Skocz do zawartości

Kiedy custom loop ma sens?


Recommended Posts

Według Internetowych mądrości air<AiO<CLC, rozumiem podejście "to moje hobby, lubię robić układy chłodzenia cieczą i już" ale zastanawiam się nad porównaniem przyzwoitego AIO z powiedzmy budżetowym CLC. Czyli mamy AiO o rozmiarze 360 na CPU, zmieniamy na jakieś CLC z c.a. taką samą chłodnicą, tylko i wyłącznie na CPU, na jakiś budżetowych częściach (powiedzmy do 1500zł za wszystko, ewentualnie, jeżeli to robi różnice 2500 zł ) i pytanie czy będzie chłodniej / ciszej? Pomijam chwilowo chłodzenie GPU, bo tam faktycznie może być trochę plusów, ale obecnie (być może błędnie) widze to tak:

+ radość, że coś tam się zmontowało, wygląda tak jak chcę

= nie będzie ciszej/chłodniej

- trzeba tego regularnie doglądać + generalna upierdliwość eksploatacyjna.

 

 

Edytowane przez piotr.potulski
Link to post
Share on other sites

CLC będzie chłodniejsze względem aio, producenci w aio musieli iśc na kilka kompromisów : cieńkie, z gęsto upakowanymi finami chłodnice bardzo często z alu, zintegrowane pompki z blokami wodnami co przekłada się na mniejszą wydajność takie combo. Wszystko to ma na celu jak największą uniwersalność produkty przez co ma trafić do większej rzeszy klientów. Clc ma trafić do entuzjasty który wie czego oczekuje i co chce osiągnąć. W clc masz rez, który przynajmniej podwaja ilość cieczy w układzie, chłodnice dobierasz pod obudowe (powierzchnia i grubość), bloki są wydajniejsze przez lepszą optymalizację coldplate i zastosowanie jetplate 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Pod CPU tylko to dopóki Twój sprzęt służy do grania to CLC to taka sztuka dal sztuki, takie aio 360 schłodzi e ciszy w grach i w słabych obciążeniach(testowałem w czasie programowania na 5800x) każdego procka wystarczająco, jeśli ktoś już składa maszynę do grania + streaming + rendering, gdzie chce maksymalnej wydajności i ciszy to wtedy ma to sens praktyczny.

W dniu 16.10.2021 o 13:59, piotr.potulski napisał:

Pomijam chwilowo chłodzenie GPU

 

Tutaj ma to większy sens, chociaż znów dochodzą koszty bloków na kartę, albo problem ze sprzedażą kart fabrycznie z blokiem (które też tanie nie są)

Ceny całej instalacji też nie są małe, wiadomo rozkłada się to w czasie bo można zmienić tylko blok do procka czy karty.

 

Ja poszedłem w 360 Aio na cpu i 240 Aio na 3080, kiedyś jak będe miał więcej czasu pokuszę się o CLC, ale bardziej hobbistycznie, chociaż za 4-5 lat się może okazać że chodzenie wodne w topowych cpu i gpu to będzie konieczność jak już zapowiadają 3090 super z TDP 450w

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...