Skocz do zawartości

Zasilacz do i7-10700K + RTX 3060TI


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Tiamina,

Recommended Posts

Hej :)

 

Postanowiłem nieco ulepszyć posiadany zestaw i przesiąść się na coś bardziej współczesnego. Zdecydowałem się na...

 

i7-10700K 3.8 GHz + MSI Z490 Tomahawk + 32 GB DDR4 Patriot Viper Steel (3200MHz CL16) + SSD Samsung 970 Pro 512 GB M.2

Z obecnego zestawu przeniosę GTX 1060 6 GB + 4x Seagate Barracuda 500 GB + NZXT GRID+ V2 oraz 5 wentylatorów w obudowie.

W przyszłości chciałbym zainwestować w RTX 3060 Ti, ale z powodu cen przez nieokreślony czas pozostanę przy 1060...

Nie zamierzam niczego podkręcać, ani przesiadać się na inny monitor (obecna rozdzielczość to 1920x1080). Zatem, w jaką moc zasilacza powinienem celować? Zastanawiam się również, czy wymieniać zasilacz już teraz, czy zaczekać do wymiany karty graficznej? Teraz posiadam XFX 550W. Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie porady.

Link to post
Share on other sites

Zostaw zasilacz bo ceny zasilaczy też są wysokie. Pod ten config 650w z zapasem wystarczy jakby co.

Kupiłeś już 10700k i z490?

32gb pod gry czy jeszcze pod co innego? Pod same gry bez sensu.

Jak nie to lepszy pod 1080p 5600x+ b550, albo 10700/10700f na b560, po co przepłacać za 10700k.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze niczego nie kupiłem, ponieważ nie wiem, czy powinienem wrzucić do koszyka zasilacz.

Obecny zestaw posiadam od dziewięciu lat i tym razem również chciałbym zainwestować w coś, co wystarczy na dłuższy okres czasu. Oczywiście, doskonale rozumiem, że nie sposób przewidzieć czym zostaniemy zaskoczeni w przyszłości, jednak mam nadzieję, że osiem rdzeni oraz większa ilość pamięci zapewni wygodne korzystanie z komputera na kilka lat. Dlaczego więcej pamięci? Ponieważ bardzo zależy mi na korzystaniu z kilku aplikacji równocześnie. Obecnie 10700 potrafi być droższy od wersji odblokowanej... I zastanawiam się, jak na wydajność wpływa niższy zegar.

 

 

Edytowane przez Skaza
Ortografia
Link to post
Share on other sites

Ponieważ obecnie wersja 10700K w polskich sklepach internetowych kosztuje porównywalnie lub nawet mniej od wersji bez K. I jest bardziej dostępna.

 

Jeżeli będzie taka możliwość, rozsądniej będzie zdecydować się na podstawową wersję, jednak obecna sytuacja z dostępnością i cenami to absurd... :(

 

 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
W dniu 7.10.2021 o 13:09, Skaza napisał:

Hej :)

 

Postanowiłem nieco ulepszyć posiadany zestaw i przesiąść się na coś bardziej współczesnego. Zdecydowałem się na...

 

i7-10700K 3.8 GHz + MSI Z490 Tomahawk + 32 GB DDR4 Patriot Viper Steel (3200MHz CL16) + SSD Samsung 970 Pro 512 GB M.2

Z obecnego zestawu przeniosę GTX 1060 6 GB + 4x Seagate Barracuda 500 GB + NZXT GRID+ V2 oraz 5 wentylatorów w obudowie.

W przyszłości chciałbym zainwestować w RTX 3060 Ti, ale z powodu cen przez nieokreślony czas pozostanę przy 1060...

Nie zamierzam niczego podkręcać, ani przesiadać się na inny monitor (obecna rozdzielczość to 1920x1080). Zatem, w jaką moc zasilacza powinienem celować? Zastanawiam się również, czy wymieniać zasilacz już teraz, czy zaczekać do wymiany karty graficznej? Teraz posiadam XFX 550W. Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie porady.

Do RTX 3070 + reszta twojej konfigu łącznie z OC wystarczy ci z zapasem dobry zasilacz 550W.Jak będziesz miał okazję upolować owy zasilacz dobrej cenie to bierz z racji na wiek swojego.

 

W dniu 7.10.2021 o 17:01, login1969 napisał:

Jeżeli nie zamierzasz niczego podkręcać to po co Ci procesor z "K"?

