Skocz do zawartości

Dysk na całe życie i do grania /Samsung 970 PRO MLC 1TB


Recommended Posts

Witam,

Potrzebuję opinii na temat nowego dysku. Zacznę od tego, że tego tematu by nie było gdyby nie mój poprzedni 1TB dysk -> Samsung 980 którego chętnie kupiłem za tylko 570 zł (nowy). Niestety dysk padł sam z siebie po pół roku, nie wiadomo z jakiego powodu. Jedynie co mogło mieć wspólnego to wymiana procesora na nowy delidowany, ale by procesor zepsuł dysk to jeszcze nie słyszałem,, tym bardziej że stało się to 1 dzień po wymianie CPU.
Tak czy siak, wracając do tematu od tej chwili stałem się bardziej ostrożny, bo niestety dysk z całym systemem i danymi całkowicie padł i musiałbym płacić za odzyskiwanie danych (nawet go w biosie nie wykrywa ani nic).
Doradzono mi bym kupił Samsunga w wersji 970 PRO bo jest na MLC zamiast TLC i na pewno wydłuży to żywotność.
Ciężko mi w to uwierzyć ale zmuszam się by tak było.
Poczytałem tez trochę i dowiedziałem się że możliwe że te dyski szybko padają z uwagi na temperatury, ja oczywiście swój dysk (980 i teraz 970 pro) uzywam z radiatorem od płyty (z490 MSI MAG).

Przechodząc jednak do meritum zastanawiam się czy 1TB na system (partycja 100GB) + 900~GB (druga partycja) na gry, dane itd to dobre posunięcie. 
Tym bardziej po tym co się stało, że mój dysk sam z siebie tak o sobie padł... 
Ten 970 pro kosztował mnie 1170 zł. 
Poprzedni 980 na szczęście był kupiony z x-koma i potwierdzili już że bez problemu zwrócą mi pieniądze.

Jak wy podchodzicie do spraw dysków?
Nie lepszym rozwiązaniem byłoby 500GB takiego dysku - 970 PRO - tym bardziej że to najtańszy najpewniejszy.
A pozostałe 2x500gb które mam w formie 2x SSD SAMSUNG 850 EVO 500GB trzymać na dane i na filmy? Bo jak widać te dwa ostatnie przeżyły już 3 lata i jedynie co widzę co się zmieniło, to że ich żywotność to 97% ale chodzą tak samo dalej...

Aktualnie w sumie gram tylko w COD Modern Warfare i Warzone. Być może kupię BF2042 i mooooże Vanguarda... wiem, że to na 500gb nie zmieszczę tylu gier ale czy faktycznie trzymanie gier na dysku nvme to dobre posunięcie? Faktycznie nie ma jakiegoś input laga? zapis i odczyt w koncu jest duzo szybszy niz na takim ssd 850 evo (o ile pewnie temperatury nie są powyzej 50c)

Koniec końców czy ten dysk 970 pro w wersji 1TB to dobry wybór do trzymania na nim systemu, grania w gry + nagrywania na nim filmów + renderowania potem?

Nie chciałbym drugi raz stracić wszelkich danych przez jakiś przypadek, bo wyjąłem i włożyłem procesor albo bo zainstalowałem oprogramowanie ICLUE od klawiatury corsaira... (tak było)...

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Ja powiem tak, na ważne dane najlepiej mieć raid1 na 2 nośnikach + backup na zewnętrznym nośniku ( + ewentualnie synchronizacja jednostronna z zachowaniem plików na kolejny nośnik ).

W 970 pro też może paść kontroler, tak samo jak w każdym innym SSD, oczywiście rzadko to się zdarza w topowych modelach samsungów, tak samo zresztą jak rzadko padają topowe kontrolery SM czy Phisona, ale się zdarza. Zwykle padają kontrolery niższych serii.
Kości NAND ma dobre, ale to kontroler zwykle stanowi problem ( kości padają powoli dając ostrzeżenie ).

