Skocz do zawartości

Restarty i BSOD nowy komputer


Recommended Posts

Witam. Od pewnego czasu posiadam komputer, który, zależnie, chyba, od humoru, potrafi się resetować kilkukrotnie w ciągu dnia. Podczas normalnego korzystania, przeglądania internetu, zwykłej pracy na pulpicie, programach Word itd. wyrzuca BSODa z różnymi oznaczeniami, totalnie randomowo mam wrażenie, ale za to podczas grania komputer się sam z siebie resetuje nie pokazując nic, tak jakby ktoś pozbawił go prądu na krótką chwilę. Występuje to średnio co 2h użytkowania, czasem szybciej, czasem rzadziej. W podglądzie zdarzeń administracyjnych nie ma nic poza Kernel Power 41, a w błędach nic specjalnego nie występuje przed tym zdarzeniem.

Sprawdzałem zasilacz multimetrem pod względem napięć i wszystko wydawało się w porządku, mianowicie na 12V było 11,79 (11,76 pod obciążeniem), na 5V ok. 4,9 (4,87 pod obciążeniem), 3,3V ok. 3,27 (3,25 pod obciążeniem). Reinstalowałem system dwukrotnie lecz bezskutecznie. Temperatura CPU na OCCT na teście power supply osiągała do 85°. Wymieniałem pastę na CPU lecz jest nadal to samo i wątpię żeby to było powodem resetów.

Wyrzuciłem antywirusa (korzystałem z Nortona). Włączyłem XMP w Bios, zmieniałem profil, ale nie wiem czemu nie mogę zmienić tam napięć na Ram (mam ustawione 1,35v), jedynie mogę zmienić napięcie VRAM. Płyta nie wygląda jakby była uszkodzona tak samo zasilacz. Prąd płynie prosto z gniazdka. Podłączałem do niego inne urządzenia, np. laptopy itd. i żadnych problemów nie było. Wszystko w miarę czyste, odkurzone. Nie mam pomysłu co tu można jeszcze pokombinować z nim. Może ktoś będzie w stanie pomóc. Z góry dzięki.

 

Specyfikacja:

Płyta: Gigabyte b450m ds3h

CPU: AMD Ryzen 5 3500x 6 rdzeni

GPU: Nvidia GeForce GTX 1650 Super

Ram: 2x HyperX DDR4 Fury 8GB 3200MHz

Zasilacz: Silentium PC Vero L3 500W

SSD: Kingston A2000 500GB 

HDD: Seagate 1TB

System: Win 10 64-bit

 

 

Edytowane przez Samedi
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, BlackCoffe napisał:

Pokaż screen z CrystalDiskInfo dla obu dysków, a zanim go dasz zmień Funkcje -> Funkcje zaawansowane -> Wartość RAW -> 10 [Dec]

Będę w domu to to zrobię.

 

2 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Sprawdź pamięci Memtestem

Przeprowadzałem dwukrotnie test memtestem i za każdym razem nie wykazał błędów. Dodam że robiłem także test OCCT RAM.

 

2 godziny temu, zbiku90 napisał:

No to ja jeszcze z innej beczki. Masz możliwość podmienić zasilacz?

Niestety nie mam takiej możliwości.

Edytowane przez Samedi
Link to post
Share on other sites

1. Sprawdź czy ustawienia pamięci RAM pokrywają się w biosie i na naklejce, zwłaszcza jeśli chodzi o napięcie. 

2. Jak nie masz zasilacza na podmianę to zamów, masz 14 dni na zwrot, 500w powinno być ok ale sprawdź jaki prąd daje na płytę główną bo widziałem zasilacze 700w które podawały na nią tylko 100w.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, marko22 napisał:

Bios? Wersja? Aktualizowany? Odpuść sobie testy OCCT na razie.....

 

Bios zaktualizowany do najnowszej wersji - F61.

 

Godzinę temu, browarpll napisał:

1. Sprawdź czy ustawienia pamięci RAM pokrywają się w biosie i na naklejce, zwłaszcza jeśli chodzi o napięcie. 

2. Jak nie masz zasilacza na podmianę to zamów, masz 14 dni na zwrot, 500w powinno być ok ale sprawdź jaki prąd daje na płytę główną bo widziałem zasilacze 700w które podawały na nią tylko 100w.

