Skocz do zawartości

Komputer do programów Civil3D, Pix4D


Recommended Posts

Dzień dobry.

Prosiłbym o polecenie jakiegoś zestawu podzespołów komputera stacjonarnego do pracy z programami AutoCad Civil 3D, Pix4D (generalnie praca z projektami i dużymi ortofotomapami).

W tej chwili pracuję na laptopie Dell Precision M6800 w konfiguracji: i7-4810MQ 2.80GHz, 32BG RAM, NVIDIA Quadro K5100M 8GB.

Moje założenia: mocny procesor (z tego co zauważyłem to on jest najbardziej obciążany przy pracy w ww. programach), 32 GB RAM, 2 dyski SSD (jeden podstawowy - do 1TB, drugi jako archiwum i magazyn). Nie mam pojęcia jaka płyta główna, obudowa i chłodzenie, ale chciałbym aby komputer był możliwie jak najcichszy.

Komputer ma być bez wodotrysków, świecących obudów i innych bajerów.

Prosiłbym również o polecenie klawiatury i myszy. Klawiatura jak by była kopią klawiatury z Della to byłbym wniebowzięty. Ma być przede wszystkim cicha i nieskrzypiąca. Jeżeli chodzi o mysz to w tej chwili używam Logitech G300s. Chciałbym taką samą tylko wireless :) (podstawa to dodatkowe 2 programowalne przyciski (poza wstecz/w przód).

Jeżeli chodzi o budżet to chciałbym zakręcić się w okolicach 6000. Czy w takiej kasie znajdzie się coś co będzie odczuwalną różnicą w stosunku do użytkowanego Della, czy jednak trzeba dozbierać kasy?

 

Link to post
Share on other sites

Patrząc na wymagania sprzętowe programów, które wymieniłeś karta graficzna nie jest przez nie używana do obliczeń, a im więcej mocy ma CPU, tym lepiej. Czyli poszedłbym w:

- Ryzen 5700G (grafika wbudowana) + ram DDR4 4000 z możliwie niskimi timingami

albo 

- Ryzen 5800X + jakaś używka, jak ceny spadną/budżet się zwiększy możesz dołożyć coś lepszego. W tym przypadku RAM na poziomie 3600 cl 18 spokojnie wystarczy

 

Dysk 1TB SSD to dzisiaj około 500zł - poczytaj tutaj: 

 

 

Do obu procesorów wystarczy ci praktycznie dowolna płyta na B550 - poszukaj na forum co jest w rozsądnej cenie. Powinieneś się zmieścić w okolicach ~600zł

 

Do tego jakiś przyzwoity zasilacz 550-600W to kolejne ~500zł (też zerknij do odpowiedniego działu na forum

Obudowa to głównie kwestia gustu (ja jestem fanboyem Fractal Design) i chłodzenie za kolejne 300 - 500zł w zależności od tego, czy zależy ci na ciszy, czy niekoniecznie.

 

Nie staraj się za bardzo oszczędzić na zasilaczu i chłodzeniu, bo nic tak nie wkurza, jak restart komputera i 2 godziny pracy idące do piachu, a z drugiej strony wpakowanie kasy w szybki procesor, który chodzi wolno, bo nie ma go co schłodzić też jest bez sensu. Arctic Liquid Freezer jest cichszy i/lub wydajniejszy, a przy tym tańszy niż wysokiej klasy chłodzenie powietrzne (a nie o SIlentium PC nam chodzi...).

 

Jeżeli lubisz laptopowe klawiatury, to używam Lenovo Bluetooth Keyboard II, tylko to znowu nie jest tania zabawka :/ ale moim subiektywnym zdaniem klawiatura w precision (aktualne modele) się do niej nie umywa, jest też cicha. 

https://www.morele.net/klawiatura-lenovo-thinkpad-trackpoint-ii-bezprzewodowa-czarna-us-4y40x49521-6881079/

 

 

Link to post
Share on other sites

Używki nie wchodzą w grę. Komputer na fakturę na firmę. Zdecydowanie jakaś karta graficzna musi wejść w zestaw.

Odnośnie klawiatury to chyba jednak nie ten przedział cenowy. Wolę dołożyć do innych komponentów, poza tym klawiatura numeryczna to wymóg.

