Skocz do zawartości

Sieć w dużym mieszkaniu - jak rozwiązać?


Recommended Posts

Cześć,

założyli mi w końcu światłowód w mieszkaniu i muszę jakoś je teraz pokryć zasięgiem WiFi.

 

Mieszkanie jest dość duże - ponad 100 m^2 i ma grube ściany - 25-50 cm.

 

Router od operatora to HUAWEI EG8141A5 - jako, że ma wejście na światłowód, to musiałby zostać i robić za główny router. Ten router tworzy sieć WiFi tylko 2.4 GHz i zasięgiem łapie pomieszczenia 1,2, korytarz1 i częściowo korytarz 2 i pomieszczenie 3, w okolicach PC niby sieć jest połączona, ale bez dostępu do internetu.

 

Teraz pojawia się kwestia tego jak najlepiej, a jednocześnie najtaniej ogarnąć taką sieć.

 

Poniżej plan mieszkania i mniej więcej zmierzona odległość między dwoma strategicznymi miejscami. Do miejsca gdzie mam PC pociągnąłem kabel ethernet.

 

unknown.thumb.png.43c96cfd384485c458e1a5a2513d5c85.png

 

Na początku myślałem żeby po prostu kupić dwa routery, np. Tenda AC11, do pierwszego wpiąć sieć z routera operatora, a drugi w trybie AP po kablu. Ale ostatecznie nie jestem przekonany, bo chyba wifi w urządzeniach nie będzie mi się przełączało płynnie między tymi routerami(?).

 

Opcją jest sieć mesh, ale średnio się orientuję jakie funkcje mi tu sa potrzebne (czy iść w proste systemy typu Tenda MW6/TP Link Deco M4 albo już coś bardziej otwartego, np. Asus Zenwifi CD6), ile satelitek będzie potrzebnych itd.

 

Dodam, że aktualna prędkość sieci to 350/50 MBit/s.

 

Budżet - chciałbym zapłacić jak najmniej, czyli np. koszt takiej Tendy za 550 zł, ale powiedzmy, że te 800 zł byłoby już granicą.

 

 

Link to post
Share on other sites

Bazując, że to 'tylko' WiFi, sieć dla telefonów, laptopa i smart urządzeń, to ma być tanio i dobrze :D

Nie szukam nie wiadomo czego, z milionem opcji zarzadzania i diagnostyki.  Gdybym budował sieć bezprzewodową z prawdziwego zdarzenia na dużą powierzchnię, typu piętrowy dom + ogród, to inaczej bym do tego podszedł już na etapie projektu.

Tu najważniejsze miejsca czyli salon z TV i biuro z PC mam spięte kablem i śmigam na pełnej prędkości łącza, reszta ma działać, jak wyciągnie ~100 MBit/s po WiFi to będę chyba zadowolony.

Link to post
Share on other sites

budżetowo proponuję Deco M4, najpierw kup zestaw 2 szt (~400zł), i podepnij kablem do Huawei oraz przy PC (też kablem). Każde ma 2 porty gigabitowe więc nie będzie problemu. Jak prędkość w pomieszczeniach 3,4, 5 będzie niezadowalająca, dokup trzecią sztukę i wstaw tam, połączy się ona bezprzewodowo z dwiema poprzednimi. U mnie telefon Galaxy S8 robi speedtesty ~350Mbit/s w pomieszczeniu z jednostką Deco M4. Łącze mam symetryczne 1Gbit/s.

Tańszego a równie dobrego co Deco M4 rozwiązania nie znajdziesz.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Dobra,
kupiłem Tendę MW6, w sumie ma działać tak samo i być tak samo ograniczona jak Deco M4, a sporo tańsza - kupiłem nówkę zestaw 3 sztuki za 450, najtańsze Deco M4 to 600 zł. 

