Skocz do zawartości

9900K (trochę) za wysokie temperatury


Recommended Posts

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich. 

 

Próbuję opanować temperatury Intela 9900K z chłodzeniem powietrznym Noctua 15s. Nie ma tragedii, ale nie jest też za dobrze. Na stocku powyżej 80C przy 4.7GHz na wszystkich rdzeniach (np. przy konwersji x264). VCore jest pod kontrolą więc to nie tu problem. 

Chłodzenie zakładałem już kilka razy, za każdym razem z nową pastą i ogólnie nie ma zasadniczej poprawy. I teraz główna cześć mojego postu:

 

Po dokładnym obejrzeniu płyty głównej, mam wrażenie że to metalowe zapięcie socket'u jest z jednej strony niemal na poziomie procesora i mam podejrzenie że może utrudniać dobry kontakt między chłodzeniem a procesorem. Jest to dość ciężko sprawdzić ponieważ chłodzenie jest dość duże i dostęp tam jest ograniczony. Zaznaczam tutaj wyraźnie że nie chodzi mi o to że w ogóle nie ma kontaktu, tylko że kontakt jest słaby z jednej strony. Tak jakby ta metalowa klamra została nieznacznie źle wygięta w procesie produkcji. Pogoogloałem trochę, ale póki co nie znalazłem opisu podobnego problemu. Zastanawiam się czy jest tutaj ktoś, kto może to skomentować, w tym sensie, czy rzeczywiście takie przypadki się zdarzają, bo być niepotrzebnie tracę na to czas. 

 

Dodam tutaj że wcześniej miałem na tej płycie 8700K z DarkRock 3 i temperatury również nie były rewelacyjnie. Mogłem zapomnieć o podkręcaniu. 

 

 

socket 1151.JPG

Link to post
Share on other sites
Cytat

Noctua NH-D15S?

 

tak. Jest zdecydowana poprawa po przejściu z DarkRock 3

 

2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Całkiem normalne tempy dla tego procka, to jest jedna z największych grzałek:)

No i generalnie są bezpieczne dla niego, Intele w składakach latami mają pod 100 stopni na stockowych coolerach

 

Zdaję sobie sprawę że temperatury są w granicach akceptowalności, a i sam chip do chłodnych nie należy, ale nie podoba mi się stosunek napięć do temperatur przy jakich pracuje mój egzemplarz. Są za wysokie w porównaniu do tego co można znaleźć w różnych testach. To oczywiście dobrze że procesor jest stabilny przy niskich napięciach, ale ogranicza mnie teraz temperatura przy jakimkolwiek OC. 

 

Oraz przede wszystkim nie daje mi spokoju ta klamra od socket'u. Jestem prawie pewien że z jednej strony jest niemal na wysokości procesora. Czy to ma wpływ na kontakt coolera z procesorem???? Nie wiem. Może szukam problemu tam gdzie to nie ma ;-) Z drugiej strony jeżeli nie jestem pierwszym który się z czymś z takim spotkał to jest szansa że coś jest na rzeczy. Niestety nie mam pod ręką innej klamry którą mógłbym wymienić. Nie wiem czy to jest coś do kupienia, no chyba że razem z uszkodzoną płytą.  

 

Link to post
Share on other sites

80'C przy stocku 4,70GHz to norma jak dla niezdelidowanej sztuki,

u mnie zdelidowany i9-9900KS @5,1GHz @1,38v robi podobne temperatury przy x264

 

a tutaj wyniki przed i po 

 

HWhS8P2.png

 

 

 

 

W dniu 5.09.2021 o 01:41, Tomek398 napisał:

Oraz przede wszystkim nie daje mi spokoju ta klamra od socket'u

 

wyciągnij płytę główną i sprawdź czy IHS proca nie wystaję po za klamrę, w razie co zawsze kombinerkami możesz przygnieść / wyprostować :P

 

 

 

 

W dniu 5.09.2021 o 01:41, Tomek398 napisał:

ale ogranicza mnie teraz temperatura przy jakimkolwiek OC. 

 

ofc. możesz go zdelidować za 150 zł tak jak ja to zrobiłem, ale raczej w kwestii ekonomicznej by to było słabo opłacalne, ponieważ

patrząc na ceny allegro/olx za i9-9900K są jakoś dziwacznie wysokie,

 

równie dobrze możesz sprzedać płytę Z370/Z390 + i9-9900K i kupić w tej samej cenie Z490 + i7-10700K %-)

praktycznie to jest samo wydajnościowo i9-9900K = i7-10700K ale za to proc 10-gen jest wyraźnie zimniejszy przy 5,0GHz

 

ostatnio zrobiłem taki DILL m.in sprzedałem Z390 + i7-8700K (używki)

i w tej samej cenie (rabat + okazja) kupiłem Z490 + i7-10700K (nówki)