Link to post
Share on other sites
  • forii zmienił tytuł na Dysk na całe życie i do grania /Samsung 970 PRO MLC 1TB
34 minuty temu, kokosnh napisał:

Ja powiem tak, na ważne dane najlepiej mieć raid1 na 2 nośnikach + backup na zewnętrznym nośniku ( + ewentualnie synchronizacja jednostronna z zachowaniem plików na kolejny nośnik ).

W 970 pro też może paść kontroler, tak samo jak w każdym innym SSD, oczywiście rzadko to się zdarza w topowych modelach samsungów, tak samo zresztą jak rzadko padają topowe kontrolery SM czy Phisona, ale się zdarza. Zwykle padają kontrolery niższych serii.
Kości NAND ma dobre, ale to kontroler zwykle stanowi problem ( kości padają powoli dając ostrzeżenie ).

Rozumiem, faktycznie kopia zapasowa ma sens,

a moje rozwiązanie z tym dyskiem 1TB to dobre posuniecie?
Bo ciagle bije sie z myslami by kupic tylko 256GB takiego dysku na sam system a na gry i dane miec sata3 ktore sa bardziej zywotne...  sam juz nie wiem,

w koncu 1170zl ulica nie chodzi :p
Z drugiej strony domyslam sie ze gry na takim 970 pro szybciej i lepiej beda chodzic, na czym w sumie mi zalezy bo stawiam na kazde milisekundy w takich rozwiązaniach

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Różnica w grach ( ładowaniu poziomów p, czy instalacji ) jest zwykle pomijalna. Zobacz sobie na testy, zwykle koło 1 sekundy różnicy między SSD NVMe a SSD AHCI ( SATA ).
Póki nie wejdzie DirectStorage, to różnica między SSD AHCI ( SATA ), a NVMe jest prawie pomijalna.
A DirectStorage raczej będzie działać tylko na PCI-e 4.0 i wyżej ( moje spekulacje ).

Ja bym zrobił raid 1 z tych dwóch samsungów 850 evo 500GB ( o ile starczy miejsca ) + trzymał jakiś backup na zewnętrznym dysku.

A tak to kupił jakieś zwykle, lecz dobre 1TB NVMe TLC na system i gry ( niepotrzebnie NVMe, ale zakładam że ssd z grami możesz stracić ). Teraz dobre SSD 1TB PCI-e 4.0 da się kupić za 600 na promocjach. A PCI-e 3.0 poniżej 500zl.

A 1TB NVMe tylko dlatego że im pojemniejszy SSD tym szybszy ( głównie zapis )


Ps. Samsung 980 to nie jest dobry SSD ( to DRAMless jest ).

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, kokosnh napisał:

Różnica w grach ( ładowaniu poziomów p, czy instalacji ) jest zwykle pomijalna. Zobacz sobie na testy, zwykle koło 1 sekundy różnicy między SSD NVMe a SSD AHCI ( SATA ).
Póki nie wejdzie DirectStorage, to różnica między SSD AHCI ( SATA ), a NVMe jest prawie pomijalna.
A DirectStorage raczej będzie działać tylko na PCI-e 4.0 i wyżej ( moje spekulacje ).

Ja bym zrobił raid 1 z tych dwóch samsungów 850 evo 500GB ( o ile starczy miejsca ) + trzymał jakiś backup na zewnętrznym dysku.

A tak to kupił jakieś zwykle, lecz dobre 1TB NVMe TLC na system i gry ( niepotrzebnie NVMe, ale zakładam że ssd z grami możesz stracić ). Teraz dobre SSD 1TB PCI-e 4.0 da się kupić za 600 na promocjach. A PCI-e 3.0 poniżej 500zl.

