Skocz do zawartości

Uważajcie na Program Ochrony Kupujących OLX. To jest SCAM


Recommended Posts

Nie wiem czy odpowiedni dział wybrałem na taki temat. Jeśli nie, proszę o przekierowanie. Ale do rzeczy.

 

Jest sytuacja, że sprzedający na OLX

 - nie odzywa się

- ma negatywne opinie

- nr telefonu ma kupiony prepaid na fałszywe dane; dzwonić sobie można, nr jest niedostępny

- nr konta bankowego na słupa

- zero jego danych osobowych, np. imienia, nazwiska, czy adresu

 

Do tego

- nagrywa się otwieranie paczki

- montaż

 

Sprzęt nie działa, sprzęt rozpada się w rękach.


Co robi olx?

Uważa, że nic się nie stało, że nie widzi, by sprzedający złamał regulamin i wysyła pieniądze do oszusta.

 

Co można zrobić w takiej sytuacji? Co radzi OLX? Zgłoś sprawę do sądu lub dogadaj się ze sprzedającym.

Sprzedający się nie odzywa.

Nie ma jego danych osobowych.


Jak chcemy zgłosić oszusta nie mając jego danych? Nie ma takiej możliwości.

Pyta się OLX o jego dane - nie można, bo chronią dane osobowe.


Tak wygląda program ochrony kupujących olx. Chroni oszustów.

 

Co ciekawe ten człowiek chyba 3 paczki w ten sposób wysłał oszukane, są na niego inne zgłoszenia i każde olx odrzuca.


Wnioski? Nie kupować wysyłką OLX. Chyba, że naprawdę solidnie zweryfikuje się sprzedawcę, jego dane, imię nazwisko, adres, faktyczną sprawność sprzętu, jego telefon. Najlepiej, by rozmawiało się telefonicznie.


Ale fakt jest taki, że i to nawet nie chroni, bo ktoś może dobrze grać wiarygodnego, a wysłać kasztana.


OLX póki co się ośmiesza z tą pseudoochroną. Dodatkowo niedługo będą prowizje od używania tej ochrony. Kumacie? Nic w zamian nie dają, ich ochrona nie chroni w prawie żadnym przypadku, a żądają dodatkowych zysków dla siebie.

Doić frajerów, nie chronić. Tak to działa.

Edytowane przez korzychxp
  • Lubię to 2
  • Smutne 1
  • Że co, proszę? 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, korzychxp napisał:

- ma negatywne opinie

mimo to kupiłeś ? :facepalm:

4 godziny temu, korzychxp napisał:

Jak chcemy zgłosić oszusta nie mając jego danych? Nie ma takiej możliwości.

Składasz do prokuratury pewnie .

Dzięki za ostrzeżenie tak czy inaczej .

Ja ostatnio  z allegro lokalnie dostałem zwrot kasy dosyć szybko , zresztą Tobie wspominałem .

Tylko u mnie taka różnica , że nic nie zostało wysłane .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

W ogóle ten program ochrony kupujących to po prostu cymes: https://antyweb.pl/pakiet-ochronny-olx-oszustwa

W wielkim skrócie - kupujesz na przykład iphone 13 -> dostajesz iphone 1 -> olx ma to w d***e, bo jest to zgodne z ich regulaminem. Cyrk na kółkach.

Edytowane przez 40rozbojnik
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, cyna76 napisał:

Czyli olx wysłał mu kasę mimo iż zgłosiłeś zastrzeżenia do towaru w ciągu tych ich 24h od odebrania paczki ?

Tak. Powiem więcej. Nagrałem odebranie paczki 16:29, nagranie z otwieraniem przy paczkomacie trwało do 16:35. Potem powrót do domu do 16:40, 16:45 montaż i 16:51 zgłoszenie olx że nie działa.

 

I co? I jajco. I wysłali hajs oszustowi.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Mnie zastanawia, czemu ludzie w ogóle kupują przez OLX. Sam tam wystawiam stare graty, bo fura osób o dziwo wciąż chętnie z tego badziewia korzystają. Zaraz po wystawieniu minimum pięć wiadomości na whatsapp od Kingi, Oleńki, Pamelki, Anetki i Wioletki. Każda jest zainteresowana zakupem, ale boi się, że produkt nie jest sprawny i sama poda linka do opłacenia wysyłki. OLX to syf, scam, brak wsparcia i moderacji oraz do tego (chyba) nie da się zapłacić kartą. Jest Allegro, które w ogóle nie ma tych problemów. Gdybym był pod ścianą i coś było dostępne tylko na OLX - poprosiłbym o wystawienie na Allegro i dorzucił od siebie te kilka % na prowizję. Gdyby sprzedający odmówił, to raczej wiadomo dlaczego.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Ja czasem coś sprzedam lub spróbuje sprzedać , ale jak kupuję to tylko z odbiorem osobistym . I często do niego nie dochodzi , czyli towar kombinowany . 

