Skocz do zawartości

Nie mogę wejść do BIOSu


Recommended Posts

Cześć!

Potrzebuję wejść do BIOSu ale w żaden sposób nie mogę tego zrobić. Najpierw próbowałem wejść tradycyjnie ale nie mogę, ponieważ podczas włączania komputera nie wyświetla mi się ten ekran na którym poprzez kliknięcie odpowiedniego klawisza, przechodzi się do BIOSu. Później próbowałem wejść poprzez Windowsa, czyli poprzez ponowne uruchomienie ze zmianami UEFI. Ten sposób nie zadziałał, bo po prostu po ponownym uruchomieniu komputera jest ciągle czarny ekran i nie pomaga w ogóle przycisk ponownego uruchomienia na obudowie komputera i muszę przydusić przycisk zasilania, żeby się w ogóle wyłączył. Mam płytę MSI (Tomahawk Z270), dlatego zainstalowałem program MSI Fast Boot i próbowałem wejść do BIOSU z niego ale niestety znowu jest taka sama sytuacja jak poprzednio, czyli czarny ekran. Nie jestem pewny, ale chyba tak się dzieje odkąd postawiłem od nowa system, ponieważ przedtem mogłem normalnie wejść do biosu (nie jestem dobry w temacie, więc może po prostu nie zainstalowałem jakichś sterowników?). Wydaje mi się też, że odkąd postawiłem ten system to nie mam właśnie tego ekranu na którym przechodzi się do BIOSu poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza. W tym samym czasie co stawiałem nowy system, zmieniałem również pastę na procesorze, dlatego zastanawiam się czy może czegoś nie uszkodziłem w komputerze i dlatego tak jest? Jestem trochę zielony w temacie, więc to są tylko moje spekulacje. Nie wiem czy jest to wymagane do tego problemu ale podaję resztę specyfikacji komputera:
- Nvidia GeForce GTX 1080

- Intel Core i7-7700
- 16gb RAM
- MSI Tomahawk Z270

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Zapewne masz wyłączoną opcje CSM ( Compatibility Support Module), podczas włączania masz czarny ekran dopiero obraz pokazuje się na ekranie logowania.

 

Zrób reset, wejdź do biosu możesz włączyć csm wtedy będziesz miał możliwość wejścia lub programem od mobo z poziomu windy.

Najłatwiej będzie ci trzymaj shift i uruchom ponownie, później wybierz rozwiąż problemy, opcje zaawansowane i ustawienia oprogramowania układowego UEFI.

Link to post
Share on other sites

W jakiś sposób się to robi?

Stała się dziwna rzecz, ponieważ zrobiłem reset biosu jeszcze raz i odpaliłem dysk, gdy włączyłem komputer to pojawiły się dziwne artefakty i przez chwile był ekran płyty głównej dlatego kliknąłem Del żeby włączyć bios i widać było że bios się włączył ale ciężko było coś zobaczyć bo ekran migał (raz ekran biosu, raz czerń) i po chwili znów był cały czarny ekran. Jak podpinam dysk to komputer odpala się normalne i wszystko jest dobrze ale znowu bez ekranu biosu i możliwości włączenia go.

Taka rzecz stała się tylko raz, bo jeśli znowu włączę komputer bez dysku to jest tylko czarny ekran. Aby znowu „włączył się bios” z tym dziwnym miganiem i artefaktami muszę jeszcze raz wyjąc i włożyć baterie z płyty głównej.

Czy możliwe jest, że po prostu bateria na płycie głównej siada? Komputer na już jakieś 5 lat i dość często był używany.

Link to post
Share on other sites
W dniu 4.11.2021 o 00:36, GOZER napisał:

to nie bateria daj fotkę tych "artefaktów" 

Niestety ale nie mogę już tego wywołać kolejny raz. Na samym początku pojawiały się szybko i znikały białe kropki, innym razem widać było przez ułamek tylko część biosu a w innym ułamku sekundy znowu inną część biosu.

W dniu 4.11.2021 o 08:57, BlackCoffe napisał:

To pasuje na uszkodzoną kartę graficzną. Wyjmij kartę graficzną i podłącz monitor do gniazda na płycie głównej, zobaczymy czy na integrze też będą te artefakty. 

No spróbuje w wolnej chwili ale wszystkie gry itd. działają prawidłowo, więc nie rozumiem czemu miałaby to być karta graficzna.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...