A 1TB NVMe tylko dlatego że im pojemniejszy SSD tym szybszy ( głównie zapis )


Ps. Samsung 980 to nie jest dobry SSD ( to DRAMless jest ).

zero konkretów dla zielonego jak ja, nawet nie wiem co to raid chyba ze z Wowa, to w koncu ten dysk co kupilem 970 pro dobry wybór czy nie, w koncu 1140 zl mnie kosztowal

jaki dobry 1tb nvme tlc polecasz? bo to nie wiele mi mowi, myslalem ze ten 980 jest dobry ale padł takze tym razem doradzono mi bym doplacil

4 godziny temu, Wik-Mar napisał:

Miałeś nowy dysk i nie oddałeś na gwarancji

oddam i zwrócą mi hajs, nie chce drugiego takiego samego wiec o nim nie mysle, oddam jak bedzie mi sie chcialo, z hajsem nie jest problem, co nie znaczy ze latwo mi wyudac 1200zl na nowy dysk, wiec jesli ten 970 pro to dobry wybor to spoko zostawie go ale po odpowiedzi wyzej Maniaka to nie wiele mi to mówi i w koncu nie wiem jaki dysk kupic, na razie siedze na 850 evo 500gb i jest ok, zainstalowalem tylko coda i wszystko smiga, teoretycznie zmiescilbym sie w 500gb bez problemu... ale na cale zycie to wole miec 1TB... a no i nie wiem co to ten raid.

14 godzin temu, marko22 napisał:

Guzik prawda.

Rozpisałeś się jak poeta, ale sprawdzić parę drobiazgów, to już się nie chce. 

w internecie takie szambo ze nie da sie znalezc prawdziwego info, wszystko to marketing

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

@forii....z całym szacunkiem dla szanownego kolegi, ale szukasz mózgu za przeproszeniem nie powiem gdzie :)  Walnąłeś temat, jakby to była kwestia życia i śmierci. A to  przecież tylko dysk. Zwykły czy SSD, ale tylko dysk. Tak samo jak każda inny podzespół komputera, samochodu, telewizora, telefonu, zegarka., itp., itd.,  - może paść bez względu na to, czy będziesz to w beciku nosił na rękach, czy chuchał, czy dmuchał. Do SSD mam większe zaufanie, niż do mechaników. Tych drugich "przejadłem" trochę. SSD też. Stary 830 Samsunga kupiony ponad 6 lat temu działa do dziś. Ze wszystkich, które mam, nie padł ani jeden. Nawet ostrzeżeń o zużyciu nie ma. A nie bawię się w żadne tweaki i inne cuda, które niby mają wydłużyć ich działanie. Przypuszczam, że zanim cokolwiek się stanie, to prędzej wyjdzie 10 kolejnych generacji, które wyprą stare. A że Tobie padł akurat 970, no cóż. Miałeś pecha. 

Co do wydajności w działaniu gier - @kokosnh już Ci napisał. Gdzieś tu jest mój temat związany z tym i dylematami, czemu akurat jest tak, a nie inaczej (czyt. wolno, a nie szybko na nvme). I dlatego na gry kupiłem zwykłe SATA.  I zapamiętaj jedno - nie ma dysku na całe życie. Postęp robi swoje. Kup najlepszy nvme, na jaki Cię stać. Plus SATA na gry. A ważne dane kopiuj w inne miejsca.

RAID - proszę bardzo - https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Najszybszy tryb 0. Ale bez zabezpieczenia. Padnie 1 dysk, tracisz wszystkie dane. Teoretycznie. Bo i tak idzie odzyskać, jeśli dysk nie padł mechanicznie. Kiedyś się bawiłem. Obecnie uznałem, że nie ma to sensu. 

Link to post
Share on other sites

Kupowanie 970 pro nie ma sensu w twoim wypadku.

Kup sobie na promocji jakiegoś dobrego 1TB na E16 z dobrym radiatorem. Np MP600 ( ostatnio 1TB za około 600zł był ).
Ostatnio w x-kom był cs3040 2TB z radiatorem za 900zł.

