałem, wygląda tak jakby ta Fera była uszkodzona (miałem spore problemy z odklejeniem starego procesora od powierzchni chłodzenia), ale z drugiej strony: co tam się mogło uszkodzić jak to tylko metalowy radiator i wentylator? 

Nie wiem czy Fuma/Noctua mi się zmieści do tej obudowy

Link to post
Share on other sites
36 minut temu, sznib napisał:

Dla sprawdzenia możesz odłączyć wentylator od chłodzenia, włączyć jakiś program testujący i pomacać radiator. Przy tych ~ 80st powinien być wyraźnie gorący.


Też tego próbowałem i jest ciepły - ale nie jest gorący. Tak jakby rzeczywiście coś się uszkodziło. 

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Aircod napisał:

 

 

Nie wiem czy Fuma/Noctua mi się zmieści do tej obudowy

Fuma 2 zmieści się bez problemu, z Noctuą możesz mieć problem, bo z wentylatorem ma wysokość 165mm, chociaż w obudowie zawsze jest jakaś tolerancja. Spróbuj dołożyć jakiś dodatkowy wydajny wentylator na top obudowy, w miejscu zaraz nad radiatorem, coś pomoże ze 2 -3 st.C mniej. Oryginalne wentylatory z obudowy mogą mieć kiepską wydajność, kiedyś to przerabiałem z obudową Jonsbo. Generalnie musisz się pozbyć jak najszybciej nagrzanego powietrza z obudowy.

Edytowane przez choleryk65
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Overclock666G napisał:

Ja ci za to zaproponuje oryginalną ale prostą i efektywną pomoc w temperaturach. Obniż <lekko> taktowanie co pozwoli na spore możliwości obniżenia napięcia na rdzeniu, a to efektywnie obniża pobór prądu, a za tym spadek temperatur.

Sam na Ryśku 2600 to praktykuje i efekt jest konkretny.

Kosztem wydajności trochę średnio.
 

 

11 godzin temu, choleryk65 napisał:

Fuma 2 zmieści się bez problemu, z Noctuą możesz mieć problem, bo z wentylatorem ma wysokość 165mm, chociaż w obudowie zawsze jest jakaś tolerancja. Spróbuj dołożyć jakiś dodatkowy wydajny wentylator na top obudowy, w miejscu zaraz nad radiatorem, coś pomoże ze 2 -3 st.C mniej. Oryginalne wentylatory z obudowy mogą mieć kiepską wydajność, kiedyś to przerabiałem z obudową Jonsbo. Generalnie musisz się pozbyć jak najszybciej nagrzanego powietrza z obudowy.

Ta Fuma też tak potężnie wygląda, już z Ferą miałem mały problem żeby to wcisnąć. 
Myślałem, żeby tego nie wcisnąć: https://www.silentiumpc.com/pl/product/navis-rgb-240/ wtedy wszystkie wiatraczki byłyby na górze

Link to post
Share on other sites

Zbicie napięcia / taktu jak zrobisz to z głową to stracisz 5-10%, a zyskasz naprawdę dużo względem kultury pracy.

Wszystko tu się rozbija jak bardzo wydajny procesor jest ci w danej chwili potrzebny.

Osobiście rozwiązałem to PROFILAMI w biosie, mega opcja. Mam zwyczajnie 2: codzienność i OC. W dobie dysków ssd, a teraz już tych nowszych M2 restart systemu i wybór profilu to myślę max do minuty czasu, a wątpię byś używał 24h 100% wydajności takiego procesora.

Jasna sprawa jak się mylę to nie bierz pod uwagę pomysłu. ;)

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Aircod napisał:

Kosztem wydajności trochę średnio.
 

