Skocz do zawartości

SSD M2 NVME 1TB TLC gen3 do laptopa; video i granie


Recommended Posts

Gluten tag, potrzebuję drugiego SSD NVME do swojego laptopa. 

 

Z założeń:

  • TLC
  • dobry kontroler
  • 1TB
  • gen4 gen3 z przyzwoitymi transferami i dobrym odczytem losowym (preferuję odczyt losowy w daily taskingu)

 

Zastosowanie:

  • obróbka video (2160p@60 pod YT)
    • Zapisywanie/renderowanie pliku będzie odbywać się na ten dysk NVME (zapis)
    • Część plików (tych większych) tj. materiałów będzie także znajdować się na tym NVME (odczyt)
  • granie, 300-350GB będzie wydzielone na partycje pod gry AAA (TW WH3, BF2042 itp.).  

 

Dodatkowo musi być możliwość założenia radiatora na dysk NVME jeżeli nie ma go w stocku. Radiator musi być low-profile ze względu na to że trafi do laptopa (myślałem o Jonsbo Slim). 

 

 

Edytowane przez Revenant
KOREKTA: drugi slot obsługuje tylko gen3... trzeba się będzie dostosować ;x
Link to post
Share on other sites
  • Revenant zmienił tytuł na SSD M2 NVME 1TB TLC gen3 do laptopa; video i granie

Kupiłem bliźniaczy model SX8200 Pro 1TB w wersji PNP-1TT-C.
Z tego co się orientuje jest na SM2262G i pamięciach Samsunga, więc jest git. :)


Okazuje się że nawet przy gammixie zabrakłoby mi 2mm (zbyt mało miejsca). A dołączony heatspreader w SX jest lepszy niż nic. No i poniżej 5 stówek. 

Od 25 minut kopiuje dane z SSD SATA (MX500 1TB) i max temp na razie to 56*c a średnia to 45*c. 

 

Dysk zapełniony w ponad 50%, po przerzucaniu danych itp (nie schłodzony sztucznie ani nic). Max temp podczas testu 61*c.

 

CrystalDiskMark_20211007131933.png.ed0dc16c428c9b2ef333c56dba07e4fd.png

Edytowane przez Revenant
edit2: screen
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kokosnh napisał:

 


To jest chyba najsłabsza wersja sprzętowa, ze wszystkich 5 o których wiemy.

 

 

Teoretycznie, oglądałem kilka testów i wychodzi na to że jest ok, nazwałbym to środkiem stawki.

 

 

Tutaj Linus np. sprawdził te 5 wersji.

6:43 - tutaj wersja C okazuje się być 2, bardziej realny benchmark od pustego CDM.

 

W przypadku reszty jest tak samo jak w wersji D i E. Dwa dni robiłem research, było trochę rozkmin na TPU i Reddicie. 

 

A,B są szybsze na papierze, ale wolniejsze w bardziej realnych zastosowaniach. 
C,D,E mają ten sam kontroler (wg. producenta ów kontrolera nowsza i usprawniona wersja).

W przypadku pamięci mając wybór pomiędzy: Intelem (64L), Micronem (96L), Samsungiem (64L), Sandiskiem (96L), Hynixem(96L) to subiektywnie preferuję Szajsungi. 

 

Zastosowane w wersji C TLC 64L Samsunga są prawdopodobnie te same (przynajmniej przez chwile były) co w 970 Evo (ktoś na reddicie miał oba i porównywał oznaczenia na którejś grupie Clevo). 

 

Za cenę 460zł myślę że nie ma co narzekać, dysk spokojnie przepracuje te 5 lat. Bałem się trochę temperatur, ale okazuje się że jest git. Od rana siedzę nad Resolve (już 3 godzinę) i maksymalnie udało mi się rozgrzać go do 58*c (mocno wentylowany spód obudowy, podkładka chłodząca wieje prosto na nvme i jego alu heatspreader).

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...