Napięcia pokrywają się.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, BlackCoffe napisał:

Pokaż screen z CrystalDiskInfo dla obu dysków, a zanim go dasz zmień Funkcje -> Funkcje zaawansowane -> Wartość RAW -> 10 [Dec]

hdd.thumb.png.741a3cdf7cc7960c5d11bcb7688e4e39.pngssd.thumb.png.838e757ec1e6a9d074bd482ad6b1ae7c.png

3 minuty temu, jarrino napisał:

Miałem kiedyś podobny przypadek. Walczyłem, sprawdzałem tydzień i nic. Pomogło rozłożenie komputera na części (dokładnie) i złożenie jeszcze raz. Problem minął, a przyczyny mogę się tylko domyślać...

 można będzie spróbować, aczkolwiek szczerze wątpię by miało to pomóc. Chociaż nie takie cuda się widziało.

Link to post
Share on other sites

Wymień zasilacz. Musisz zacząć od tego. Nie wiem. Jedź do sklepu, kup, podłącz, sprawdź, oddaj. Nie widzę innej opcji. Bo to w sumie jest zgadywanie. Płyta, procek, pamięci. Zasilacz najprościej podmienić. A jak na drugim będzie to samo, to zacząć szukać głębiej.

Link to post
Share on other sites

Ja mówię o sobie, nie o dyskach :jupi:

 

@Samedi - od kiedy to się dzieje? Te restarty? Od instalacji systemu, czy wcześniej było dobrze? Może poświęć trochę czasu na nową instalkę, jak minęło już sporo czasu, ale osobiście wątpię, że to coś pomoże. Podstawa - zasilacz. Albo zrób tak, jak napisał @jarrino

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, marko22 napisał:

Ja mówię o sobie, nie o dyskach :jupi:

 

@Samedi - od kiedy to się dzieje? Te restarty? Od instalacji systemu, czy wcześniej było dobrze? Może poświęć trochę czasu na nową instalkę, jak minęło już sporo czasu, ale osobiście wątpię, że to coś pomoże. Podstawa - zasilacz. Albo zrób tak, jak napisał @jarrino

Dzieje się tak praktycznie od początku posiadania komputera. Jednak od jakiegoś czasu zaczął robić to częściej, co uniemożliwia normalną pracę. Jak mówiłem reinstalowałem system dwukrotnie, lecz bezskutecznie. Spróbować metody @jarrino na pewno nie zaszkodzi.

 

1 godzinę temu, marko22 napisał:

Wymień zasilacz. Musisz zacząć od tego. Nie wiem. Jedź do sklepu, kup, podłącz, sprawdź, oddaj. Nie widzę innej opcji. Bo to w sumie jest zgadywanie. Płyta, procek, pamięci. Zasilacz najprościej podmienić. A jak na drugim będzie to samo, to zacząć szukać głębiej.

Najpewniej trzeba będzie skołować jakiś pewny zasilacz i go zamontować.

Link to post
Share on other sites

Po kilku dniach pracy nie uświadczyłem jeszcze restartów. Ponownie złożyłem komputer jak polecał @jarrino, jednak po kilku godzinnej pracy reset się pojawił. Pogrzebałem jeszcze chwilę i wykonałem reinstall sterowników do karty graficznej. Jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony i od tamtego momentu nie miałem żadnego BSODa i restartu. Jakby zaczęły znów się pojawiać, będę szukał winy w sprzęcie zaczynając od zasilacza i wrócę do tego tematu. Póki co dzięki wszystkim za chęć pomocy. :D

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. Minęło kilka dni podczas których trochę majstrowałem przy komputerze. Ostatecznie podmieniłem kości RAM, co nie przyniosło żadnego efektu, restarty występowały nadal.

W dniu 11.09.2021 o 07:47, zbiku90 napisał:

Wygląda na problem z płytą w takim przypadku.

Dzisiaj zmieniłem płytę główną mając nadzieję, że skończę tę nierówną walkę, ale... Już chyba z przyzwyczajenia ten komputer nadal się resetuje. Czekam na jakieś kolejne pomysły. :pomocy:

Dodam, że aktualnie za każdym razem BSOD ma oznaczenia "Kernel Security Check Failure".

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...