Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Chciałem sobie zrobić na zapasowym kompie RAID 1 z dysków HDD 500 GB TOSHIBA na płycie ASUS H270. Konfigurator widzi tylko dyski podpięte pod porty SATA 1 i 2  z tym że pod SATA 1 i 2 mam dysk systemowy i jeszcze inny. Podczas konfiguracji na początku pokazuje wszystkie dyski, a później tylko te  dwa  pod SATA 1i 2.  Tak ma być ? RADIA 1 można robić tylko na portach SATA 1 i 2 ?  3,4,5,6 nie są dostępne ?

 

2dd619b55d19.jpg

 

f5f96204f895.jpg

 

14bee895fd30.jpg

Edytowane przez shakal844
Link to post
Share on other sites

RAID stawia się na takich samych dyskach. To co chcesz zrobić to RAID softwareowy. Wydajność będzie słaba. Macierze stawia się na dedykowanych kontrolerach sprzętowych. Ja bym sobie odpuścił i zamiast tego robił po prostu image na inny dysk i wogolw przemyślał koncepcje backupu. Jak komp padnie bootujesz z pendrive i przywracasz system. RAID to nie backup.

 

Aha jeszcze jedno. Jeśli już się na ten RAID zdecydujesz, to koniecznie sprawdź jak się macierz zachowuje podczas awarii dysku. I zapisz sobie na kartce procedurę odzyskania danych . Za rok czy dwa jak się trafi awaria w przyplywie paniki latwo coś pochrzanic i zreplikowac dysk uszkodzony na dobry.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Są tam dwa identyczne dyski, widać na środkowym foto zaznaczone na czerwono. Dlaczego nie mogę ich wytypować do RAIDA ? tylko te spod SATA 1 i 2 ?

 

W tych sprawach jestem zielony ;) jak mam sprawdzić jak macierz zachowuje  się podczas awarii ? jakoś ją wymusić ?

Link to post
Share on other sites

w instrukcji nie ma wydzielonych portów SATA pod RAID, więc w teorii na wszystkich powinno działać. 


Ale powiedz mi raczej, czemu chcesz robić RAID-a z poziomu płyty, a nie systemu ( o ile masz windowsa 10 pro?)
3 możliwości:
1) bug  uefi (aktualizacja)
2) bug uefi (spróbuj przepiąć je pod SATA 0 i 1 )
3) uefi gryzie się z MBR/GPT (być może te dyski w SATA 0 i 1 maja inne tablice partycji)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z tego co ja testowałem, to zaraz po awarii zniknie z eksploratora, ale będzie widziana w zarządzaniu ( tam można zmienić na normalny dysk aby uzyskać dostęp do danych, lub podłączyć brakujący dysk aby też uzyskać dostęp ).

Czyli nie dasz rady przegapić jak ci któryś hdd padnie, oraz masz kontrolę nad smart.
Moim zdaniem lepsze rozwiązanie względem diagnostyki i stabilności.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...