Skocz do zawartości

SSD SATA do odświeżenia laptopa za max. 150 zł.


Recommended Posts

Poszukuję taniego SSD o pojemności ok. 240-250GB, żeby odświeżyć starszego laptopa Lenovo B50-80 z i3-5005U. Laptop należy do starszej osoby i jest wykorzystywany tylko do przeglądania internetu i do programów biurowych. Nieprzekraczalna jest cena 150 zł.

Poczytałem trochę recenzji i testów, trochę już się zacząłem w tym gubić bo oczywiście część dysków ma już zmienioną specyfikację, więc testy na pewno nie są już aktualne. Na razie najbardziej skłaniam się do Cruciala BX500 oraz GoodRAMa CX 400 gen. 2 (mam nadzieję, że już poprawiono Phisiony). Zdaje sobie sprawę, że to budżetowe produkcje, ale niestety tego nie przeskoczę.

Może ktoś ma jeszcze inne propozycje, które zmieszczą się w podanej cenie?

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Pawel7 napisał:

Testy się czyta po to, żeby nawet z tych najtańszych wybrać coś sensownego, a nie całkowity paździerz.

Wybierając dysk, którego ciężko znaleźć (bo limit cenowy) uważasz, że to nie będzie paździerz?

 

W takim razie gorąco polecam Crucial BX500 bez pamięci DRAM na kościach QLC. Wydaje mi się, że będzie działał. Nie mam nic do Ciebie, ale gdyby mi ktoś dał limit 150zł na SSD, to po prostu bym się nie podjął upgrade.

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, Wik-Mar napisał:

Kioxia Exceria SATA 240 GB

 

GOODRAM CX400 gen.2 256 GB

pierwszy to S11, a drugi nie wiadomo, w pierwszej generacji CX400 był S11, obecnie w gen 2 firmware to SBFM61.2, czyli też powinien być Phison S11, ale już chyba poprawiony firmware (tu na 100% nie powiem). 
Ogólnie trzymanie firmware SSD po prostu na kościach NAND, bez kilku kopii, to nie był dobry pomysł Phisona... 

Ogólnie w okolicach 150zł coś kupisz, ale tylko na promocji, czyli polowanie na promocje przez miesiąc czy dwa, limit 150zł i czasowy kilku dni, nie jest zbyt dobrym połączeniem zakupowym. żeby było śmiesznie, 3 dni temu był MX500 250GB w morele za 135zł + 20zł dostawy, 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Z mojej strony z tych tanich mogę odradzić tanie Patrioty. Ostatnio reklamowałem jednego, padł bez żadnej zapowiedzi po pół roku. Pewnie kontroler. Wiem że dowód anegdotyczny ale w opiniach się przewija to samo w wielu sklepach. Inny Bursty działają już ponad 2 lata bez problemu ale ich osiągi są marne w porównaniu do np. Cruciali.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Jak to ktoś z rodziny lub dobry znajomy to zawsze możesz dołożyć te 30pln i kupić mx. Może to kwestia mojego wieku ale nie rozumiem dylematów rozgrywających się o 30 pln. Jak ta osoba ma 150 to i 180 będzie miała a jak nie ma to niech wymieni za miesiąc po następnej emeryturze. Obecnie 30pln ma tak małą wartość że mocno mnie dziwią takie dylematy. Przekonaj tą osobę że dobry dysk kosztuje 180 a nie 150 i po problemie. 30 pln to pół litra wódki lub 1kg kiełbasy można zaoszczędzić w ciągu miesiąca. 

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, wodego napisał:

Nie mam nic do Ciebie, ale gdyby mi ktoś dał limit 150zł na SSD, to po prostu bym się nie podjął upgrade.

To jest naprawa nie upgrade.

1 godzinę temu, olo163 napisał:

Jak to ktoś z rodziny lub dobry znajomy to zawsze możesz dołożyć te 30pln i kupić mx.

Te 150 zł, to już ostateczny max, bo wcześniej była mowa o nie więcej niż 100 zł, ale jakoś udało się ją przekonać z bólami, że 150 zł, to takie całkowite minimum. Ze swojej kieszeni już na coś innego dołożyłem, żeby sprzęt zreanimować.

Rozważam jeszcze, żeby wyciągnąć ze swojego lapka Intela SSD PRO 2500 i dać go za za jakieś symboliczne 30-50 zł, a sobie kupić jakiegoś MX500. Mam tylko wątpliwości, czy aby mi się taki interes opłaca. Intel ma przebieg 27TB i niecałe 2000h, jednak jest dość szybki, a na dodatek jest na kościach MLC.

21 minut temu, Wik-Mar napisał:

ADATA 256GB 2,5" SATA SSD Ultimate SU750

Chyba niezła propozycja, w większości testów wypada lepiej niż BX500, ale mam co do niego lekkie wątpliwości.

Coś czuję, że we wtorek będę musiał chyba kolejną rozmowę przeprowadzić, ale zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Ja tam swój czas cenię i wole dołożyć w prezencie komuś do lepszego, niż później spędzić czas na diagnozowaniu problemów( oczywiście można mieć szczęście, ale można mieć pecha ).

Niższe serie SSD od Adata, to zwykle kiepski pomysł.

W 150zł to bym raczej używek szukał, lub promocji na MX500, bo tu się bardziej liczy, bezproblemowość i niska awaryjności, niż prędkość/pojemność.

Zacinanie się może nie być winą dysku wiele czynników ma na to wpływ, ile masz pamięci ram

Niby tak, ale wymiana jakoś rozwiązała problem. Oczywistym jest ze HBM pewnie był problemem, no ale bez niego ten SSD ma wydajność gorszą od HDD. Z drugiej strony, dlatego się nie kupuje DRAMless na systemowe nośniki. Zwłaszcza w jakichś starych laptopach co mają mało i wolny RAM.
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 31.10.2021 o 18:37, kokosnh napisał:

Ja tam swój czas cenię i wole dołożyć w prezencie komuś do lepszego, niż później spędzić czas na diagnozowaniu problemów( oczywiście można mieć szczęście, ale można mieć pecha ).

Ja już tam w prezencie RAMy dorzuciłem i inne rzeczy porobiłem.

Na razie tymczasowo wsadzony Seagate hybrydowy, a właścicielka ma za jakiś czas dać znać, co dalej.

W dniu 31.10.2021 o 18:37, kokosnh napisał:

W 150zł to bym raczej używek szukał, lub promocji na MX500, bo tu się bardziej liczy, bezproblemowość i niska awaryjności, niż prędkość/pojemność.

Właśnie się zastanawiałem, czy swojego Intela nie dać za jakąś symboliczną cenę, a sobie kupić MX500 do laptopa.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Powiedz babci tak: kilka lat temu przyoszczędziła na badziewnego laptopa i teraz się z nim męczy. Wywali 150 na beznadziejny SSD i dalej się będzie z nim meczyć. minimum to 180 na sensowny dysk, kilkadziesiąt na drugą kość RAMu, bo pewnie ma 4 GB. To tak jak z księdzem.  Jak babcia słabo posmaruje to i ksiądźza intencję się słabo pomodli. Może tak do nie jdotrze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...