 

Podepnę to tak jak pisze @karpior + 3 satelitka będzie pomiędzy tymi dwoma połączona po wifi. Zobaczę jak będzie najlepiej - albo w korytarzu2 albo w pomieszczeniu nr 3 ze screena.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze: wszystkie AP z głównym routerem muszą być spięte po kablu. Nie rób żadnych mostów WiFi. Masz grube ściany, mieszkanie ma uklad jak labirynt - to się nie sprawdzi. Wydasz tylko kasę i nic nie osiągniesz. Sygnał przeleci przez maksymalnie jedną ścianę. Przez dwie, albo pod kątem nie ma co liczyć na dobry sygnał. Dlatego teraz masz sygnał tylko na prawej części na górnym korytarzu.  Nie kupuj czegoś po taniości co nie obsługuje roamingu wifi. Sieć bez mesh nie ma sensu w takiej lokalizacji. 

 

Ja bym brał TP-Linki. Przynajmniej od czasu do czasu są jakieś aktualizacjie. TP-Link to strasznie tania marka , Ale Tenda jeszcze tańsza. Ta pierwsza przynajmniej jako tako funkcjonuje na rynku jakiś czas. Asus ma super apkę do zarządzania z telefonu. Możesz np ograniczyć pasmo dla TV jak netflix za duży ruch generuje, albo ktos za dużo na youtube ogląda. Być może 2 Asusy ogarną całe mieszkanie, ale jak nie , to ciężko będzie dokupić trzeci. A jeśli już dokupisz, to będzie drogo. TP-Linki łatwiej na sztuki dokupić jakby 2 były za mało. 

 

Myślę, że minimum 2 AP pierwszy na 1/3 - 1/2 wysokości od dołu w korytarzu1 i drugi  na 1/3 od lewej w korytarzu 2. Ewentualnie 3 pierwszy na 1/3 wysokości od dołu w korytarzu1 i drugi tam gdzie teraz PC i  drugi router a 3-ci w pokoju 5. 

 

Jeszcze pytanko, czy w każdym pokoju musi być ten net czy tylko w niektórych?

Link to post
Share on other sites

Odebrałem właśnie paczkę z Tendą, więc spieszę z odpowiedzią.

 

15 godzin temu, bob napisał:

Po pierwsze: wszystkie AP z głównym routerem muszą być spięte po kablu.

Tak by było w idealnym świecie, nie mam możliwości pociągnąć kabla tak żeby był niewidoczny, a maskownic na ścianach kleić nie zamierzam. Gdybym budował dom albo podczas remontu robił płyty GK na ścianach, to bym pomyślał o okablowaniu wszystkiego, teraz muszę się zadowolić możliwością niewidocznego pociągnięcia kabla z salonu do biura.

 

No i jak to teraz wygląda:

 

unknown.thumb.png.fab9c3516fcd2072ad530fa61e4261cc.png

 

Tenda 1 wpięta po kablu do routera operatora, w którym wyłączyłem jego sieć wifi. Router ISP niestety ma tylko jedno gniazdko gigabitowe, więc tymczasowo wpiąłem do niego Tendę, a do drugiego portu Tendy wpiąłem kabel, który leci do biura, w którym jest switch. Do switcha podpięte komputery i Tenda 3, która nadaje z pełną prędkością.

Tenda 2 miała stać w korytarzu, ale niefortunnie mam gniazdko elektryczne naprzeciwko komody (a wizualnie teraz jest dobrze), więc spróbowałem wpiąć ją w kuchni jak na obrazku (zresztą w kuchni też znajduje się kilka urządzeń smart, więc net potrzebny).

 

W rezultacie w pokoju 1 uzyskuję prędkości 250-300+ MBit/s, w 2 200-250, 3 ~100-150, 4 nie sprawdzałem, 5 zależy czy przepnie się z Tendy 2 na 3, ale okolice 100, pokój 6 to znowu 250-300+, pokój 7 200-300.

 

Ostatecznie jestem zadowolony z prędkości i działania roamingu wifi.

 

Z minusów to te kwestie, które były wiadome - ubogie oprogramowanie i mało opcji zarządzania. Dodatkowo denerwujący tryb asystenta połączenia - można ręcznie przepiąć się z 5 GHz na 2,4 GHz (np. do konfigurowania smart urządzeń), ale włącza się tę opcję na 30 minut i tyle, nie można jej ręcznie wyłączyć... 