 

 

 

Dodam też że również nie dawno składałem kompa na platformie intel 11-gen i według mnie to nie jest godny następca 10-gena,

nie dość że ten "nowy" Core i9 ma mniej rdzeni w porównaniu do poprzedniej generacji + gorszy kontroler pamięci max 3600MHz (1:1)

 

... to jeszcze w pakiecie dostajesz chore temperatury na procesorach z serii K .... 100'C tam to żaden problem nawet w mniej niż minutę

+ bardzo wybredne płyty główne Z590 (4 dni siedziałem aby pamięci skalibrować), z tego właśnie powodu nie polecam iść w tą platformę, wole już siedzieć na 10-genie, mieć o 5% słabsze wyniki w grach i mieć spokój.

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za obszerny komentarz. Mój plan był prosty. Zrobić upgrade kompa kupując najszybszy procesor, który jest wstanie obsłużyć moja płyta (Z370), a więc padło 9900K. 

Komputer, oprócz prostych czynności domowych, wykorzystywany jest do amatorskiej obróbki video, oraz czasem do latania na PrePar 3D, gry w CS GO etc. Ogólnie bardzo mało gram.  Nie zależały mi aż tak bardzo na szybszym renderingu video tylko na większej płynności pracy w Adobe Premiere (w timeline) i muszę powiedzieć że na 9900k jest wyraźnie płynniej niż na 8700k. Po prostu 2 dodatkowe rdzenie pomagają tutaj znacząco co nie jest żadnym zaskoczeniem. Chodzi mi tu przede wszystkim o edycję w 4K, bo w Full HD na obu prockach jest podobnie. 

 

Nie chciałbym teraz 'bawić się' w sprzedaż i nowe zakupy (10700k) bo znając życie musiałbym jednak coś dołożyć to tej transakcji, a już wyczerpałem swój limit na upgrade. Tym bardziej że wydajność 10700k jest praktycznie taka sama jak 9900K, więc tutaj nie zyskałbym nic oprócz być może kilku stopni mniej, chociaż to też loteria. 

 

Dzisiaj dostałem (za free) w sklepie komputerowym używana klamrę do procesora i pewnie wieczorem sprawdzę czy tu był problem. Teraz przy stocku na 4.7GHz mam 84C na najcieplejszym rdzeniu ale przy napięciu 1.19V w kodowaniu x264. Jeżeli zwiększam napięcie (po to aby zrobić OC) to temperatura idzie w kosmos. Mogę zapomnieć o wartościach typu 1.25 czy 1.28 a właśnie przy takich wartościach i większych częstotliwościach ludzie raportują podobne temperatury do moich.  Oczywiście mogę zrobić AVX -1 lub -2 ale pewien niesmak by pozostał ;-) 

 

Dam znać czy zmiana klamry coś pomogła. 

 

P.S. Wyginanie klamry kombinerkami nie jest takie proste. To wbrew pozorom dosyć mocny element i łatwo przy tym pogiąć całą klamrę a nie tylko fragment który by się chciało. 

 

 

Niestety moje podejrzenia co do klamry socketu okazały się bezpodstawne. Po wymianie zapięcia na inne, temperatury praktycznie nie zmieniły się. Napisałem 'niestety' ponieważ liczyłem że obniżę sobie temperatury w łatwy sposób. 

 

Jeszcze jedna rzecz zwróciła moją uwagę. Zauważyłem że program do monitorowania temperatur CPUID HWMonitor, którego używałem najczęściej pokazuje wartości o około 4-5C większe niż CoreTemp i HWiNFO64. Widać to bardzo wyraźnie na tym video które nagrałem. 

 

Nie wiem dlaczego tak jest i czy jest to kwestia uśredniania, jakiegoś offsetu czy po prostu błędu. Wszystkie programy mam w najnowszej wersji. 

 

Patrząc na temperatury podawane przez CoreTemp na stoku (4.7GHz) nie jest źle przy normalnym wykorzystaniu komputera czyli np. x264. Temperatura jest poniżej 80C. 

W Prime +AVX temperatura idzie w kosmos, ale już się wyleczyłem z testowania komputera tym programem. 

 

 

Zastanawiam się też czy oprócz VCore, SA, IO są jakieś napięcia które mają zauważalny wpływ na temperatury, które mogę próbować obniżyć. Teraz wygląda to tak:

napiecia.thumb.jpg.7ca71621fb195c43f5f50dd309ba7aae.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Tomek398
Link to post
Share on other sites
W dniu 6.09.2021 o 15:34, Tomek398 napisał:

Mój plan był prosty. Zrobić upgrade kompa kupując najszybszy procesor, który jest wstanie obsłużyć moja płyta (Z370), a więc padło 9900K. 

