Skocz do zawartości

Podłączenie LEDów do płyty głównej ASUS TUF GAMING X570


Recommended Posts

Cześć,

 

z racji na częste wieczorne posiadówki przed monitorem, chciałbym dodać/przykleić taśmy LED z tyłu monitora, na całym obwodzie (mniej/więcej 210cm taśmy).

Ma to spełniać bardziej role praktyczną dla wzroku niż ozdobną, miałem zamiar kupić samą barwę ciepłą, ale z racji tego że posiadam taką płytę główną, to czemu by nie zastosować RGB i sterować programem typu "AURA SYNC" wygodnie w Windowsie. Ważna sprawa też żebym mógł tą barwę przyciemniać/rozjaśniać i z tego co się zorientowałem, LEDy musiałbym podłączyć do dedykowanego gniazda w płycie, według zdjęcia jest to gniazdo "A" które pozwala na takie sterowanie. Drugie zdjęcie to wycinek z instrukcji mojej płyty, które mówi jakie LEDy zastosować i są to WS2812B (link takiej taśmy - ADRESOWALNA TAŚMA LED WS2812B 60d/m IP65 cyfrowa 10576030891 - Allegro.pl)

 

1) Takie LEDy są normalnie dostępne na allegro, ale posiadają końcówkę 3-pinową (każdy PIN obok siebie a na płycie głównej to wejście jest 3-pinowe + 1-pin ślepy, razem daje szerokość 4-pinową i nie rozumiem czy są jakieś przejściówki i co mam niby zrobić żeby to podłączyć.

 

2) Jak przedłużyć kabel z płyty do monitora? są jakieś przedłużki czy po prostu kupić dedykowany kabel i przylutować. 

 

Będę musiał też kupić łączniki kątowe do lutowania, żeby fajnie zrobić ten kąt 90° z tyły monitora, myślę że to najlepsza słuszna opcja, bo łączniki "bez" lutowania według opinii nie zdają egzaminu, źle przylegają i takie tam. Albo zawinąć je jak na zdjęciu w załączniku :)

 

Dajcie znać jak wy to widzicie, może ktoś już zastosował takie połączenie a najbardziej mnie interesuje ten 1 punkt (linki też będą bardzo pomocne)

 

Pozdrawiam.

Instrukcja ASUS.jpg

ASUS TUF X570.jpg

Kąt 90.jpg

Edytowane przez Xetrov
Link to post
Share on other sites

Poczytaj w instrukcji płyty jakie maksymalne obciążenie możesz dać na złącze, bo 2m taśmy potrzebuje ponad 36W. Ledy adresowalne mają 3 piny: masa, +5V i sterowanie. Na płycie masz takie akurat złącze, żeby przypadkowo źle nie podłączyć taśmy. Przedłużka, to odpowiedni kabelek 3 żyłowy.

 

Łączniki kątowe możesz lutować, możesz zaciskać. Zawijanie taśmy jest nieprofesjonalne:)

 

Taśmę WS2812B masz z różną gęstością diod na metr. Większa gęstość, to potrzebna większa moc zasilania. Ledy ARGB sterowane są każda osobno czyli każdą możesz osobno zaświecić w dowolnym kolorze. Oczywiście robi to sterownik. Możesz kupić dowolny sterownik i sterować przez bluetooth, wifi, w rytm muzyki i inne opcje.

 

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, wodego napisał:

Poczytaj w instrukcji płyty jakie maksymalne obciążenie możesz dać na złącze, bo 2m taśmy potrzebuje ponad 36W. Ledy adresowalne mają 3 piny: masa, +5V i sterowanie. Na płycie masz takie akurat złącze, żeby przypadkowo źle nie podłączyć taśmy. Przedłużka, to odpowiedni kabelek 3 żyłowy.

 

Łączniki kątowe możesz lutować, możesz zaciskać. Zawijanie taśmy jest nieprofesjonalne:)

 

Taśmę WS2812B masz z różną gęstością diod na metr. Większa gęstość, to potrzebna większa moc zasilania. Ledy ARGB sterowane są każda osobno czyli każdą możesz osobno zaświecić w dowolnym kolorze. Oczywiście robi to sterownik. Możesz kupić dowolny sterownik i sterować przez bluetooth, wifi, w rytm muzyki i inne opcje.