Na allegro niby jest prowizja , ale łatwiej sprzedać i często za większą kwotę .  Przynajmniej ja tak mam bo od 16 lat nigdy nie  miałem gorszej oceny jak 5.0 . Co prawda całą historię mi wykasowali i z kilkuset komentarzy zostało chyba 5 . 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Na Allegro wbrew pozorom jest bardzo podobnie. Program ochrony kupujących działa w miarę jak sprzedający nie wyśle sprzętu, ale jak wyśle uszkodzony albo z wadami to odeślą do sądu i tyle ich interesuje. A w sądzie wiadomo ile czasu się toczą sprawy, do tego trzeba powoływać rzeczoznawców żeby udowodnić że rzecz przyszła już zepsuta. Nie wspominając ze czasem się udowodnić nie da. ja sporo kupowałem zarówno na Allegro jak i OLX i było kilka wtop i tu, i tu, ale większość transakcji była ok.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
W dniu 11.10.2021 o 21:19, worm napisał:

Kupiłem czajnik Bosch na OLX.z pakietem ochrony. Czajnik okazał się spalony- spalony element grzewczy. OLX pomimo mojej interwencji wysłał pieniądze nieutrzciwemu sprzedawcy.Pakiet ochrony OLX promuje złodziei bo z nich ma pieniądze. Platforma stworzona dla nich.

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 28.10.2021 o 13:46, korzychxp napisał:

Chciałbym dodać, że

- policja nie zajmie się sprawą, bo to sprawa cywilna wg nich, bo to rzecz używana, a że uszkodzona to sam mam udowadniać sądowo

- żeby wnieść sprawę do sądu muszę mieć dane oszusta, a oszust ich nie podał

- olx nie poda danych, bo kieruje na policję

 

:):):):):):):)

 

Spróbuj u rzecznika praw konsumenta. ;)

W dniu 11.10.2021 o 22:16, jakub1t napisał:

mimo to kupiłeś ? :facepalm:

Mordeczko, te oceny to jest kpina. Wystarczy kontakt i zapytanie się o produkt albo w ogóle nawet cokolwiek popisać, aby móc ocenić sprzedawcę bez zakupu. Mnie tak zrobił gość w sprawie karty, którą wystawiłem. Ocenę zobaczyłem po ponad 30 dniach (okres w którym można zgłosić opinię). Na szczęście wystarczyły screeny z rozmowy jako dowód, że treść komentarza jest niezgodna z prawdą i OLX usunął komentarz z oceną po terminie. Dodałem im też adnotację, żeby przemyśleli moralność tych ocen. No ale co z tego jak na google maps można wszystko wypisać. xD

Edytowane przez bonuz
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, bonuz napisał:

Wystarczy kontakt i zapytanie się o produkt albo w ogóle nawet cokolwiek popisać, aby móc ocenić sprzedawcę bez zakupu

 

Masz rację , później to zauważyłem . Jednym słowem , jak każdemu w tyłek nie wejdziesz to nie masz szans na sprzedaż . Ostatnio trochę pisałem z klientami , będzie ich z 20-30 (każdy by chciał za pół ceny) i zobaczymy co wyskoczy za ocena . Na razie nie mam nic .

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, jakub1t napisał:

 

Masz rację , później to zauważyłem . Jednym słowem , jak każdemu w tyłek nie wejdziesz to nie masz szans na sprzedaż . Ostatnio trochę pisałem z klientami , będzie ich z 20-30 (każdy by chciał za pół ceny) i zobaczymy co wyskoczy za ocena . Na razie nie mam nic .

"1. W których kategoriach oceny są widoczne?

Oceny są widoczne w następujących kategoriach:

  • Elektronika
  • Dom i Ogród
  • Sport i Hobby
  • Dla Dzieci
  • Moda
  • Muzyka i Edukacja
  • Rolnictwo
  • Motoryzacja"
Link to post
Share on other sites

Chciałem napomnieć, że odzyskałem pieniądze.

 

Nie pomógł mi nikt inny, niż bank, który wysłał upomnienie do banku oszusta o zwrot transakcji, a ten widząc, że został zlokalizowany oddał pieniądze wszystkim oszukanym. Łącznie to były 4 osoby. Był nawet jeden gość oszukany o 4000zł albo 5000zł (chyba zepsute 2080Ti za tyle sprzedał).

Policja jak pisałem nie wszczyna postępowania, póki nie ma dowodów na oszustwo, co jest dość idiotyczne. Nawet mówili, że jak nie mam referencji na montowanie sprzętu komputerowego to moje słowo nic nie znaczy, że mam film z nagraniem montażu.

 

Sąd cywilny jeszcze zostawał + wniosek o ustalenie danych osobowych, ale ta sprawa by się ciągnęła dużo dłużej. Wyczerpując wszystkie środki typu zgłaszanie do banku, zgłaszanie do bodaj PayPro (nie pamiętam dokładnie gdzie ląduje kasa z OLX, ale w tamtym miejscu) itd. jednak udało się szybciej "zachęcić" oszusta do oddania pieniędzy.