To samo ja zrobiłem i przy 4.7GHz (UV) 1.20V mam identyczne temperatury na NH-D14 co ty na filmie.Masz OK.Mamy na tyle wydajne procki że ich OC nie ma zbytniego sensu.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

OK, dzięki. To mi sporo wyjaśniło. Kończę zabawę z ustawieniami i zaczynam normalnie używać komputera :-)

Ustawiłem wszystkie rdzenie na 48GGhz z AVX -2. Dzięki temu, w zależności od aplikacji jest ciut szybciej lub ciut wolniej, co w domowych zastosowaniach nie robi dużej różnicy. Przy takich ustawieniach temperatura w zwykłych programach nie przekracza 80C. Jedynie w syntetykach wychodzi nieznacznie powyżej co nie jest dużym problemem. 

 

Przy okazji wyjaśniło się dlaczego różne aplikacje podawały inne temperatury. Miałem w Biosie aktywną zintegrowaną grafikę co przesunęło TJmax na 95C (zamiast 100C), a część programów traktuje TJmax jako referencja względem której wyliczają temperaturę. Stąd ten offset. Po wyłączeniu zintegrowanej grafiki wszystkie programy pokazują te same wartości i przy okazji temperatura spadła o kilka stopni. 

 

Myślę że wycisnąłbym z tego procesora 4.9 bez offsetu AVX, ale zbliżyłbym się do 90C lub więcej. Poza tym procesor domaga się już większego prądu niż standardowe 193 ampery i musiałem przestawić w Biosie limit na 205A. Przy 4.9 byłoby jeszcze więcej, a nie wiem czy moja płyta podoła przy takim obciążeniu bo to Z370. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
16 minut temu, danieloslaw1 napisał:

beznadziejne masz tre tempy. U mnie 9900k zjada 250w i mam 90stopni na freezer 2. Pewnie lut sie odkleił pod czapką

 

to sobie ustalcie panowie wersję bo każdy mówi co innego:

 

Cytat

80'C przy stocku 4,70GHz to norma jak dla niezdelidowanej sztuki,

 

Cytat

Całkiem normalne tempy dla tego procka, to jest jedna z największych grzałek:)

 

Poza tym jeżeli ci zużywa na stocku 250W to znaczy że masz coś źle ustawione. A jeżeli to nie jest na stocku to twój komentarz nie jest wiele wart bez podania napięć i częstotliwości. 

 

P.S.  freezer 2 to beznadziejne chłodzenie. 

 

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, danieloslaw1 napisał:

Freezer 2 420 to jedno z najwydajniejszych chłodzen na rynku. Mam 5.2ghz avx -2    1.38v 
Jak poprosisz to moge sprawdzic w stocku :)

 

nie trać czasu. Widać że jedynie chcesz zabłysnąć komentarzami które nic nie wnoszą.

W tym temacie ufam użytkownikom mutissj i wrobel_krk ponieważ merytorycznie odpisali na moje zapytanie i powołali się na źródła i testy. 

 

 

 

EOT. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ale ja moge Ci dac moje testy mojej platformy. Nie mam powodu zeby zaklamywac rezultaty. 80stopni to nie mam na avx przy 4.8ghz ;)

nie wiem czego nie rozumiesz. Mam 5.2ghz okolo 250w w tescie avx ktory zbija do 5ghz. 5.2ghz bez avx leci cos okolo 180w. 92stopnie avx. Bez avx 73 ;)

Dobra małe sprostowanka bo zapomniałem że sie bawilem ostatnio V. jak napisałm 5.2ghz bez avx 140w 70stopni a z avx 5ghz 240 max nie 250w to 86stopni. Stopnie troche zeszły w dół bo w pokoju mam teraz 21 stopni a nie 25. 

file.html[/img]

file.html[/img]

Mozesz wygiąć troche blache dociskajaca a ta obok nawet i zeszlifowac jesli zle chlodzenie dociska. Zawsze mozesz blasske nowa kupic za pare zł

Edytowane przez danieloslaw1
  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites

Nie słuchajcie bajek o odklejonych lutach itp..... 

 

Moja leciwa obudowa była po prostu za mało przewiewna i wentylatory nie były wstanie odprowadzić wydzielonego ciepła. Tak jak napisałem w innym wątku, zmieniłem obudowę na dużo bardziej przewiewną i rezultaty przy kodowaniu x265 (czyli AVX w użyciu) jak na obrazku poniżej. Temperatura oscyluje w okolicach 70C na najcieplejszym rdzeniu.. W idle mam 26C. W stress testach będzie ciut więcej, ale to normalne bo wykorzystują procesor w większym stopniu, ale ja 'nie gram' w stress testy ;-) ;-) 

 

Jak na 9900k i powietrze uważam że jest OK. 

