Skocz do zawartości

Wszystkie Procesory AMD z wadą ?


Recommended Posts

Witam. Postanowiłem złożyć ostatnio kilka PC dla dzieciaków a tu wyszedł taki problem. W grach podobnie  jak na filmiku, fps cyklicznie spada ale występują dłuższe okresy miedzy spadkami. Miałem ogólnie 4 procesory w tym 2 nowe AMD Ryzen 5 Pro 3350G oraz używane ryzen 5 2400G i ryzen 3 3400G. Wszystkie zachowują się dokładnie tak samo. Sprawdzane na 2 płytach B450M DS3H V2 jednej Gigabyte B450 AORUS ELITE V2 i jednej ASUS TUF B450-PLUS GAMING II. Reszty nie wymiennie ale miałem kilka różnych pamięci dysków ochłodzeń i oczywiście markowych zasilaczy.  Moje wnioski są takie. Wgląda to i zachowuje się jak thermal throttling. mało tego po wymianie chłodzenia zmniejszeniu napięć taktowań tak aby zbić temperaturę powoduje że spadki zaczynają się później a jak utrzymamy na 40 to wydaje się że jest ok. Na lepszych płytach z chłodzoną sekcją zasilania i chłodzeniem Cryorig Ultimate R1 wydaje się że to działa nawet jak testowo spowolniłem wentylator i wygrzałem procka do 75  spadków nie było ale tylko na ASUSIE.  Możliwe że wtedy szanse na spadki mocno spadaj  a ja za krótko testowałem.  Co ciekawe z kartą graficzną na pci-e żaden z procesów nie ma już spadków taktowania. O co tu chodzi bo jak na obecną chwilę to mógł bym rzucić tezę że wszystkie procesory AMD z zintegrowaną grafiką mają jakąś wadę. 

Możliwe że więcej ludzi ma ten problem ale z barku części porównania zwala winę na zasilacz sterowniki ramy i siedzi tak i się męczy. Gdyby był to jedne procesor  ale nie 4. BIOSY najnowsze sterowniki tak samo czyste systemy. Jest wyraźna korelacja temperaturą ale jej zbicie jedynie opóźnia wystąpienie jak i częstotliwość spadków. Poza tym to nie są wysokie temperatury.  

 

 

IMG_20210910_171742.jpg

IMG_20210910_171817.jpg

Link to post
Share on other sites

Po przesiadce z R5 2600 na R5 5600X na chipsecie B450 borykałem się z nagłym stutteringiem podczas pracy, objawiało to się przycięciem obrazu i dźwięku (takie jakby spowolnienie). U mnie pomogło pobranie ze strony AMD (nie producenta mobo) najnowszych sterowników do chipsetu pod B450. Spróbuj tego.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Procka z integrą od AMD mam tylko w laptopie (Ryzen 3700U) i nie mam żadnych problemów, jakie ty masz na tym filmiku.%-) Nie wiem, czy akurat chodzi ci tylko o procki desktopowe, czy też laptopowe, więc napisałem w twoim temacie.:)

Edytowane przez TitoBandito01
Link to post
Share on other sites

Rozwiązałem Problem.  zbiku90 słusznie sugerował HWiNFO pokazuje to czego inne programy nie pokażą.

Na pierwszym zdjęciu macie temperaturę VSOC MOS czyli sekcji zasilania gdy osiągnie 80 płyta zbija taktowania powodując spadki fps ale także schładza to sekcje.  Drugie zdjęcie macie wszystko tak samo ale grafika GT 1030 i temperatura jest około 40 wszystko śmiga. Zdjęcie 3 to ASUS  gdzie nie ma problemów. 

Wniosek prosty gigabyte wypuścił wadliwe płyty. Zintegrowana grafika wyjątkowo podgrzewa sekcje zasilania. Mało tego na modelu auros elite gdzie niby jest chłodzona jest także problem chodź mnij dokuczliwy. 

