Skocz do zawartości

Wymiana termopadów w RTX 3080 STRIX OC.


Recommended Posts

Witam,

jest na forum ktoś po tym doświadczeniu? Przymierzam się do wymiany termopadów w grafice. Gram i wydobywam krypto więc pomimo dobrego producenta karty czynność jak najbardziej wskazana.

 

Znalazłem kilka poradników na reddit. Zastanawiam się czy termopady od Thermal Grizzly będą dobre. Myślę, że jakiekolwiek markowe zrobią robotę i tak.

Może ktoś ma jakieś wskazówki? Najlepiej w kwestii doboru termopadów, ich ilości oraz aplikacji. Kupić więcej termopadów i mierzyć grubość po zdjęciu z karty czy zaufać poradnikom i kupić konkretną ilość?

 

Komentarze o utracie gwarancji sobie darujcie. Wiem czego chcę. :)

 

Edytowane przez bonuz
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Gościu daje ternopady szersze o 0.2 mm od wartości mierzonej czyli 1,3. Przecież to będzie miało w sobie masę powietrza po skręceniu i będzie działało jak śpiwór a nie jak coś co ma ciepło oddawać. Jakoś to do mnie nie przemawia....

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, tokacz napisał:

Mało kilka stopni. Powinno wyjść -20.

9 godzin temu, bob napisał:

Gościu daje ternopady szersze o 0.2 mm od wartości mierzonej czyli 1,3. Przecież to będzie miało w sobie masę powietrza po skręceniu i będzie działało jak śpiwór a nie jak coś co ma ciepło oddawać. Jakoś to do mnie nie przemawia....

Tobie chyba chodzi o "grubość". Tylko jak ktoś miał kontakt z termopadami to wie, że one są lekko elastyczne i się "ugniatają" pod dociskiem i układają na elemencie. Te  Gelid'a, które ktoś tutaj użył o przewodności ok. 12 W/mk podobno są jeszcze w miarę elastyczne, bo te o przewodności ok. 15 W/mk już mniej.

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, sznib napisał:

Wygląda na to że czasami oryginalnie w karcie są zamontowane termopady złej grubości i montując takie o poprawnej grubości można zbić temperatury np. pamięci nawet o 20st.

Właśnie chyba najlepszą metodą jest przyłożyć chłodzenie do karty po zdjęciu padów i zmierzyć odległości szczelinomierzem. Widziałem to na jednym kanale...

k4hKhuW.png

 

TvkH1o9.png

 

Zdecydowałem się posłuchać tej prostej instrukcji. Kupiłem termopady 2mm i 1mm Gelid Extreme 15 W/mK. W razie czego dwa zestawy. Jutro pewnie wymiana.

Edit: W razie czego dokupiłem też 1,5 mm. :D

Link to post
Share on other sites

Wymiana termopadów zakończona. Wszystko zrobione tak jak w tym poradniku z wyjątkiem naklejanych radiatorów:

Wymiana termopadów dała niesamowity efekt. Wszystkie termopady Gelid 15W/mK. Pasta Noctua NT-H2. Na tych samych ustawieniach karty przy kopaniu jest -26 stopni na pamięciach.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Najtańszym kosztem wszystko, rozlewające się miękkie pady żeby szybko się na linii produkcyjnej zakładało i pasowało za kazym razem:

 

https://www.igorslab.de/en/looming-pads-and-too-hot-gddrx6-memory-siliconitis-on-a-geforce-rtx-3080/

 

https://www.igorslab.de/en/thermal-pad-tests-on-the-nvidia-geforce-rtx-3080-four-reference-pads-and-brachial-temperature-rise-of-the-hot-gddr6x-to-50/
 

W mojej Gigabyte Aorus GeForce RTX 3080 Xtreme WaterForce 10GB GDDR6X też zamierzam wymienić, wprawdzie mam 96 stopni max na pamięciach ale widziałem że ludzie mają po 10-20 stopni mniej i tak. W lecie będzie 30 stopni w pokoju to już będzie ponad 100 na pamięciach bez zmiany

 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Tak to wygląda. Załóżmy, że lepszej jakości komponent do czegoś, to koszt +5 zł. Co to jest 5zł więcej doliczone do ceny końcowej? Ano pomijalny koszt. A teraz z taśmy schodzi 300 tys. sztuk gotowego wyrobu i mamy 1.5mln zł oszczędności na całościowej produkcji. Gdzie pierwotnie ta lepsza część była kalkulowana w kosztorysie.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...