Skocz do zawartości

AIO do i9 10900f


Recommended Posts

Dzień dobry państwu, włączam się.

 

Dostałem rekomendacje od działu montażu by AIO chyba nawet te same o którym mówimy, Arctic Liquid 360mm umieścić w większej obudowie (np. be quiet 700) na top bo inaczej będzie grzać inne podzespoły w mniejszej obudowie (bq 500dx) przy włożeniu tam gdzie się zmieści - na front. Pytanie brzmi: czy różnice przez to chłodzenie nieco ocieplonym powietrzem innych podzespołów (chłodzenie wodne na froncie obudowy) zrobi tak dużą różnicę? Wydajność i działalność. Dopłacać do obudowy 300zł nie jest jakoś wielce zadowalające mnie, ale oczywiście zrobię to jeśli tak trzeba. Procesor i7 11700K, wartość zestawu ~ 5K + 3080 tuf gaming. Powiedźcie tez jaka temp. GPU powinna już martwić przy graniu i obciążeniu 80-98%? Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

wszystko zależy od temperatury otoczenia i umiejscowieniu komputera. Ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, więc aio powinno się montować na topie, tak aby to ciepłe powietrze miało łatwiejszą drogę ucieczki. TUF to dość dobra karta pod względem chłodzenia i ja bym dopiero się zaczął martwić, jak temp skoczy powyżej 80*C

Link to post
Share on other sites

@RobinTV00 W większości przypadków różnice będą niewielkie, ale:

Zamontowany na froncie radiator będzie działał efektywniej, bo będzie chłodzony powietrzem z zewnątrz, ale wrzuca całą energię chłodzonego podzespołu z powrotem do obudowy.

Radiator na topie za to będzie wyrzucać całą energię z CPU bezpośrednio na zewnątrz, ale jest chłodzony powietrzem o ileś tam stopni cieplejszym (ogrzanym przez GPU, pamięci, płytę).

Jeżeli masz możliwość zamontowania w obecnej obudowie, to dałbym szansę, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wentylacji obudowy (czyli dodatkowe wentylatory do wyciągania ciepłego powietrza z obudowy.

Link to post
Share on other sites

Przy mocnym GPU temperatury procesora są mniej istotne dlatego daje się na górę chłodnicę żeby te dodatkowe około 100w z CPU nie dogrzewalo karty:

 

https://www.gamersnexus.net/guides/3084-cooler-master-h500p-radiator-placement-guide

 

Są o obudowy gdzie np jest dopływ powietrza z dołu wtedy radiator z przodu ma większy sens bo na kartę wieje chłodne powietrze, ale to rzadkość

 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
W dniu 19.10.2021 o 18:32, choleryk65 napisał:

Thermaltake F51 jest w tej chwili nieopłacalna, w tej cenie, a nawet taniej można kupić BeQuiet 802, która jest zdecydowanie lepsza pod względem airflow od F51.

679PLN vs 670 za w/w BQ straszna różnica. Może i airflow gorszy, za to pojemniejsza, a może inaczej - nie trzeba w niej iść na zgniłe kompromisy typu by zmieściło się duże AIO trzeba demontować klatki na dyski, albo napędy 5,25. Jedyny minus to riser GPU, moja 1080Ti na riserze miała temp rzędu 83°C przy naprawdę wyjących wiatrakach.

Link to post
Share on other sites

Tu nie ma zgniłych kompromisów. Nie trzeba w 802-ce demontować klatek na dyski, żeby instalować duże AiO. Skąd do głowy Ci to przyszło? Akurat klatka z dyskami jest w odpowiednim miejscu, chyba że chodzi Ci o dodatkowe montowane nad piwniczką. Te które są w F51, w przypadku montażu dużych chłodnic, o ile mnie pamięć nie myli, również trzeba zdemontować wraz z zatokami 5,25". 802-ka jest sensowniej ofiltrowana. Moduły wyciszające też dużo lepiej przemyślane. Masz możliwość większego wyboru, cisza albo lepszy airflow, a który to wybór w F51 jest nieco ograniczony, chodzi mi o front.  Nie ma miejsca na napędy to kupujesz inną z zatokami, jeżeli takie komuś są potrzebne. W każdym bądź razie Thermaltake to chyba ostatnia obudowa z miejscem na napędy 5,25", którą miałem. A nie, po drodze był jeszcze CoolerMaster 5Pro ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...