Skocz do zawartości

BSOD - Różne błędy sporadycznie po włączeniu laptopa


Recommended Posts

1.Konfiguracja komputera: (mobo, zasilacz, procesor, ram, karta graficzna, dysk i komponent którego dotyczy problem, jeśli nie jest wymieniony wyżej lub raport z HWiNFO)

Załączam plik z WHiNFO

 

2.System operacyjny: (pełna nazwa, wersja 32 czy 64-bit lub raport z HWiNFO)

Załączam plik z WHiNFO

 

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: (zainstalowane, usunięte programy, OC, wymiana komponentu komputera,flash GPU itd.)

Nic nie było zmieniane, problem zaczął się pojawić sporadycznie a częstotliwość wzrastała.

 

4.Używany program antywirusowy:

Kaspersky Internet Security 21.3.10.319(f)

 

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu:

W zależności od pojawiającej się nazwy BSOD próbowałem robić czynności znalezione w Internecie. Najczęściej scf /scannow, diagnostyka pamięci systemu windows. Nie wiem czy to miało jakiś wpływ na pojawiające się błędy ponieważ są one różne i pojawiają w losowych odstępach czasu.

W pewnym momencie postanowiłem także zrobić pełen restart Windowsa do ustawień fabrycznych wraz z formatem wszystkiego. Problem po tym na początku nie występował ale po jakimś czasie powrócił.

 

6.Informacje dodatkowe: (szczególne przypadki występowania problemu, pytania itd.)

Od dość długiego czasu mam problem z losowo pojawiającymi się błędami BSOD na moim laptopie. Jako, że laptop teraz potrzebuje aby był w miarę niezawodny i aby nie stracić niepotrzebnie danych w trakcie BSOD.

Problem wygląda następująco:

Pojawia się losowo w częstotliwości kilka (1-2) razy w tygodniu. Zawsze w czasie max do 5 minut od włączenia. Czasami dostaje BSOD już przy próbie zalogowania się do Win10 a czasem po np. 2 minutach gdy robię coś już w eksploratorze windows lub przeglądając strony internetowe w Google Chrom. Czasem jest jeden BSOD i po nim można pracować na laptopie normalnie a czasem jest seria 2 niebieskich ekranów jeden po drugim. Jednakże jak już się włączy i "przetrwa" te pierwsze 5 minut to później w tej sesji pracy już błąd się nie pojawi.

Błędy jak już wspomniałem występują różne. Poniżej wklejam te które się pojawiły na przestrzeni 3 miesięcy:

MEMORY_MANAGEMENT
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED (dotyczył pliku: WIN32KBASE.SYS)
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY

W załączniku daję raport z WHiNFO i ostatni (z dziś) plik minidumps.

Walczę z tym już sam od jakiegoś czasu ale nie daje Sobie rady więc poproszę o pomoc

DESKTOP-AAQGV1P.HTM 102921-6375-01.dmp

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Zrobiłem screen'a tak jak poleciłeś. Czyżby coś z dyskiem było nie tak ? W sumie wymieniałem w tym laptopie dysk fabryczny na SSD ale było to dość dawno temu. Te błędy zaczęły się pojawić na pewno po zmianie dysku ale nie od początku po wymianie a po dość długim czasie później.

CDI screen1.jpg

Link to post
Share on other sites

Laptopa kupiłem bez Win'a i instalowałem go sam. Później po długim czasie wymieniłem mu tylko standardowy dysk (jakaś hybryda HDD i SSD) na nowy SSD. Oprócz tego nic nie zmieniałem sprzętowo.

Teraz po twardym formacie nawet nie mam za wiele na nim zainstalowanych rzeczy, ot: Windows, office, kaspersky, Qgis (graficzn), google chrom, adobe reader (no i teraz programy diagnostyczne). 

Zastanawiam się nad tym czy to nie problem ze sterownikami ale nie wiem jak to sprawdzić. Sterowniki mam zainstalowane takie jak zrobił to windows w trakcie instalacji, jedynie do karty graficznej GeForce aktualizuje wg tego co mi pokazuje "GeForce Experience". Manager urządzeń nie wskazuje mi żadnych znaków wykrzykników przy urządzeniach.

Jeśli chodzi o ram to nie zmieniałem ich od czasu zakupu laptopa. Są dwie kości po 4GB. W załaczniku info o nich z WHiNFO:

RAM.jpg

Link to post
Share on other sites

Wywal GeForce Experience, ono często powoduje problemy. Ściągnij Eusing Free Registry Cleaner [gdy pojawi się okienko z pytaniem o kod aktywacyjny kliknij Skip albo Przewiń], wybierz Skanuj Rejestr a potem Napraw Rejestr. Program jest bezpieczny, sama go używam. 

Link to post
Share on other sites

@BlackCoffe Dzięki za poradę, wywaliłem GeForce Experience i zrobiłem porządki Eusing'iem zobaczymy może problemy znikną. A podpowiesz jak sprawdzić czy sterowniki do wszytskich podzespołów nie są przestarzałe ? Nie uśmiecha mi się robić tego ręcznie na stronach producentów a po próbie aktualizacji przez Manager Urządzeń dostaje info o zainstalowaniu najnowszych sterowników.

Może warto by było zrobić jeszcze jakieś testy diagnostyczne systemu oraz podzespołów ? Są jakiś programy do takiej diagnostyki ?

Link to post
Share on other sites

Powiem Ci szczerze, programy do aktualizacji sterowników potrafią nieźle namieszać, zwłaszcza jak znajdą złą wersję sterownika. Ja ręcznie to robię, szukam na stronie producenta sprzętu. Może bardziej upierdliwe, ale pewniejsze. 

Do testowania sprzętu dobry jest OCCT, ale na razie sprawdź przy normalnej pracy jak się komp zachowa.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Przepraszam ale nie zauważyłem Twojej poprzedniej odpowiedzi wcześniej.

Dziś niestety po 2 tygodniach spokoju problem powrócił :(

Najpierw: 

MEMORY_MANAGEMENT

a za chwilę:
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

 

Pomiędzy jednym a drugim błędem zdążyłem wyczyścić "Eusing Free Registry Cleaner" - znów wskazał sporo błędów w rejestrze.

 

Nic od ostatniego czasu nie zmieniałem, nic nie instalowałem, nic nie aktualizowałem. Po prostu problem zniknął na 2 tygodnie i nagle nieoczekiwanie powrócił :(

 

Jakieś pomysły co dalej ?

Link to post
Share on other sites

Te zupełnie losowo występujące bsody z różnymi komunikatami błędu mogą sugerować że coś nie tak z pamięcią ram. Na Twoim miejscu bym sprawdził najpierw czy w trybie czystego rozruchu też wystąpią, żeby wyeliminować wpływ zainstalowanego oprogramowania "niesystemowego" i skoro pisałeś że problem powrócił dopiero po pewnym czasie od przeinstalowania systemu. Jakkolwiek by rozumieć:

Cytat

W pewnym momencie postanowiłem także zrobić pełen restart Windowsa do ustawień fabrycznych wraz z formatem wszystkiego. Problem po tym na początku nie występował ale po jakimś czasie powrócił.

 

I nie,  systemowa diagnostyka pamięci nie nadaje się do sprawdzania stabilności (poprawności działania) ramu.

Edytowane przez toska78
Link to post
Share on other sites

A czy jakoś jesteśmy w stanie przetestować te kości RAM ? 

 

Obawiam się, że skoro błędy te są siane losowo bez jakiejkolwiek cykliczności to będzie mi ciężko stwierdzić czy po uruchomieniu w trybie czystego rozruchu problem występuje czy też nie :(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...