Edytowane przez kouczan
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Chyba dotarło do mnie, że za 6000 zł to nie poszaleję za bardzo ze sprzętem. Zwiększam budżet do 10k i podbijam temat.

Czy zestaw oparty na Ryzen 7 5800x/i7 11700, GPU 8GB (jakie), RAM 32GB ma sens? Lepiej składać i zamawiać teraz czy poczekać na DDR5?

Niestety nie ogarniam już od dawna tematów sprzętowych, a nie mogę poświęcić za dużo czasu na dokładne analizy.

Michał

Link to post
Share on other sites

Różnice pomiędzy DDR4 a DDR5 w softach masz w teście na purepc

 

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i9-12900k-alder-lake-vs-amd-ryzen-9-5900x-porownanie-wydajnosci-pamieci-ram-ddr4-vs-ddr5?page=0,15

 

Ja bym składał to na mocnym rdzeniu kosztem wątków https://proline.pl/koszyk/fa38c5ce przy czym do chłodzenia potrzebna zapinka pod LGA1700

A jak dasz radę, to jeszcze SSD na https://proline.pl/kingston-ssd-kc3000-1024gb-m-2-pcie-nvme-gen4-skc3000s-1024g-p8112107

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Witam.

Zakup mi się trochę odłożył w czasie i dopiero teraz się do tego zabieram. Poniżej przedstawiam co wstępnie wybrałem i prosiłbym o pomoc w wybraniu reszty komponentów.

Budżet finalnie mam ok 10-12k za całość łącznie z systemem i monitorem. Założenia jak w pierwszym poście. Komputer do pracy z Cadem i opracowywanie map z nalotów dronem, czyli głównie praca w jednowątkowa.

płyta główna: MSI PRO Z690 WIFI

procesor: i7-12700K (KF jeżeli brałbym od razu GPU)

pamięć: Patriot Viper Steel DDR4 64GB 3600MHz CL18

dysk: 2xKingstone SKC2500 1TB

monitor: iiyama ProLite XUB2796QSU

karta graficzna: tutaj mam dylemat czy brać nówkę RTX3060 12GB czy może jednak używkę Quadro P5000, czy czekać na jakąś promocję i jechać póki co na zintegrowanej grafice (nie renderuje, w 3D też raczej niewiele działam).

Co do obudowy, zasilacza i chłodzenia nie mam pojęcia i prosiłbym o jakąś podpowiedź. Łącznie z GPU zostaje do rozdysponowania ok.4-5k.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Osobiście zastanowiłbym się nad i5 12600K, po co Ci 12/20 jak to tylko modelowanie bez renderowania. 

Możesz spróbować na integrze, masz dość wydajną HD770. Co do GPU, trochę trudno się wstrzelić. 

 

Za 7600 zł masz https://proline.pl/koszyk/8cc83deb gdzie jeszcze sobie wyciśniesz 1-2 rdzenie na maksa na ile pójdą, a pójdą wysoko, bardzo wysoko. 

Jeden - dwa rdzenie wykręcisz sobie nawet pod okolice 5.5 GHz i będzie raczej z tego większy pożytek niż z 12/20. 

 

 

Link to post
Share on other sites

To że się nie znasz, nie znaczy, że nie zrobisz :D

Kwestia dwóch kliknięć w programie Intel XTU i masz podkręcone pojedyncze rdzenie. 

Ktoś pomoże, jest masa poradników spokojnie, nawet ja ;-)

 

No ale to nawet, i5 12600K nawet na stocku będzie wystarczający a OC można zrobić w każdej chwili, jak się oczyta, nabierze pewności i stwierdzi, że to łatwizna ;-)

Link to post
Share on other sites

Ostatecznie poniższy zestaw będzie ok?

 

- MSI PRO Z690 WiFI (jest sens zamienić na B660 jak nie będę kręcił procesora?)

- Intel i5-12600K

- Fortis 5

- Viper Steel 32GB 3600 MHz CL18

- WD Black SSD SN850 500GB (na system, programy i bieżące dane)

- WD Black SATA II 2TB (na archiwum)

- Seasonic Focus GX-650 80Plus Gold 650W

- Phanteks P500A (czy może zmieści się to wszystko do P400A?)