Katastrofalna jakość płyt gigabyte. Nie spodziewałem się że ta firma takie buble robi. Czy oni sobie ogóle zdaja sprawę jak by wszyscy co kupili te gnioty chcieli je teraz zareklamować przecież trzeba założyć że klient może korzystać z zintegrowanej grafiki.  Mało tego gdybym miał jedna płytę to bym nie podejrzewał nawet jaka jest skala tej katastrofy. 

Dziękuję za zainteresowanie i przestrzegam przed gigabyte 

Zrzut ekranu (1).jpg

Zrzut ekranu (4).png

Zrzut ekranu (1).png

Zaznaczam że problem jest jedynie przy zintegrowanych grafikach. Jakimś cudem zewleczona grafika mocno odciąża sekcje zasilania. Natomiast moje wcześniejsze wnioski o związku z temperatura były Suszcze i próby schłodzenia CPU w jakiś sposób wpływały na sekcje zasilania ale na krótko to pomagało. NA pomysł naprowadził mnie jedne filmik na którym jakiś recenzent czepiał się temperatur sekcji zasilania ale problem w tym że recenzenci i youtuberzy mają kasę i na interiach nie siedzą tak jak większość z nas. Problem tyczy się właściwie posiadaczy tanich płyt gigabyte i ryzen G. Nie wiem czy inne tanie płyty MSI czy ASrock mają tak samo ale gigabyte to jest katastrofa

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy da się tak zrobić z integrą ale spróbuj w sterownikach AMD zmniejszyć power limit albo napięcie dla grafiki. Powinno to schłodzić sekcję i zapobiec spadkom. Co do hwinfo to faktycznie jest bezkonkurencyjny już od kilku dobrych lat. Autor jest Słowakiem i na bieżąco odpowiada na forum na wszystkie pytania, polecam symboliczny donate (na dole strony) żeby dalej mógł rozwijać projekt, bo lepszego programu diagnostycznego imo nie ma (nawet wśród płatnych).

https://www.hwinfo.com/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Navier napisał:

Ani Giguś, ani ASUS sekcją zasilania, delikatnie mówiąc, nie imponują ;) 

Może i nie imponują ale np. na takim TUF B450 Pro kręciłem 3800xt na 4,5ghz@1,3V i żadnych problemów nie było, sekcja grzała się max do 65st bodajże w stress testach. APU od AMD nie używałem osobiście jeszcze, przydałoby się żeby ktoś jeszcze zrobił testy pod obciążeniem.

Link to post
Share on other sites

https://www.thefpsreview.com/2019/11/07/amd-ryzen-5-3400g-cpu-review/4/ - wg tych testów 3400G potrafi wciągnąć 168W pod obciążeniem, a po OC 181. 168/1.3V (załóżmy że takie napięcie pompuje płyta) daje 130A. Wg tabelki to te dwie B450 średnio do takich prądów się nadają. Zacząć by trzeba było od jakiegoś nawiewu na sekcję zasilania, co obniżyłoby temperaturę.

Link to post
Share on other sites

Po pierwszy, witam wszystkich.

Czy jest wyjście z powyżej sytuacji? Zamierzałem  także dla dzieciaków do prostych gierek typu Lego złożyć zestaw na Gigabyte B450M S2H V1  plus 2400G i  chłodzenia Fera 5. Płytę i Ferę póki co mam nierozpakowaną z X-Koma, czekam na RAM (Ballistix 3200 2x8), 2400G jest używany.  Czy na tej płycie efekt może być podobny, może założenie Wraitch Prism wiejące w dół by coś pomogło? Specjalne planowałem 2400G, żeby nie pchać się w kartę graficzną i mieć jedno chłodzenie. Może jakiś wentylatorek na sekcję?

Link to post
Share on other sites

Zamawiałeś przez Internet? termin darmowego zwrotu nie minął? bo jak minął, to tym ją rozpakował i sprawdził, być może autorowi tematu trafiła się jakaś wadliwa partia.

