Skocz do zawartości

Dodatkowe zasilanie LEDów


Recommended Posts

Projektując nową obudowę postanowiłem wrzucić sporo nowych światełek. Dla przejrzystości prowadzenia dodatkowych przewodów od LEDów użyłem rozdzielacza sygnałów z możliwością dodatkowego zasilania przez gniazdo satapower. Rozdzielacz podłącza się do płyty przewodem 3pin.

I tutaj pojawia się potencjalny problem. Płyta główna zasila 5V gniazda dla ledów, to samo robi rozdzielacz. Na prosta logikę to spowoduje zwarcie.

Zrobiłem taki test: odłączyłem zasilanie od płyty głównej. Do rozdzielacza dałem zasilanie 5V przez sata power oraz podłączyłem go przewodem 3pin gniazdo ledów do płyty głównej. Pamięci DDR4 włożone w gniazda na płycie z diodami RGB zaświeciły się, mimo braku zasilania dla płyty!

Płyty nie mam zamiaru włączać gdy do rozdzielacza jest podłączony prąd bo to pewnie spowoduje uszkodzenie.

Czy ktoś ma wiedzę na ten temat?

Rozdzielacz-aRGB-na-10-wentylatorow-aRGB

Link to post
Share on other sites

Napięcie 5V uzyskujesz z zasilacza. Ten sam zasilacz daje napięcie na płytę i to samo napiecie (5V) idzie na SATA power. Jak niczego nie sknocisz (odwrotna polaryzacja itp.), to czemu ma być zwarcie? Nie wiem jakie tam połączenia robiłeś, ale przy wyłączonym zasilaczu (bez wciskania przycisku power) zasilacz nie daje napięcia 5V.

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 26.10.2021 o 20:21, wodego napisał:

 przy wyłączonym zasilaczu (bez wciskania przycisku power) zasilacz nie daje napięcia 5V.

 

 

Wystarczy połączyć dwa piny na wtyczce żeby było napięcie z zasilacza. Zdziwiło mnie to że prąd popłynął z rozdzielacza do MB i w dodatku rozświetlił ledy na kostkach pamięci. Oznacza to że gniazda DDR4 mają oddzielny pin do zasilania ledów i jest on na tej samej linii co gniazda led na MB.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...