Bo może ;) z powodu małej różnicy w cenie i wyższego taktowania all rdzeni :)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nie napisałeś dokładnego modelu posiadanego PSU, ale 550W w obecnej konfiguracji jest z giga zapasem, a "RTX 3060 Ti" nie wiem ile łakomię prądu ale jeśli jest tak jak w historii było przy modelach z końcówką "60" to spokojnie 450W dobrej produkcji wystarczy. Ty jeśli posiadasz dobry zasilacz mający 550W możesz nie myśleć o jego wymianie.

edit.

Sory nie spojrzałem na daty, chwilę mnie tu nie było. :D

Edytowane przez Overclock666G
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołączę się do pytań, ponieważ mam podobny zestaw.

10700F + RTX 3060Ti, obecnie mam zasilacz Seasonic M12II 620W 80 Plus Bronze kupiony jeszcze w czasach procków Ivy Bridge. Słyszałem, że od Haswelli zasilacze nieco się zmieniły. Zastanawiam się nad wymianą, mimo że obecny działa znakomicie, to jednak mam dziwne anomalie z działaniem sprzętu typu Karta TV DVB-C na PCI.

Mam płytę od Gigabyte na H470 z jednym starym PCI pod tę kartę. Kiedy procesor jest nieobciążony, karta sypie artefaktami i przycina obraz. Wystarczy, że obciążę czymś procesor, np. grą w tle nawet na menu startowym, karta TV zaczyna odbierać czysto i bez przycięć.

Podpytałem ludzi w firmie na dziale IT. Informatyk nie wie, admin wskazał na być może za stary zasilacz. Wiadomo jakie dziś są ceny zasilaczy. Nie chcę niepotrzebnie kupować jeżeli to nic nie przyniesie.

Ale nawet gdybym chciał zmienić, to iść przykładowo w 650W czy dać coś większego jak 750W.

Konfig:

i7 10700F

16 GB RAM DDR4 3000 MHz

Gigabyte H470-HD3 Rev.1

SSD M.2 NVMe

SSD SATA

2 x HDD WD

Karta TV DVB-C PCI

Napęd DVD-RW.

W 2013 roku był artykuł na BMK o niekompatybilności zasilaczy z procesorami Haswell (i pewnie następnymi). Pisali też "

SeaSonic – kompatybilne serie: G, X i P (S12II i M12II niekompatybilne)

W przypadku niezgodnych modeli, receptą na problem mają być specjalne opcje w BIOSach płyt głównych, które pozwolą wyłączyć problematyczne stany energetyczne.

Żadnych zawieszeń komputera raczej nie miewam. Od stycznia 2021 prócz karty nic nie wykazuje dziwnego działania. Zresztą bywa, że karta normalnie działa bez dodatkowego obciążenia procesora grą, ale to np. bardzo rano albo bardzo późno.

Upatrzyłem sobie SeaSonic z serii Focus GX, 10 lat gwarancji ale ceny kosmiczne. Jednak warto, bo firma solidna.

Pozdrawiam.

 

Link to post
Share on other sites

Bez przesady z tymi wielkościami. Następna zmiana platformy pewnie znów za jakieś 6-7 lat ;-)

Swoją drogą wyłączyłem w UEFI stany C6/C7 i nic to nie przyniosło dla stabilności karty DVB-C. Wstrzymam się do jakichś dobrych promocji i zdecyduję czy wymieniać zasilacz.

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, topiq napisał:

Bez przesady z tymi wielkościami. Następna zmiana platformy pewnie znów za jakieś 6-7 lat ;-)

Swoją drogą wyłączyłem w UEFI stany C6/C7 i nic to nie przyniosło dla stabilności karty DVB-C. Wstrzymam się do jakichś dobrych promocji i zdecyduję czy wymieniać zasilacz.

Rzecz jasna żartowałem stąd też skikający banan. ;)

Aktualny sprzęt spokojnie obsłużył by SEASONIC 450W, ty masz sam wiesz jaki stąd już masz "zapasy" na zimę czy na co tam planujesz i większych "zapasów" raczej nie wykorzystasz nawet po update CPU/GPU, teraz rozumiesz? :D

Link to post
Share on other sites

Bardziej martwiłem się o ten brak kompatybilności starych zasilaczy sprzed Haswella. Pogrzebałem trochę w UEFI, znalazłem miejsce gdzie mogę te stany C6/C7 wyłączyć i w zasadzie nic się nie zmieniło. Myślę więc, że to nie wina zasilacza jednak a płyty głównej, może goownianych sterowników od Gigabyte. Możliwe, że coś jeszcze trzeba pogrzebać, ale taki przypadek jak mój to może z jeden na milion i raczej ciężko będzie znaleźć w czym rzecz.

Planów póki co żadnych. Przy tych cenach w zasadzie nie ma sensu czegokolwiek kupować, a większość bebechów z tego roku, więc apetyt na moc się nie zwiększy.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...