Nigdy nie składałem skrzynki do grania na integrze z DS3H, ale nie wykluczone że taki problem występuje.

Link to post
Share on other sites

Ale, ale - to ma sens! APU ma inaczej szacowane TDP niż CPU, co potwierdzają testy zużycia energii przy wykorzystaniu dedykowanej grafiki (TLDR: symboliczne różnice jeśli iGpu leży odłogiem). Jeśli zatem mierzymy w APU to wypada ominąć szerokim łukiem "golasy" (płyty ze słabą i/lub goła sekcją VRM). Najtańszym sensownym modelem pod APU od Gigaszitu wydaje się B550m DS3H, przy czym ja - za cyrki z PSU - pokazuję tej firmie środkowy palec. 

 

Czuje jednocześnie, że APU to przyszłość #PCMR (przynajmniej dla mnie) - przy czym sam będę o tym więcej myślał dopiero po premierze drugiej generacji procków na AM5. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
W dniu 10.09.2021 o 23:25, GOZER napisał:

Witam. Postanowiłem złożyć ostatnio kilka PC dla dzieciaków a tu wyszedł taki problem. W grach podobnie  jak na filmiku, fps cyklicznie spada ale występują dłuższe okresy miedzy spadkami. Miałem ogólnie 4 procesory w tym 2 nowe AMD Ryzen 5 Pro 3350G oraz używane ryzen 5 2400G i ryzen 3 3400G. Wszystkie zachowują się dokładnie tak samo. Sprawdzane na 2 płytach B450M DS3H V2 jednej Gigabyte B450 AORUS ELITE V2 i jednej ASUS TUF B450-PLUS GAMING II. Reszty nie wymiennie ale miałem kilka różnych pamięci dysków ochłodzeń i oczywiście markowych zasilaczy.  Moje wnioski są takie. Wgląda to i zachowuje się jak thermal throttling. mało tego po wymianie chłodzenia zmniejszeniu napięć taktowań tak aby zbić temperaturę powoduje że spadki zaczynają się później a jak utrzymamy na 40 to wydaje się że jest ok. Na lepszych płytach z chłodzoną sekcją zasilania i chłodzeniem Cryorig Ultimate R1 wydaje się że to działa nawet jak testowo spowolniłem wentylator i wygrzałem procka do 75  spadków nie było ale tylko na ASUSIE.  Możliwe że wtedy szanse na spadki mocno spadaj  a ja za krótko testowałem.  Co ciekawe z kartą graficzną na pci-e żaden z procesów nie ma już spadków taktowania. O co tu chodzi bo jak na obecną chwilę to mógł bym rzucić tezę że wszystkie procesory AMD z zintegrowaną grafiką mają jakąś wadę. 

Możliwe że więcej ludzi ma ten problem ale z barku części porównania zwala winę na zasilacz sterowniki ramy i siedzi tak i się męczy. Gdyby był to jedne procesor  ale nie 4. BIOSY najnowsze sterowniki tak samo czyste systemy. Jest wyraźna korelacja temperaturą ale jej zbicie jedynie opóźnia wystąpienie jak i częstotliwość spadków. Poza tym to nie są wysokie temperatury.  

 

 

IMG_20210910_171742.jpg

IMG_20210910_171817.jpg

 

W dniu 15.09.2021 o 21:47, Zawtra napisał:

Zrobiłem test u siebie jak wyżej napisałem na:

B450M S2H, najnowszy BIOS, sterowniki ze strony Gigabyte

AMD 2400G chłodzony Fera 5

VRM MOS - około 38 st.

VSCO MOS - dochodzi około 80 st. 

ale stałe 27 klatek utrzymuje.

 

2.thumb.jpg.6d69057bbffe164caf9689c5e70565b2.jpg

Tylko podniesienie limitów na MOBO opanujesz Ryzen

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...