Skocz do zawartości

Recommended Posts

No Panowie (i piękne panie),

 

Mamy problem.

 

Dwa desktopy składaki, oba na Ryzenach. Zostawione na chodzie na kilka dni. Przyjeżdżam, oba nie żyją.

 

Nie żyją w sensie przy uruchamianiu wiatrakami zakręcą, czasem dadzą zasilanie do karty grafiki, czasem nie. Karta nie przepuści obrazu na monitor. Zmieniam na inną kartę - gra wszystko i obraz na monitor przepuści.

 

Dobra nasza, pomyślałem, poszło przepięcie po sieci, uwaliło zasilacze, kupiłem nowy zasilacz, zobaczymy co będzie. Włożyłem - chodzi! ładnie wszystko gra.

 

A tu wtem... znów nie zawsze się uruchomi. Na nowym zasilaczu.

 

Drugiego kompa nie moge sprawdzić, bo jest obecnie ok. 120km stąd. Dopiero za kilka dni pojadę po niego.

 

Macie jakieś pomysły ?

Do tego były jeszcze takie objawy jak świecenie ledami diagnostycznymi wskazującymi raz na błąd Ram, innym na VGA... Czyli typowe wariactwo jakby miał uszkodzony zasilacz albo płytę.

 

Teraz przynajmniej nie zgłasza błędów, ale nie zawsze się włączy.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, browarpll napisał:

Cholera akurat musiała mi się szklana kula do wróżenia zapodziać... 

Spójrz na tytuł tematu.... "Zagadka"

Najpierw musimy odgadnąć specyfikację obu PC

Potem pozgadujemy co się stało

Następnie będziemy zgadywali co mówi podgląd zdarzenie, smart dysku, itp.

 

Gdyby autor napisał wszystko w poście zagadki by nie było, jedynie nie wiem czy to dobry dział, bo działu zagadki nie ma ale może na luzie było by odpowiedniejsze...

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, raiders napisał:

Ja idę na skróty i daje od razu rozwiązanie.

Uwalon płyta główna... Dziękuję.
Gdzie mogę odebrać nagrodę emoji848.png

Gratulacje wygrałeś talon na brzydką panią i balon. 

 

Ostatnią płyte uwaloną miałem w serwerze hp z długą historią. Tutaj uwalone nagle dwie i to takie w których pewnie nie ma za wiele więcej niż sekcja zasilania... Średnio mi się to zdaje. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, BlackCoffe napisał:

Jeżeli to ten sam model może być wada fabryczna. 

 

Poczekajmy co autor wątku napisze. 

 

Ale po co. Przecież się napierdalacie i już wystarczy :)

Nagrodę na brzydką pannę wygrywa browarpll :) Tylko jej nie zmarnuj, bierz sie do roboty :)

 

W obu zasilacz taki sam: MODECOM Volcano 750 Gold 750 W

 

Płyty mówicie... płyty są różne - w jednej  Gigabyte B450 Aorus Elite V2 ATX, w drugiej MSI X570-A PRO,

 

W jednym Ryzen 9 3950X, w drugim Ryzen 9 3900X,

 

Aha, w obu taki sam dysk ADATA SX8200 PRO 1TB.

 

Tylko mi nie mówcie że w obu mobo uwalone.

Link to post
Share on other sites

Black, mogło być zimno, ale bez przesady. Zostawiłem je same na kilka dni, ale wcześniej było nagrzane. Poza tym tu nie ma takiej wilgoci.

 

Jutro przywiozę drugiego z powrotem, zobaczymy jak zareaguje na nowy, świeży zasilacz.

 

 

 

Ale martwicie mnie. Bo zakładałem że padł albo zasilacz, albo płyta, ale nie obie.

 

Drugi komp jest złożony dla kogoś innego całkiem niedawno. Testowałem jedynie jego stabilność. I ładnie szedł przez miesiąc 24/7.

 

Ale skoro oba umarły w tym samym czasie to musi być wskazówka, że był impuls zewnętrzny.

Link to post
Share on other sites
Teraz, wodego napisał:

Taki tam pokój z zabitymi oknami do trzymania zakładników. Ogrzewanie wyłączone, bo to przecież nie SPA...

 

 

Widzę że tracę czas. Sam sobie poradzę. Co jeden mądrala to większy. Na razie.

8 minut temu, wodego napisał:

Taki tam pokój z zabitymi oknami do trzymania zakładników. Ogrzewanie wyłączone, bo to przecież nie SPA...

 

Wodego, wiesz co to jest projekcja ? Znajdz słownik i sprawdz.

 

To że tak masz w domu, nie znaczy że wszyscy inni też tak mają :)

Link to post
Share on other sites

nie obrażaj się, po prostu testowanie za pomocą kart w erze gdy większość kontrolerów znajduje się na procesorze nie ma sensu, bo uwalony procesor to naprawdę rzadkość.

 

może być faktycznie powstała kondensacja na płycie i coś nie styka, proponuję rozebrać, Izo propanol na styki i wyjmij tez procesor.