I przeznacz to na system i gry ( mimo że nie ma sensu na gry, to chodzi głównie o lepszy zapis na takim SSD, co ci się przyda na systemowym, mimo że prawie tego nie odczujesz). Z założenia wychodzę że ten SSD będzie bez zabezpieczenia, czyli bez ważnych danych, tylko system i gry.
SSD NVMe poniżej 1TB trochę nie mają sensu, bo zapis cierpi.


Ile masz obecnie danych ważnych ?

Myślałem aby użyć tych 2 x 850 evo 500GB co masz, i zrobić na nich RAID1 ( czyli że oba zawierają identyczne dane, to samo się odczytuje i zapisuje na obu, jak jeden padnie to nadal wszystko działa )

+ jakiś backup całości, na zewnętrzny Dysk, jako zabezpieczenie prze przypadkowym usunięciem, czy wirusem.

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, kokosnh napisał:

Myślałem aby użyć tych 2 x 850 evo 500GB co masz, i zrobić na nich RAID1

Z zaznaczeniem, że ma tylko 500GB dostępnej pojemności. Bo może myśleć nie ogarniając tematu, że będzie miał 1TB.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, 1234567890 napisał:

Kupiony za 269 zł w 2012 nowy działa już od 9 lat jako systemowy

Słynny Kingston SSDNow V300? Jest to najbardziej awaryjny dysk o jakim słyszałem. Aleś trafił, że wciąż działa, bo one padały jak muchy. Ludzie wymieniali je po kilka razy.

Link to post
Share on other sites

Hmm, zastanawia mnie to "na całe życie". Ja jakieś 25 lat temu kupiłem swój pierwszy HDD do Amigi i miał on 100MB. Wtedy to była duża pojemność, cała moja kolekcja gier na dyskietkach się zmieściła i dużo miejsca zostało. No i jak ten dysk byłby niepsujny i działał do dziś to co to jest teraz 100MB? A za kolejne 25 lat to ten 1TB co będzie wart, nawet jak się nie zepsuje?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, wodego napisał:

Słynny Kingston SSDNow V300? Jest to najbardziej awaryjny dysk o jakim słyszałem. Aleś trafił, że wciąż działa, bo one padały jak muchy. Ludzie wymieniali je po kilka razy.

To pierwsza seria na pamięciach synchronicznych, potem zmienili na asynchroniczne bodajże po roku bo były tańsze.

https://www.purepc.pl/kingston-v300-uwazajcie-na-wersje-z-asynchronicznymi-nand

Mój jest na Toshibach, te awaryjne były na Micronach

"Oczywiście producent nośników pomimo takiej zmiany nie zdecydował się poinformować potencjalnych klientów poprzez korektę nazwy modelu lub jakikolwiek dopisek mówiący o nowym dostawcy modułów. Co było powodem zmiany strategii? Według oficjalnych wieści od Kingstona, Toshiba została zamieniona na Microna z powodu problemów z dostawami kości pamięci, przez co produkcja serii V300 mogła po prostu stanąć - tłumaczenie jest oczywiście zrozumiałe, jednak szkoda że na całej operacji ucierpieli nieświadomi użytkownicy."

Edytowane przez 1234567890
Link to post
Share on other sites
W dniu 17.09.2021 o 20:46, forii napisał:

Nie chciałbym drugi raz stracić wszelkich danych przez jakiś przypadek, bo wyjąłem i włożyłem procesor albo bo zainstalowałem oprogramowanie ICLUE od klawiatury corsaira... (tak było)...

 

Twoja teoria jest równie racjonalna jak poglądy antyszczepionkowcow i foliarzy. Zmiana procka bynaniej nie wpływa na awryjność czegokolwiek. Każdy dysk kiedyś padnie. Jeden po tygodniu, inny po roku jeszcze inny po 10 latach. W dostatecznie długo okresie czasu padnie 100% dysków danego modelu . Twój po prostu padł po 6 miesiącach. 

 

Jak chcesz się ustrzec przed utrata danych to rób backupy. I pamiętaj RAID to nie backup.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...