Skocz do zawartości

Upgrade Ryzen 5 3600 do Ryzen 5 5600x - Czy ma to sens?


Recommended Posts

Witam Forumowiczów :) 

 
Mój obecny sprzęt:
 
Procesor: Ryzen 5 3600 + Fera 5 chłodzenie
Płyta Główna: Aorus X470 Ultra Gaming (najnowszy bios wgrany)
Karta Grafiki: RX 6700XT Red Devil (zakupiona w sierpniu tego roku)
Ram: Corsair Vengeance Lpx 2x8GB 3000mhz
Zasilacz: Corsair RM 750X (zakupiona w sierpniu tego roku)
Dyski twarde:
System M.2. ADATA SX600PNP 512GB 
Dyski na gry  M.2. ADATA SX8200PNP 1 TB + ADATA SU8000 1TB
Dyski na dane WDC 1 TB + TOSHIBA 4TB
Karta sieciowa TP-LINK Archer TX3000E
Obudowa Zalman  Z3 PLUS
Monitor LG 34 cale 144Hz rozdzielczość 2560*1080
 
Przymierzam się w najbliższym czasie do wymiany OBUDOWY na be quiet! Silent Base 802 Window Czarna oraz zastanawiam się nad wymianą procesora na RYZEN 5 5600X.
 
I chciałem zapytać czy w pierwszej kolejności wymienić procesor? (stary sprzedał bym za 600 zł, nowy kupuję za 1300 (biorę FV i odliczam podatek czyli ok 300 zł) więc UPGRADE procesora kosztował by mnie w okolicach 400-450zł.
 
Dodam tylko że obecny zestaw przeznaczony jest głównie do gier.
W najnowszych tytułach takich jak
Far Cry 6 - Ustawienia Ultra/Wysokie + Tekstury HD - wyciąga średnio 85-70 FPSÓW
Bettlefield 2042 BETA - Ustawienia Ultra/Wysokie - średnio 90/75 FPSÓW
AC Valhalla - Ustawienia Ultra/Wysokie - średnio 85/95 FPSÓW
 
Są to wyniki które mnie satysfakcjonują, jednak jeżeli niskim kosztem j.w. napisałem można zrobić upgrade i zyskać na wydajności to czemu by nie. 
 
Czy wymiana procesora na nowszą ma sens? Czy RAMY nie będą tutaj spowalniały całego zestawu (zastanawiałem się nad OC RAMU ale narazie się za to nie zabierałem) 
 
 
Sądząc po tym filmiku, wzrost wydajności jest kilkuprocentowy i zauważalny wyłącznie w 1440p (jak wspominałem gram na monitorze UWHD - ale patrząc na benchmarki myślę że bliżej tej rozdzielczości do 1440p niż do 1080p).
 
Czy lepiej teraz w 1 kolejności wymienić OBUDOWĘ (ta co mam jest brzydka, ciasna i gorąca) a z wymianą procesora wstrzymać się (powiedzmy do wiosny - lata 2022) i wymienić wtedy całość CPU+MOBO+RAM? (wtedy celował bym w RYZENA 7 5800X + AIO + Płyta Główna z serii B550 + 16 lub 32 GB Ram o wyższym taktowaniu).
 
Dziękuję za wszelkie sugestie i opinie :)
 
Pozdrawiam
Edytowane przez king89yaku2
Link to post
Share on other sites

Zmień teraz obudowę i wykorzystaj posiadaną Ferę - podkręć procesor na maksa, zyskasz za darmo dodatkową wydajność. RAM jest do podbicia na minium. 3600 Mhz. 

 

PS. Z całego serca proszę, abyś nie pisał czarną czcionką - mając włączony ciemny motyw nie widać nic i trzeba tekst zaznaczać jak do kopiowania. 

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie u mnie też G widać (fajnie, że jest motyw ciemny). 

 

Corsair Vengeance LT są bardzo kapryśne przy przetakowaniach więc ja bym się nie nastawiał na spektakularne OC (czyt. 3400 jak zrobi przy jeszcze przyzwoitym CL to będzie sukces). 

 

W Q1 2022 premierę będą miały ostatnie procesory kompatybilne z gniazdem AM4, Zen3+. Przecieki mówią o wzrostach rzędu >10% więc jeśli na coś czekać to właśnie na nie - przy czym o ile ceny (i performance) Alder Lake-S się potwierdzają, to Ryzen 6000 spodziewałbym się również po wyższych cenach zobaczyć. 

 

Twoja płyta w zupełności wystarczy pod 5600x/5800x, bardziej tam ram tu ręczny zaciągnie... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Za dużo nie zyskasz (moim zdaniem nie zauważysz różnicy), ale te 4 stówki i tak kiedyś stracisz, bo przecież CPU traci na wartości. Przy zakupach na fakturę w sumie najbardziej opłacalna jest częsta wymiana. Z drugiej strony już za chwilę szykuje się wymiana całej platformy łącznie z płytą i pamięciami, więc też nie ma sensu za dużo kasy wkładać. Ja bym podbił CPU do czego tam da się je podbić, poczekał, aż ceny kolejnej generacji trochę spadną (tutaj DDR5 jest niewiadomą) i wtedy zastanowił się nad większym upgrade. 

 

Jeżeli budżet jest ważny, a na coś "musisz" wydać to porządna obudowa + chłodzenie przydadzą ci się na najbliższe parę lat.

Edytowane przez piotr.potulski
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...