 

 

15 godzin temu, bob napisał:

Asus ma super apkę do zarządzania z telefonu. Możesz np ograniczyć pasmo dla TV jak netflix za duży ruch generuje, albo ktos za dużo na youtube ogląda. Być może 2 Asusy ogarną całe mieszkanie, ale jak nie , to ciężko będzie dokupić trzeci.

Asus kosztuje też 2x tyle co zapłaciłem za Tendę, a obecnie ważniejsza była dla mnie cena, niestety :D

Aktualnie nie mam wielkiego parcia na zarządzanie siecią, bo korzystają z niej na co dzień 2 osoby i poza sporadycznym ściaganiem gier nie mamy potrzeby wykorzystywania łącza na 100%.

Jakby mi się zmieniło, to zawsze mogę oddać Tendę rodzicom, którzy też mają problem z wifi w piętrowym domu, a ja wtedy pomyślę o Asusie.

Edytowane przez Johny3
Link to post
Share on other sites

Zamiast tych Tend i switchysą są routery TP-Linki AX10 z WiFi 6, kilkoma portami LAN i mesch. Ja bym 2 takie wziął. Teraz to masz pewnie niezłą pajęczynę. Myslę, że 2 TP-Linki by całe mieszkanie obskoczyły a pozbyłbyś się całkiem sporo niepotrzebnego spaghetti:  switchy, zasilaczy i kabli do krosowania. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Cześć! Mam dwie kwestie do poruszenia.

  1. Jak oceniasz to rozwiązanie "po czasie"?
  2. Czy sieć jest faktycznie "jedna"? Wyjaśnię na przykładzie.

Chcę osiągnąć mesh w taki sposób, aby w całym domu urządzenia podpięte do takiej sieci widziały się tak, jak by były podpięte do zwykłego pojedynczego routera (jedna sieć IP, jedna domena rozgłoszeniowa ethernet). Chodzi o to, aby działało puszczanie wideo z telefonu/tabletu na YouTube, który mam na smart tv. Konkretnie chodzi mi o spełnienie warunku z https://support.google.com/youtube/answer/7640706 "Make sure your computer is connected to the same Wi-Fi network as your smart TV or streaming device."

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

1. Po czasie oceniam bardzo dobrze. Rozwiązanie na zasadzie - włącz, skonfiguruj i zapomnij. Co ma oczywiście wady i zalety, ale mi nie zależało aktualnie na zaawansowanych opcjach konfiguracji, a bezproblemowym działaniu.

 

2. Tak, jest to jedna sieć i działa w sposób jaki podlinkowałeś. Urządzenia łączą się do kostki z najlepszym sygnałem, ale cały czas zostają w jednej sieci. Przykładowo mam w salonie główną kostkę, z niej po WiFi mam podłączonego Mi Boxa, normalnie mogę puścić YT z telefonu podłączonego aktualnie do kostki w biurze, podobnie PC spięty po kablu (kostka w salonie -> kostka w biurze -> PC) ma opcję transmisji na Mi Boxa (to chyba Chromecast jest). Co więcej mimo opcji 'inteligentnego asystenta', (który wymusza w telefonie połączenie 2.4 GHz w celu parowania smart urządzeń) parowanie sprzętów działa normalnie bez tej funkcji, a parowałem m. in. odkurzacz, pralkę czy smart żarówki i śmiga to bez problemów, a miałem już problemy z parowaniem żarówek w sieci zrobionej na dwóch routerach Tenda AC11.

 

Jak chodzę po mieszkaniu z telefonem, to ten nie musi czekać aż zgubi sygnał WiFi z kostki 1 żeby się przełączyć na kostkę 2, tylko robi to płynnie w jakimś tam optymalnym momencie, więc nie ma sytuacji, że, np. przerwie pobieranie pliku albo wstrzyma rozmowę na Whatsapp.

 

Problemów ze stabilnością mesha też nie mam - odkąd kupiłem to raz musiałem ręcznie wyłączyć główną kostkę z prądu, bo zgubiła połączenie z siecią mimo, że router działał prawidłowo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...