Nie zachęcam nikogo do kupowania przez wysyłkę OLX. Chyba, że ktoś dostarczy ewidentny dowód, że karta działa (np. Furmark), pokaże nr seryjne karty, dokładne zdjęcia. Większość sprzedających nie jest zbyt chętna do dawania takich rzeczy, bo to zajmuje czas, więc... olać to.

Zresztą sprzedających to też nie chroni, bo trzeba nagrywać, że się wysyłało ten sprzęt o którym się mówi, bo oszuści kupujący zauważyli, że mogą wmawiać OLX że była pusta paczka i pieniądze nie trafiają do uczciwego sprzedawcy.

OLX = odbiór osobisty, albo naprawdę rzetelna rozmowa i dużo danych i filmów jako dowód, że kupujemy nie kota w worku.

Edytowane przez korzychxp
  • Lubię to 3
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Hmm ja to mam farta, kupiłem kartę za prawie 3k przez olx i przyszła zgodna z opisem. Kluczem do sukcesu na olx jest kontakt ze sprzedającym. Z reguły wystarczy kilka wymienionych wiadomości lub chwila rozmowy przez telefon żeby stwierdzić czy ma się do czynienia z kimś normalnym czy z oszustem.

Co do ocen to faktycznie jest porażka. Powinny być wystawiane tylko na podstawie ewentualnych transakcji a nie tylko targowania się :sciana:

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, korzychxp napisał:

Policja jak pisałem nie wszczyna postępowania, póki nie ma dowodów na oszustwo, co jest dość idiotyczne. Nawet mówili, że jak nie mam referencji na montowanie sprzętu komputerowego to moje słowo nic nie znaczy, że mam film z nagraniem montażu.

Ale do zakłócania ciszy nocnej to przyjadą sami sprawdzić czy to prawda xD

Ale nie ma co winić tych szeregowych, takie dostają rozkazy odgórne. U góry jest problem. A w ogóle to najwyżej - w ustawach.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Program ochrony kupujących OLX, to ściema (i pewnie dlatego jest darmowy), obejmuje praktycznie wyłącznie sytuacje gdy kupujący otrzyma pustą przesyłkę aczkolwiek pewnie i to trudno udowodnić. NIE dotyczy sytuacji gdy kupiony przedmiot okaże się niezgodny z opisem lub wadliwy. Działa to zupełnie inaczej niż w innych tego typu serwisach, gdzie wystarczy niezgodny z prawdą opis ogłoszenia. Więc osoby korzystające z usług konkurencji mogą się niemiło rozczarować.

 

Kupiłam elektroniczną zabawkę dla dziecka, oznaczoną jako nową i oryginalnie zapakowaną. Przesyłka przyszła, jednak po włożeniu baterii okazało się że jest uszkodzona. Zgłosiłam sprawę na OLX wraz opisem i zdjęciami w celu zwrotu pieniędzy i odesłania przedmiotu kupującemu.

 

Niestety w odpowiedzi otrzymałam informację że transakcja nie kwalifikuje się do zwrotu pieniędzy oraz wyjaśnienie, że w ramach Pakietu Ochronnego zwrot pieniędzy można uzyskać, gdy kupujący otrzyma pustą paczkę lub otrzyma towar, który nie był przedmiotem ogłoszenia (cokolwiek znaczy, bo przecież przedmiotem ogłoszenia była nowa, sprawna zabawka). Pakiet Ochronny nie obejmuje przedmiotów uszkodzonych, niekompletnych, noszących ślady używania, a także przedmiotów o innym kolorze lub rozmiarze.

 

Reasumując aż wstyd nazywać to pakietem ochronnym. Dodatkowo po zakończeniu transakcji, sprzedający może wyłączyć ogłoszenie i nawet nie ma możliwości jak do niego wrócić i zweryfikować. Mało profesjonalne podejście.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.01.2022 o 06:39, korzychxp napisał:

Sąd cywilny jeszcze zostawał

Albo ktoś z dostępem do odpowiedniej bazy danych.................

 

W dniu 15.01.2022 o 09:50, zbiku90 napisał:

Hmm ja to mam farta,

Top nie fart tylko zwykła ludzka ostrożność. 

Tak swoją drogą to ja nie sprzedaję nic na olx, tylko kupuję i również nigdy nie trafiłem na oszusta.

 

W dniu 15.01.2022 o 16:27, bonuz napisał:

Ale do zakłócania ciszy nocnej to przyjadą sami sprawdzić czy to prawda xD

Ależ oczywiście, że przyjadą....... zawsze. Bez zbędnej zwłoki.............

 

W dniu 15.01.2022 o 16:27, bonuz napisał:

U góry jest problem.

Żeby to jeden. Problemów jest cała masa..........

 

W dniu 21.04.2022 o 12:41, roxanne napisał:

Program ochrony kupujących OLX, to ściema

Zgadzam się.

 

W dniu 21.04.2022 o 12:41, roxanne napisał:

kupujący otrzyma pustą przesyłkę aczkolwiek pewnie i to trudno udowodnić.

Jakto? Zdjęcie wystarczy...........

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...