 

A potem zapodaj co jest w podglądzie zdarzeń. 

 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, browarpll napisał:

może być faktycznie powstała kondensacja na płycie

Przy działającym non stop komputerze? Kondensacja pary powstaje przy różnicy temperatur. Schłodzone urządzenie (np. podróż w zimie) przeniesione do ciepłego = możliwość kondensacji pary wodnej. Ale te komputery pracowały bez przerwy, więc nie było schłodzenia podzespołów, bo pracujący komputer non stop wydziela ciepło. A więc po co uparcie trzymać się tego scenariusza?

 

Tak samo nie ma znaczenia w jakim pokoju były te komputery:

- pokój na prawo od wejścia - a to w takim razie jak nic wilgoć osiadła na podzespołach i zrobiła imprezę, krople wilgoci piły korozję i uprawiały spięcia...

- pokój na lewo od wejścia - należy szukać innej przyczyny.

 

Pytanie: jak usytuowane były komputery? Frontem do północy czy innego kierunku? Bo to ma znaczenie tak samo jak w którym pokoju były... no bez jaj.

Link to post
Share on other sites

Tak na poważnie, to mógł być zanik napięcia w sieci, komputery się wyłączyły i teoretycznie mogło dojść do kondensacji. 

Mogło też być jakieś przepięcie z sieci ale powinny zadziałać zabezpieczenia w zasilaczach, no chyba że było tak duże przepięcie ze zasilacze poszły z dymem.  

Odlaczales zasilacze od sieci na dłuższy czas aby zresetować zabezpieczenia? 

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.11.2021 o 14:00, wodego napisał:

Przy działającym non stop komputerze? Kondensacja pary powstaje przy różnicy temperatur. Schłodzone urządzenie (np. podróż w zimie) przeniesione do ciepłego = możliwość kondensacji pary wodnej. Ale te komputery pracowały bez przerwy, więc nie było schłodzenia podzespołów, bo pracujący komputer non stop wydziela ciepło. A więc po co uparcie trzymać się tego scenariusza?

 

Tak samo nie ma znaczenia w jakim pokoju były te komputery:

- pokój na prawo od wejścia - a to w takim razie jak nic wilgoć osiadła na podzespołach i zrobiła imprezę, krople wilgoci piły korozję i uprawiały spięcia...

- pokój na lewo od wejścia - należy szukać innej przyczyny.

 

Pytanie: jak usytuowane były komputery? Frontem do północy czy innego kierunku? Bo to ma znaczenie tak samo jak w którym pokoju były... no bez jaj.

Wyjrzałeś dzisiaj przez okno? przecież grzejesz cały czas a mimo to okno zaparowane... no a teraz po ilu stronach płyty głównej masz wentylatory i komponenty które się grzeją? 

Druga sprawa złote kontakty nie korodują, w sumie to dlatego je pozłacają.. ale w dzisiejszych czasach tak prosty element jak dysk używa do transmisji pary przewodów i dużej częstotliwości. Nie musisz mieć korozji, wystarczy że rosa odparowując zostawiła zanieczyszczenia które wcześniej rozpuściła. 

 

P.S. sprawdziłeś dzisiaj ustawienie linii pola magnetycznego?

Link to post
Share on other sites

W tym sezonie jeszcze nie grzeję, ale to nie ma znaczenia. Poczytaj najpierw skąd się biorą zaparowane okna, ale wątpię, że zrozumiesz, bo w innym temacie prostego zdania nie zrozumiałeś. Załóż temat z pytaniem jakie zjawiska odpowiadają za osadzanie się pary, na pewno użytkownicy odpowiedzą (pamiętaj o odpowiednim dziale).

 

Skraplanie się pary w komputerze stojącym kilka dni w domku letniskowym brzmi jak tania bajera kiepskiego serwisanta. Domyślam się, że na to byś się nabrał, ja jednak nie. Idąc tym tokiem, to użytkownicy będący w domkach letniskowych tylko na weekendy, co tydzień muszą wymieniać telewizory, pralki i inną elektronikę. Bo się para skrapla. No cóż... mają domek letniskowy, mają kasę:)

 

 

Link to post
Share on other sites

Poczekam aż wyliczysz punkt rosy to możemy podyskutować jak znalazła się na oknach

 

Mam rozumieć że dobry serwisant nie uznaje IPA tylko odrazu wymienia płyta i to jeszcze nie taką zaniej niż 1000zł bo to badziew? 

Edytowane przez browarpll
Link to post
Share on other sites

odrazu - oddzielnie,

 

wymienia płyta - wymienia i pyta? A o co pyta?

zaniej - jesteś z Ukrainy? Bo z interpunkcją też bardzo duże problemy. Ale jak z UA, to spoko - obcy język.

 

Autor opuścił temat, więc nie wysyłaj dobrych serwisantów, żeby zbadali ten domek letniskowy i wymienili całkowicie zalane płyty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...