 

Celowo bez GPU, bo wstrzymam się z zakupem do możliwych obniżek na 3060 Gaming lub 3060 Ti. Ewentualnie jaką tańszą kartę warto kupić (do 2000zł).

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, kouczan napisał:

MSI PRO Z690 WiFI (jest sens zamienić na B660 jak nie będę kręcił procesora?)

Możni, ale to już bez wi-fi https://proline.pl/plyta-glowna-msi-pro-b660m-a-ddr4-lga1700-p8112979

jak musi być WI-FI i BT dorzuć sobie TP-Link Archer TX50E

jak samo wi-fi wtedy https://proline.pl/tp-link-archer-t6e-karta-sieciowa-pci-e-ac1300-p942394

10 minut temu, kouczan napisał:

Phanteks P500A (czy może zmieści się to wszystko do P400A?)

Tak jest, zerknij jeszcze na https://proline.pl/obudowa-corsair-4000d-airflow-tg-czarna-z-oknem-p6716000

 

Do 2000zł to co najwyżej RTX 3050 lub RTX 2060 6GB w jakiejś promocji.

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, kouczan napisał:

MSI PRO Z690 WiFI (jest sens zamienić na B660 jak nie będę kręcił procesora?)

- Intel i5-12600K

Jak nie masz zamiaru kręcić, to zamiast 12600K na Z690 lepiej chyba wziąć i7 12700 na B660

Ten Black na archiwum też tak chyba trochę przesadzony. 

 

https://proline.pl/koszyk/bd21a0e1

 

Różnic w dysku na system nie odczujesz praktycznie żadnych. 

Link to post
Share on other sites

Przy i7 12700 Z690 nie jest konieczne, tego CPU i tak nie podkręcisz, B660 umożliwia tylko OC RAM, Z690 także CPU ale tych z odblokowanym mnożnikiem czyli z dopiskiem K.

 

Co do dysku lepiej wziąć większa pojemność 1-2TB PCIE 3.0 niż 500GB-1TB PCIE 4.0, różnice są ale przy obróbce wideo gdy przerzuca się grube pliki.

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, 3ndurek napisał:

Przy i7 12700 Z690 nie jest konieczne, tego CPU i tak nie podkręcisz, B660 umożliwia tylko OC RAM, Z690 także CPU ale tych z odblokowanym mnożnikiem czyli z dopiskiem K.

 

Tak. To wiem. Bardziej mi chodzi o to czy Z690 jest bardziej "przyszłościowa". B660 nie jest obcięta nie wiem, z jakichś złączy czy czegoś innego?

 

Kingston Fury Renegade 2x16GB 3600Mhz CL16 będzie lepsze od Viper Steel 2x16GB 3600 CL18?

 

I kwestia dysku: KC2500 1TB starczy czy może KC3000 500GB (lub Cruicial P5 Pro 500GB). Na system i bieżące pliki 500 GB i tak powinno mi starczyć.

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, kouczan napisał:

B660 nie jest obcięta nie wiem, z jakichś złączy czy czegoś innego?

Z ilości złącz M.2 ale nie sądzę byś tu potrzebował więcej jak 2 czy 3 takich dysków.

 

Zostaw KC2500, P5 Plus pomimo tego że na PCIE 4.0 to kiepski model.

 

RAM Kajtek dobry już podał.

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, 3ndurek napisał:

Blisko 900zł za B660 z wi-fi przerost formy nad treścią, stówkę taniej masz https://proline.pl/plyta-glowna-msi-pro-b660m-a-wifi-ddr4-lga1700-p8113600

Dlaczego przerost formy nad treścią? Tez zastanawiam się nad tą płytą (w sensie mortar) w konfiguracji z 12700. Za 875pln dostaje się porządną (chyba?) płytę na B660 z wifi, bt, dobrym audio i kompletem portów zarówno z przodu, jak i z tyłu, zgadza się?

Ta, którą podałeś nie ma bt, ma wifi i podstawowe audio, a różnica w cenie 100pln, czyli tak na prawdę koszt karty bt.
Jest jeszcze podstawowe MSI Pro za 669pln ale z podstawowym audio i bez wifi, a po dorzuceniu porządnej karty wifi+bt wychodzi cenowo na to samo co Mortar i dalej zostajemy z podstawowym audio. 

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...