Skocz do zawartości

BSoD i niestabilne USB - jak zdiagnozować przyczynę?


Recommended Posts

Od dłuższego już czasu mam problemy z komputerem. Podejrzewam płytę główną, bo objawy są następujące:

 

- losowe zamieranie portów USB na kilka sekund (raz na 20-30h pracy),
- blue screen'y (raz na ok. 50h pracy),
- uruchamianie się komputera bez dostępnych portów USB (raz na 40-50 uruchomień np. 10 razy pod rząd),
- czarny ekran na monitorze na ułamek sekundy, chociaż nie wiem czy to ma związek z ww. (raz na 10h pracy, a po zmianie kabla sygnałowego DP na inny - raz na 80-100h pracy)

Czy podejrzanym w tym wypadku może być jeszcze inny komponent? W jaki sposób mogę zdiagnozować co jest problemem?


Dziwne jest też to, że MemTest nie chce mi wystartować przy bootowaniu z USB, ani z płyty CD (Hiren's BootCD), chociaż każdy inny program bootuje bez problemu. Już dawno z MemTest nie korzystałem, ale nie przypominam sobie żebym dla MemTest coś w BIOS musiał szczególnego ustawić. Jaki inny program polecacie do sprawdzenia RAM?

Procesor raczej jest w porządku. Kilka godzin testowania w OCCT nie generuje błędów przy @3,5GHz. Błędy i BSoD pojawiały się od @4,8GHz, ale z takimi zegarami na co dzień nie pracowałem.

 

Podzespoły:

- Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5
- Intel i5-4690K - po skalpowaniu i nałożeniu ciekłego metalu pod IHS, obecnie z uwagi na problemy ze stabilnością pracuje na domyślnym zegarze @3,5GHz; wcześniej było @4,7GHz
- Thermalright Macho B
- G.Skill TridentX 2x8GB (F3-2400C10D-8GTX)
- Quadro P620
- Plextor 1TB M.2 PCIe NVMe M8PeG w adapterze na PCI-E
- Antec True Power Classic 550W

Edytowane przez lokko-1
Link to post
Share on other sites

Problemy z usb wskazują na płytę główną bądź na napięcie 5V z zasilacza, przydałoby się go podmienić na sprawny w 100%.

5 godzin temu, lokko-1 napisał:

blue screen'y (raz na ok. 50h pracy),

Dużo by dało jakbyś zapisał/porobił screeny z konkretnymi błędami z bsodów, ułatwi to namierzenie źródła kłopotów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie mam zasilacza na podmiankę. Jak coś zorganizuję to się odezwę z informacją zwrotną.
Przyznam, że będę rozczarowany gdyby okazało się, że to zasilacz. Kupiłem go, bo uważałem go za super stabilny - japońskie komponenty, 80+ GOLD, cena zakupu też była dosyć wysoka.
Dlatego obstawiałem płytę. Zasilacz był poza wszelkimi podejrzeniami.

Ze screenami BSoD też wrócę gdy się pojawią.
 

Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, lokko-1 napisał:

Dlatego obstawiałem płytę. Zasilacz był poza wszelkimi podejrzeniami.

Jeśli ma ok. 7 lat jak reszta podzespołów to nie można go wykluczać.

35 minut temu, lokko-1 napisał:

Ze screenami BSoD też wrócę gdy się pojawią.

Możesz podejrzeć je w podglądzie zdarzeń, nie trzeba czekać aż się pojawią

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, lokko-1 napisał:

Kupiłem go, bo uważałem go za super stabilny - japońskie komponenty, 80+ GOLD, cena zakupu też była dosyć wysoka

Każdemu producentowi może się zdarzyć słabsza sztuka, na to nie ma mocnych. Poza tym nawet te najlepsze zasilacze się starzeją i kiedyś przestają działać.

Link to post
Share on other sites

Występuje jeszcze jeden objaw, o którym zapomniałem napisać, a właśnie go doświadczyłem.

Kilka razy w miesiącu (a czasami raz na kilka miesięcy) po wciśnięciu przycisku Power ON mija kilka/kilkanaście sekund (różne są te okresy czasu) zanim komputer zacznie się uruchamiać, tzn. zanim zaczną na monitorze wyświetlać się komunikaty z BIOS. Jak już BIOS "zaskoczy" to wszystko dalej przebiega normalnie. No chyba, że akurat wystąpi problem z USB, to wtedy jest jw.

Edytowane przez lokko-1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, zbiku90 napisał:

 

Dużo by dało jakbyś zapisał/porobił screeny z konkretnymi błędami z bsodów, ułatwi to namierzenie źródła kłopotów.

 

Nie trzeba screenów wystarczy z logów odczytać programem https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html#DownloadLinks

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Z memtestem mogą być różne cyrki. Uruchom jakiegoś linuksa w trybie live (np. Ubuntu) spróbuj "zainstalować" memtester za pomocą komendy
"sudo apt install memtester"
powinien być w domyślnym repo. Składnia komendy uruchamiającej to "sudo memtester size iteration" czy np. jak chcesz aby jeden raz (jedna pętla) przetestował 4 GB RAM to
"sudo memtester 4096M 1"

Link to post
Share on other sites

Wszystko mam w Legacy, jakoś UEFI mi nie podszedł. Dylemat ten miałem wiele lat temu i już nie pamiętam dlaczego UEFI uznałem za gorszy wybór.

Memtest próbowałem zbootować w trybie Legacy i UEFI. Nie udało się w żadnym przypadku. Zerknę jeszcze na inne ustawienia w BIOS. Może znajdę coś co dodatkowo za bootowanie odpowiada.

Link to post
Share on other sites

Memtestera sobie odpuściłem - nie udało mi się go zmusić do sprawdzenia całej pamięci.

Udało mi się zbootować PC z memtest chociaż dużo było z tym walki - m.in. bios nie wykrywał pamięci w porcie USB.
Przeprowadziłem test czterokrotnie - bo na tyle pozwala darmowa wersja. Nie wykrył żadnych błędów, chociaż w tym samym dniu, ale kilka godzin wcześniej 2 razy pod rząd Windows zaliczył BSoD z komunikatem MEMORY_MANAGEMENT... Nie wiem co mam o tym myśleć.

Link to post
Share on other sites

Sprawdź jeszcze OCCT test CPU, large data set, mode extreme, load type variable, czas 60 minut (ograniczenie darmowej wersji). Jeśli też nic nie wykryje to prawdopodobnie jakiś sterownik/oprogramowanie powoduje błędy. Przydałby się świeży system do testów, ewentualnie zabawa z driver verifier.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...