 

361705772_9900kstockx265.thumb.jpg.9ca9c576e4d19103d13bd5d25f42db9f.jpg

Link to post
Share on other sites

Jeśli jesteś zadowolony to jest bardzo dobrze :)

Ja to już tyle kombinowałem z tym procesorem, że nie pamiętam co miałem na stock'u ale teraz mam 5,2 GHz@1,43V (AVX Offset 0) i Ring ratio 48. Temperatury podczas testów to zależnie od rdzenia 76-83  stopnie.

Dla testów w Aida64 Extreme mogę ustawić nawet 5,4 GHz i przechodzi całonocny test ale już w OCCT przy 5,3 GHz muszę dodać napięcia bo wywala jakiś błąd zawsze i mam prawie 100 stopni.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, bonuz napisał:

Jeśli jesteś zadowolony to jest bardzo dobrze :)

 

Zdecydowanie tak, tzn. jestem zadowolony. To jest komputer do różnych zadań domowych dlatego kultura  jest bardzo ważna. Nie chcę go zamieniać w 'odkurzacz' tylko dla 200 czy 300 MHz więcej. Trzeba mieć świadomość ze względny wzrost  częstotliwości nie jest duży tzn. czym innym jest wzrost taktowania o 200MHz przy 4.7GHz (4.2%) a czym innym wzrost o 200MHz przy 1GHz (20%). To niby oczywiste, a często ludzie o tym zapominają w pogoni za megahercami :-) Tym bardziej że te procenty nie przekładają się bezpośrednio na taki sam ogólny wzrost wydajności.  

 

Jeżeli miałbym się bawić w OC, ale takie trochę bardziej poważne ;-) to przede wszystkim nie na takiej płycie głównej jaką mam teraz i musiałbym pójść w wodę. Do mojej aktualnej obudowy mogę wrzucić na górę nawet 420 AIO ale przyznam szczerze że nie chce mi się kombinować dla 4-6 stopni mniej. Jeżeli mam już iść w stronę zwiększania ogólnej wydajności to wolę kupić za jakiś czas AMD 16/32 zamiast walczyć o 300-400MHz na Intelu 8/16. Do moich potrzeb będzie to zdecydowanie bardziej sensowna opcja, ponieważ jak napisałem wcześniej, bardzo mało gram i nie planuję tego zmieniać za to sporo renderuję video i robię trochę obliczeń do pracy. Jeżeli chodzi o rozrywkę to chcę zakupić Flight Simulator za jakiś czas, ale do tego bardziej przyda się szybsza grafika niż dodatkowe MHz na CPU 

 

 

Cytat

Ja to już tyle kombinowałem z tym procesorem, że nie pamiętam co miałem na stock'u ale teraz mam 5,2 GHz@1,43V (AVX Offset 0) i Ring ratio 48. Temperatury podczas testów to zależnie od rdzenia 76-83  stopnie.

 

[email protected] (0 AVX offset) oznacza jakieś 'kosmiczne' moce pobierane przez procesor. Czym go chłodzisz że masz 76-83  stopnie? Jakie zużycie (moc) pokazują ci programy diagnostyczne? 

 

Aktualnie mój zestaw na powietrzu pracuje przy [email protected] i przy kodowaniu x265 temperatury nie przekraczają 85C więc jest OK, z tym że oczywiście wiatraki kręcą się szybciej i poziom hałasu jest większy. Zdecydowanie wolę cichszą pracę i jakiś offset AVX niż dodatkowe MHz i właśnie tak mam ustawiony teraz Bios czyli 48GHz (-1 AVX Offset)  czyli ciutek szybciej niż stock. Myślę że bez problemu mogę ustawić 4.9GHz -2AVX. 

 

 

 

5GHz.thumb.jpg.3c9a18534624d7d1c322313fb7794e5e.jpg

 

 

... kultura pracy.... miałem na myśli 

Link to post
Share on other sites

Zależy co kto lubi i potrzebuje. Ja mam cyklicznie : raz undervolting i 4,5, a potem 5,2 GHz :D Lubię dłubać przy tym :) Mam AiO 360R tylko z wymienionym płynem w układzie i proca bez czapki, szlifowanego i ciekły metal. Package na 5,2 ponad 240W w HWMonitor.

Najbardziej optymalne na tym procu to sztywne 5,0. Wyżej tak jak piszesz - masa ciepła, hałasu i prawie żaden przyrost, ale... :D PC MASTER RACE nie wybiera :)

Jak chcesz i się nie obawiasz drastycznych metod to i na powietrzu możesz uzyskać lepsze rezultaty tylko trzeba pacjenta otwierać i ciekły metal między krzem a radiator od razu. Tylko trzeba zajrzeć co pół roku/rok i przypatrzeć się czy wżerów nie ma.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...