Skocz do zawartości

Jakie wentylatory do obudowy?


Recommended Posts

Naszła drobna zmiana w planach, wpierw wentylatory a dopiero potem zabiorę się za ogólny porządek w obudowie z przewodami...

 

Obudowa CM 690 II Advanced

 

Przód: 140mm LED: - wciąga powietrze do środka

Enermax 140mm T.B.Apolish Blue LED UCTA14N-BL - 55 zł (750obr/min)

Warto? Czy lepiej zostawić oryginalny wentyl led?

 

Tył oraz dół 120mm: tył wyciąga a dół wciąga do środka powietrze

Be Quiet! Silent Wings USC 59,90 zł (1500obr/min)

lub

Enermax UCTB12 TB Silence 33,90 zł (900obr/min)

lub

Scythe S-FLEX 59,00 zł (1600obr/min)

lub

Scythe Slip Stream 22,90 zł (1600obr/min)

 

Góra 2x 140mm: - wyciąga powietrze ze środka

BeQuiet Silent Wings USC BQT-T14025-LF 66,90 zł (1000obr/min)

lub

Noise Blocker BlackSilent Pro PK3 62,90 zł (1700obr/min)

 

 

Które z wyżej wymienionych wybrać? Chyba głównie polecane są enermaxy, ale wydaje mnie się, że jednak odpadają ze względu na niskie obroty. Mając kontroler regulacji obrotów raczej lepiej jest wybrać wentylatory, które mogą pracować z większymi obrotami bo w razie potrzeby można zwiększyć ich wydajność... Przynajmniej takie jest moje zdanie ale czy dobrze myślę?

Bardziej uderzałbym w wentyle be quiet!, dają tak samo dobrze rade w poziomie jak i w pionie? Lub na górę noise blockery...

Edytowane przez philips
Link to post
Share on other sites

Przynajmniej takie jest moje zdanie ale czy dobrze myślę?

 

owszem

 

Bardziej uderzałbym w wentyle be quiet!, dają tak samo dobrze rade w poziomie jak i w pionie? Lub na górę noise blockery...

 

jak tylko mają sensowne łożysko (czyli nie ślizgowe) to będą dobrze pracowały zarówno w pionie jak i w poziomie, a co do doboru konkretnych modeli, to poza CFM i kulturą pracy zwróć też uwagę na ciśnienie statyczne, na wentylach do obudowy nie jest ono może tak istotne jak na radiatorze, ale dobrze, gdy wentyle wciągające są pod tym względem sprawniejsze od wyciągających

Link to post
Share on other sites

dlaczego nie chcesza zainwestowac w Polska firme http://fander.pl/produkty/fander-roxo-140mm/ --> Fander. Modele Roxo maja mniejsza glosnosc i do tego wiekszy przeplyw powietrza przy tej samej prodekosci... no i CENA!! Natomiasgt model Selekta idealnie sei nadaje jako 120mm do kontroli przeplywu powietrza :) goraco polecam, sprawdzony produkt ^^

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

@ Valus

Ze względu na średniej klasy łożysko Selekty / Roxo nie nadają się do pracy w poziomie (podobnie zresztą jak Zephyry). Myślałem, że to oczywiste ;)

 

Przód: 140mm LED: - wciąga powietrze do środka

Enermax 140mm T.B.Apolish Blue LED UCTA14N-BL - 55 zł (750obr/min)

Warto? Czy lepiej zostawić oryginalny wentyl led?]

Będzie ok tylko, że wydajność słabiutka...Jeśli nie musisz mieć podświetlenia, to polecałbym Noiseblocker PK2.

 

Tył oraz dół 120mm: tył wyciąga a dół wciąga do środka powietrze

Be Quiet! Silent Wings USC 59,90 zł (1500obr/min)

lub

Enermax UCTB12 TB Silence 33,90 zł (900obr/min)

lub

Scythe S-FLEX 59,00 zł (1600obr/min)

lub

Scythe Slip Stream 22,90 zł (1600obr/min)

Zdecydowanie be quiet! USC :)

 

Góra 2x 140mm: - wyciąga powietrze ze środka

BeQuiet Silent Wings USC BQT-T14025-LF 66,90 zł (1000obr/min)

lub

Noise Blocker BlackSilent Pro PK3 62,90 zł (1700obr/min)

Noiseblocker PK3 będzie za głośny. Lepiej wziąć PK2 :)
Link to post
Share on other sites

Będzie ok tylko, że wydajność słabiutka...Jeśli nie musisz mieć podświetlenia, to polecałbym Noiseblocker PK2.

Ciężko znaleźć jakiś 'dobry' wentyl 140mm z podświetleniem za niewygórowaną cenę a wspomniany przeze mnie enermax w wersji z 1500obr/min kosztuje ponad 100zł więc jak na razie przód pozostawię bez zmian.

 

Zdecydowanie be quiet! USC :)

Nakręciłem się już na te Be Quiet! aż tu nagle trafiłem na wersję Enermax'a z 1500obr/min... i wynika, że teoretycznie okazałby się wydajniejszy od be quiet więc śmiało można by umieścić go z tylnej ścianie obudowy, ale czy też w układzie poziomym na 'podłodze' obudowy się sprawdzi? Może na tył enermax a na podłogę be quiet? Natomiast odnośnie be quiet, lepiej nabyć wersję z PWM czy bez? Myślę, że jeśli będzie osobny kontroler to pwm pozostanie zbędną funkcją?

 

Enermax UCTB12P TB Silence PWM - 52,90 zł

(1500obr/min ; 71CFM ; 1,676 mmH2O ; łożysko twister)

 

Be Quiet! SilentWings USC PWM - 63,90 zł

(1500obr/min ; 50CFM ; 1,63 mmh2O ; łożysko Fluid Dynamics Bearing)

 

Be Quiet! SilentWings USC - 51,91 zł

 

Noiseblocker PK2 ma łożysko ślizgowe a drachenfeles radził wystrzegać się takich wentylatorów z przeznaczeniem do pracy poziomej...

Może zostałbym przy:

 

Be Quiet! SilentWings USC 140mm - 66,90 zł

(1000obr/min ; 60CFM ; 0,81 mmh2O ; łożysko Fluid Dynamic Bearing)

Edytowane przez philips
Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

@ philips

 

Noiseblocker PK2 ma łożysko ślizgowe a drachenfeles radził wystrzegać się takich wentylatorów z przeznaczeniem do pracy poziomej...

To o czym mówisz dotyczy tylko najtańszych wentylatorów (typu Fander Roxo / SilentiumPC Zephyr / Arctic Fan / AAB itp.). Noiseblockery z seii PL i PK mają jedno z najlepszych obecnie łożysk (dużo bardziej zaawansowane i droższe niż zwykłe ślizgowe) i mogą pracować w każdej pozycji (używałem ichwięc wiem). Z tego też względu ani się waż skreślać ich z listy!
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...