Skocz do zawartości

Najmocniejszy komputer pod Windows 95 i 98


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez geforce_tm,

Recommended Posts

Witam.

Jako pasjonat komputerów retro, mam w planach poskładać albo kupić jednostkę centralną w 100% kompatybilna pod system Windows 95 i 98.

Chcę poskładać maksymalną maszynę dla tych systemów jakie były wtedy dostępne. W planach mam głównie gry.
Chciałbym, żeby komputer był oficjalnie przygotowany na parametry systemu Windows 95 i 98, tak, żeby nie trzeba było kombinować ze sterownikami i wykryciem sprzętu. Zależy mi, żeby sterowniki były dostepne na stronie producentów, jeżeli to możliwe.
Grafika dobrze by było, gdyby była najlepsza jak na tamte czasy.

Na pewno Sound Blaster i 512 MB RAM. Może coś z AMD Athlon XP? Czy Voodoo dawać, jeśli będę miał kartę graficzną np. 128MB?

Bardzo proszę o jasne pisanie nt. rodzajów wejść na płycie głównej itp. gdyż nie jestem w tym ekspertem a raczej pełzjącym laikiem. Nie piszcie też, że przecież mam VirtualBoxa. Wiem, ale nie chcę.

Kiedyś też będę pewnie składał maszynę pod XP, ale to już inny temat.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Athlon XP to już czasy Windowsa XP i dobra baza właśnie pod niego z FX5900/Radeonem 9800. Do 95/98 składałbym coś topowego z okolic 1999 roku. Moje typy:

 

ASUS K7M (lub co tam się uda wyrwać na Slot A)+Athlon 800-1000 (ewentualnie ASUS P3B-F+Pentium III 800-1000), 512MB RAM, VooDoo3 AGP (ewentualnie Riva TNT/TNT2, Savage4), Aureal Vortex 2 (lub SB Live!), CRT 17-19".

 

Link to post
Share on other sites

A powiedz @Navier czy konfiguracja:

Gigabyte GA-7VA rev: 2.0

AMD Athlon XP 2500+

512 GB RAM Hynix

Creative Sound Blaster Live 5.1

Radeon 9600Pro 128MB

 

jest ok do komputera z samym Windowsem 98 SE, bo znajomy "informatyk" mi taką doradza?

I co trzeba byłoby zmienić żeby była ok do 95?

 

@browarpll tak, pierwotnie miało byc do 98 SE i 95. Fabryczne częsci pond 20-letnie? Skąd to wziąłeś? Co tam dałeś? :]

Edytowane przez Mateusz1212
Link to post
Share on other sites

Witam.

Jako pasjonat komputerów retro, mam w planach poskładać albo kupić jednostkę centralną w 100% kompatybilna pod system Windows 98SE.

Chcę poskładać maksymalną maszynę dla tych systemów jakie były wtedy dostępne. W planach mam głównie gry.

Chciałbym, żeby komputer był oficjalnie przygotowany na parametry systemu Windows 98, tak, żeby nie trzeba było kombinować ze sterownikami i wykryciem sprzętu. Zależy mi, żeby sterowniki były dostepne na stronie producentów, jeżeli to możliwe.
Grafika dobrze by było, gdyby była najlepsza jak na tamte czasy.

 

I moje pytanie brzmi czy konfiguracja:

Gigabyte GA-7VA rev: 2.0

AMD Athlon XP 2500+

512 GB RAM Hynix

Creative Sound Blaster Live 5.1

Radeon 9600Pro 128MB

 

jest ok do komputera z samym Windowsem 98 SE, bo "informatyk" mi taką doradza?

Mówi, że Voodoo, które ja sugerowałem nie ma sensu, bo ma dużo mniej pamięci niż ten Radeon.

Pytam, bo gościa nie znam i chcę posłuchać innych zaznajomionych z tematem :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Lata temu miałem podobny sprzęt, który to "informatyk" Ci doradza pod Windows 98 SE. Z tym, że o ile dobrze pamiętam, były to czasy Windowsa XP bodajże po którymś już z kolei Service Packu, na pewno nie 98. Jak chcesz 100% retro i pasujące to trzeba celować w starsze podzespoły. Jest tu na forum całkiem pokaźna grupa miłośników staroci i znawców tematu, z pewnością coś Ci doradzą.

Edytowane przez 40rozbojnik
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

raczej powinieneś celować w coś ok. PIII 667 Mhz + 128/256MB SDR 133Mhz + płyta VIA socket 370 lub intel + hdd na PATA 8MB cache 7200 bufor + geforce256 32mb agp4xpro + sound blaster 128pci

 

to chyba ostatnie topy na w98se

 

btw mam monitor Phillips 15" sprawny w bdb stanie z tego okresu, nawet w oryginalnym kartonie, obsługuje 1280x1024 w 60hz i 1024x768 w 85hz, jakbyś potrzebował

Edytowane przez geforce_tm
dopisałem btw
Link to post
Share on other sites
W dniu 26.10.2021 o 17:00, Mateusz1212 napisał:

 @Navier

@browarpll tak, pierwotnie miało byc do 98 SE i 95. Fabryczne częsci pond 20-letnie? Skąd to wziąłeś? Co tam dałeś? :]

Nie powiedziałem że to były 20-letnie leżaki magazynowe ale sprzęt w takiej konfiguracji że miał przyjąć klon dysku z W95 bez formatowania. Co więcej jak się bardzo uprzesz to kupisz fabrycznie nowy sprzęt z pełnym wsparciem szyny ISA natomiast zostaje kwestia ceny. Teraz kwestia W98se. Da się kupić nową płytę pod LGA775 i postawić na tym ten system ale W95 to już wyzwanie bo możesz zapomnieć o magistrali USB i dużo problemów z PCI czyli to wszystko co poprawili w 98se

Edytowane przez browarpll
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...