 

Ta Fuma też tak potężnie wygląda, już z Ferą miałem mały problem żeby to wcisnąć. 
Myślałem, żeby tego nie wcisnąć: https://www.silentiumpc.com/pl/product/navis-rgb-240/ wtedy wszystkie wiatraczki byłyby na górze

Jeżeli nie Fuma to już lepiej  Arctic Liquid Freezer II 240, chociaż ja miałem eleganckiego EK 240 Basic, a teraz wersję 360.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Co do zbicia napięcia, ja swojemu Ryśkowi 5600X zrobiłem UV na offsecie ujemnym 0,1500 (przed zmianą pamięci miałem -0,1750, ale że nowe pamięci nie chciały ruszyć 3733 CL16 to podniosłem). Nie odczuwam spadku wydajności, PBO i curve optimizer w ogóle nie ruszałem, procek normalnie boostuje do 4,65 GHz. 

 

Jeszcze co zrobiłem, żeby obniżyć taktowania i temperatury w idle, to w planie zasilania Windows ustawiłem zakres pracy procesora 1%-99%.

 

Efekt idle po 2 godzinach bez żadnego obciążenia:

 

image.png.78e792efbdb5f9a30ab9ed89e19c232d.png

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, WPRD700 napisał:

Co do zbicia napięcia, ja swojemu Ryśkowi 5600X zrobiłem UV na offsecie ujemnym 0,1500 (przed zmianą pamięci miałem -0,1750, ale że nowe pamięci nie chciały ruszyć 3733 CL16 to podniosłem). Nie odczuwam spadku wydajności, PBO i curve optimizer w ogóle nie ruszałem, procek normalnie boostuje do 4,65 GHz. 

 

Jeszcze co zrobiłem, żeby obniżyć taktowania i temperatury w idle, to w planie zasilania Windows ustawiłem zakres pracy procesora 1%-99%.

 

Efekt idle po 2 godzinach bez żadnego obciążenia:

 

image.png.78e792efbdb5f9a30ab9ed89e19c232d.png

 

Ale z tego co widzę, korzystasz z AiO :P 

Link to post
Share on other sites

Aio 240 nie będzie cichsze od dobrego powietrznego, na skoki temperatury Ryzena warto ustawić własna krzywą wentylatorów obudowy i chłodzenia i dać opóźnienie na zmianę obrotów wentyli, na np 1 sekundę żeby przez chwilowy skok temperatury nie skakały z obrotami, mam 5800x i 360 aio i tez mi temperatury potrafią skakać, te procki tak mają

2 minuty temu, sznib napisał:

Ryzenach serii 5xxx nie skacze już tak temperatura i napięcie w idle jak w serii 3xxx

Skacze bo w Windowsie potrafi się odpalić coś w tle i wtedy jeden rdzeń dostaje duże napięcie i temperatury chwilowo w górę

Uv na offsecie ujemnym albo sztywne OC na niższym napięciu, to temperatury bardziej stabilne,tylko przy sztywnym OC w grach trochę gorsza wydajność niż na stock/pbo

Link to post
Share on other sites

Ja mam wentylatorki odpowiednio ustawione, cicho jest. Jedynie na screenie od WPRD700 zobaczyłem max. napięcie 0,811V, a pisał że zrzut robiony po 2 godzinach pracy komputera, to myślałem ze w serii 5XX już się pozbyli tych skoków napięcia.

Link to post
Share on other sites

U mnie tak wychodzi. :D

 

Po 18:00 coś zagram to możemy zobaczyć jak pod obciążeniem, bo dotąd jeszcze nie obserwowałem ani nie dokumentowałem. 

 

A tu screen po całodziennej pracy Teams + Excel + YT i Facebook w tle:

 

image.png.e158689f6d69aaf84bbd72e75f8dd136.png

W czasie grania w Forza Horizon 5.... Procek praktycznie się nie obciążył, bo ograniczeniem jest GTX 1080.

 

unknown.png

 

Potem na 30 minut puściłem stress w Prime95

 

unknown.png

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Raczej normą jest, że 5600x potrafią być ciepłe przy obciążeniu. Miałem 2 sztuki w rękach do testów. Idle na Fortis 3 pulpit max obr spadł poniżej 30 ale bez PBO i Under V.
Obecnie mam PBO i PWR limit zwiększony także w R23 miał ponad 80-84*C i zbijał zrgary do 4,4 w jednym procku a do 4,6 w drugim egzemplarzu. 
Pisząc posta jest 38*C i 38W xD

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...