Skocz do zawartości

[PORADNIK] Jak bez specjalistycznego sprzętu obniżyć temperatury procesora Intel i9-9900K o 15 stopni celsjusza.


Recommended Posts

To co opisałem w tym poradniku obniżyło temperatury i9-9900K o 15 stopni celsjusza. Umożliwiło podkręcenie go jeszcze wyżej oraz uzyskanie błogiej ciszy wiatraków przy normalnym OC do 5,2 GHz.

 

Wszystkie modyfikacje odbyły się bez specjalistycznego sprzętu do delid'u oraz bez gniazda do mocowania CPU bez IHS czyli direct die. Wszystkie mody wykonujecie na własną odpowiedzialność.

 

1. Odkręcacie koszyczek - mocowanie procesora. Procesor będzie siedział w plastikowej ramce.

rQtWflv.jpg

2. W imadle zdejmujecie czapkę IHS. Milimetr w jedną i milimetr w drugą stronę i powtarzacie!

titE53e.jpg

qM4uzgD.jpg

3. Delikatnie nożykiem technicznym zeskrobujecie z procesora lut a czymś plastikowym silikon z płytki.

dOB6i4Q.jpg

4. Na papierze ściernym 1200 na mokro zeszlifowujecie CPU. W moim przypadku 0,25mm. Można więcej ale na własne ryzyko. Ścieżki są mniej więcej na równo z płytką. Pomiar klasycznym mikrometrem.

HBVzu1H.jpg

6WtOJif.jpg

5. Tuleje od chłodzenia zeszlifowujecie o wartość większą niż grubość IHS+ilość zeszlifowanego krzemu, aby mieć pewność, że blok będzie dolegał do CPU.

ihTlBmT.jpg

6. Nakładacie ciekły metal (KLUCZOWY! - bez niego operacja nie ma sensu ponieważ na paście temperatury są bliskie tym przed modyfikacjami) a cztery styki zabezpieczacie silikonem lub pastą termoprzewodzącą.

r56aIS2.jpg

7. Z taśmy izolacyjnej wykonałem prowizoryczny koszyczek w razie gdyby ciekły metal miał się wylać na MOBO lub M2. Nie wylał się, ale koszyczek dla pewności zostawiłem.

FEMKPdz.jpg

8. Zakładamy blok.

zYOYJK5.jpg

 

Wielkie pozdrowienia dla mojego serdecznego przyjaciela Tomasza za pomoc!!!

 

Edytowane przez bonuz
  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, Tiamina napisał:

Mi się akurat nie nudzi więc wolę swoje UV i 4.7GHz na każdym rdzeniu co przy tym procesorze wystarczy mi do wszystkiego.:)

Jasne, mój na 4,5GHz i 1,15V i tak robi wszystko co trzeba ale co PC Master Race to PC Master Race :D

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, Revenant napisał:

Oj pamiętam delid jednego z moich 6700K... ale się cykałem z żyletką. :D 
Ale rezultaty są boskie.

Ja pierwszy delid 4690K robiłem młotkiem bo miałem fatalnie wyrobione stare imadło i CPU z niego wyskakiwał. Waliłem przez drewno aż czapka zleciała. XD

Link to post
Share on other sites

 

2 godziny temu, bonuz napisał:

Ja pierwszy delid 4690K robiłem młotkiem bo miałem fatalnie wyrobione stare imadło i CPU z niego wyskakiwał. Waliłem przez drewno aż czapka zleciała. XD

 

Chyba bym zawału dostał, żyletką robiłem to chyba z godzinę (skalp, nie licząc zdzierania starego silikonu i nakłądania pasty etc.)... 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Revenant napisał:

 

 

Chyba bym zawału dostał, żyletką robiłem to chyba z godzinę (skalp, nie licząc zdzierania starego silikonu i nakłądania pasty etc.)... 

Bardziej jednak bałem się o ten lutowany. Teraz jestem pewien, że jak kolejną gen to od razu skalp i nie czekam :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...