 

 

Cześć, dzięki za burze mózgu :) (dziękuję również za odpowiedź od Genghis Khan)

 

w moim wcześniejszym załączniku z instrukcji jest podane max obciążenie, jeżeli to jest to: "with a maximum power rating of 3A (5V) and a maximum of 120 Leds), z tego wynika że jest to max 15W, czyli mam tak dobrać te 210cm listwy żeby nie przekraczać tych 15W, dobrze mówię? I oczywiście przełoży się to na gęstość diod.

 

15W.... hhhmmmmm.... ciekawe jak się to będzie przekładało na moc świetlną takich diod, może wystarczy żeby wzrok był zadowolony :D, nie muszę mieć nie wiadomo jakiej lampy.

Edytowane przez Xetrov
Link to post
Share on other sites

Jedna dioda, to 0.3W, więc z płyty nie zasilisz 2m paska. Nie ma co się dziwić, bo gniazdo ledowe na płycie zaprojektowano pod oświetlenie wnętrza obudowy, a nie połowy pokoju. Te maximum of 120 Leds nie wiem jak wyliczyli, bo przyjmuje się, że jedna dioda RGB pobiera 0.060mA (maksymalna jasność i wszystkie kolory). Być może sterownik na płycie nie daje maksymalnej jasności świecenia, wtedy ledy biorą mniej prądu (tak jest w klawiaturach RGB).

 

Ogólnie do podświetlenia tyłu monitora proponowałbym zewnętrzny zasilacz i sterowanie np. pilotem podczerwieni. Ten pasek ma być ARGB czy zwykłe RGB? Bo chcesz tego użyć do podświetlenia w nocy, więc nie potrzebujesz efektu fali itp. Ustawiasz odpowiedni kolor, wtedy stosujesz taśmę RGB 12V.

 

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Jeśli pamiętasz tradycyjne żarówki to będzie odpowiednik mniej więcej 120W, tyle że rozproszone na długości całej listwy. Będzie jasno, nie przejmuj się ;) 

Nie całkiem. Mam 5m pasek i nie zastąpi on żarówki 120W jeśli chodzi o jasność. A jak tam się sprawuje ambilight w monitorze, bo zdaje się, że taki kiedyś montowałeś?

Link to post
Share on other sites
35 minut temu, wodego napisał:

A jak tam się sprawuje ambilight w monitorze, bo zdaje się, że taki kiedyś montowałeś?

Działało to całkiem fajnie ale zmieniłem obudowę i jest problem. W starej miałem z tyłu gotowe wyjścia na zewnątrz na węże do chłodnicy - można ją było zamontować na górze obudowy. No i taką właśnie dziurą wypuszczałem przedłużacz od płyty na tył monitora. Teraz w czasie pisania tego posta obejrzałem dokładnie bequiet dx500 z każdej strony i jedyny sposób na wypuszczenie kabla z środka bez rzeźbienia to pod front panelem. Problem tylko taki że przedłużka mi gdzieś zaginęła i tego dzisiaj nie podepnę jednak :D

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, wodego napisał:

W sensie zasilanie brałeś z zasilacza komputerowego?

Nie, z płyty głównej ze złącza RGB żeby sobie sterować myszką spod systemu albo automatycznie ustawiać kolor podświetlenia do tego co jest na monitorze wyświetlane. Taki bieda edition ambilight właśnie.

Z wad no to chyba to że musi być kabelek od płyty do monitora i procesor mi boostował cały czas bo wyliczał na bieżąco kolor podświetlenia, jakieś 5-10W więcej poboru w idle.

Link to post
Share on other sites
W dniu 27.10.2021 o 19:09, wodego napisał:

Ogólnie do podświetlenia tyłu monitora proponowałbym zewnętrzny zasilacz i sterowanie np. pilotem podczerwieni. Ten pasek ma być ARGB czy zwykłe RGB? Bo chcesz tego użyć do podświetlenia w nocy, więc nie potrzebujesz efektu fali itp. Ustawiasz odpowiedni kolor, wtedy stosujesz taśmę RGB 12V.

 

Dokładnie tak, chyba jednak zastosuje coś zewnętrznego, nie będę się pierniczył z podpinaniem do płyty głównej. Tak ma to być podświetlenie nocne, może być nawet sama barwa biała ciepła, bez RGB i to by mi wystarczyło.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...