Skocz do zawartości

[GRY] Czy warto zamienić 27" WQHD na 27" 4K?


Recommended Posts

Witam,

proszę o radę odnośnie wymiany monitora.

Obecnie mam ASUS ROG SWIFT PG279Q (27", WQHD, IPS, 165 Hz). Rewelacyjny monitor, który nie zawiódł mnie od ponad 3 lat. Zero martwych pikseli. Nic.

Problem w tym, że zainteresowałem się LG 27GN950-B (27", 4K, IPS, 144 Hz). Ma większa jasność, HDR 600 i przede wszystkim jest 4K. Recenzje ma niesamowite. Zastanawiam się nad sensem przesiadki. Co prawda mam i9-9900K i 3080 STRIX OC, ale nadal uważam, że te karty nie są gotowe na 4K. Porobiłem testy z DSR i wyniki są na granicy płynności dla mnie akceptowalnej. Kusi mnie zobaczyć jak w tych samych calach będą wyglądać gry, ale nie wiem czy nie poczekać jeszcze na nową serię kart. Monitor mocno przyszłościowy i niby można zrezygnować z AA i jest DLSS...

Czy myślicie, że 27" i 4K to dobre połączenie? Ten rozmiar mi pasuje idealnie. Monitor tylko do grania. Pomocy! :)

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Rebelmind napisał:

4K na 27"? :/:o:facepalm:

 

Odpuść sobie. Żebyś Ty jeszcze miał jakąś starą TN 24" 60Hz... - ale Ty masz topowego Asusa, i to jeszcze z mega przyzwoitym IPS. 

Po cichutku na taką odpowiedź liczyłem. Dzięki piękne!!! :)

Link to post
Share on other sites

Prawdziwy killer-feature to może byś "zobaczył" (w sensie różnicy vs tego, co masz teraz) gdybyś przesiadł się na tego 360 Hz monitora z NV Reflex (o ile grywasz w Ultra-szybkie strzelanki, które dodatkowo wspierają tą nową technologię od Zielonych). 

 

https://www.techpowerup.com/285053/agon-by-aoc-announces-agon-pro-ag254fg-with-360-hz-and-nvidia-reflex

 

Przy czym jest to jednocześnie downgraded (wielkość, rozdziałka) więc takie wynalazki nawet pod Csgo nie podejdą atm. 

 

Robiłem dwa podejścia do 4K w monitorze komputerowym (w pracy) i nie ma to kompletnie sensu. W grach również o wiele bardziej mnie np odpowiada np 3440x1440. 

 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Rebelmind napisał:

Prawdziwy killer-feature to może byś "zobaczył" (w sensie różnicy vs tego, co masz teraz) gdybyś przesiadł się na tego 360 Hz monitora z NV Reflex (o ile grywasz w Ultra-szybkie strzelanki, które dodatkowo wspierają tą nową technologię od Zielonych). 

 

https://www.techpowerup.com/285053/agon-by-aoc-announces-agon-pro-ag254fg-with-360-hz-and-nvidia-reflex

 

Przy czym jest to jednocześnie downgraded (wielkość, rozdziałka) więc takie wynalazki nawet pod Csgo nie podejdą atm. 

 

Robiłem dwa podejścia do 4K w monitorze komputerowym (w pracy) i nie ma to kompletnie sensu. W grach również o wiele bardziej mnie np odpowiada np 3440x1440. 

 

Ja raczej AAA - RPG/Wyścigi. Chciałem po prostu więcej pikseli w pionie. Ale decyzja podjęta, ASUS na razie zostaje :)

Link to post
Share on other sites

Wyższe monitory stają się niszowym rozwiązaniem z perspektywy gier, bo te praktycznie nie są tworzone z myślą o takich proporcjach. W większości tytułów - jeśli poszerzasz FOV w pionie - to widzisz więcej nieba i/lub podłoża, co dostarcza praktycznie nieistotne treści (z kilkoma pojedynczymi wyjątkami). 

 

Jeśli chciałbyś coś więcej widzieć w pionie - bez kompromisów w pozostałych aspektach (szybkość matrycy, odświeżanie, rozmiar obrazu) zobacz tego Della:

 

https://www.displayninja.com/dell-alienware-aw3821dw-review/

 

Kosztuje on majątek oraz ma aktywne chłodzenie, które niestety jest więcej niż tylko "słyszalne" - co moim zdaniem jest totalnym nieporozumieniem i wielkim blamażem ze strony producenta. Przy tak wielkiej powierzchni monitora mogliby bez problemu ogarnąć duży, płaski radiator, który by pozostawał niewidoczny (np z tyłu, za matrycą). 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Rebelmind napisał:

Wyższe monitory stają się niszowym rozwiązaniem z perspektywy gier, bo te praktycznie nie są tworzone z myślą o takich proporcjach. W większości tytułów - jeśli poszerzasz FOV w pionie - to widzisz więcej nieba i/lub podłoża, co dostarcza praktycznie nieistotne treści (z kilkoma pojedynczymi wyjątkami). 

 

Jeśli chciałbyś coś więcej widzieć w pionie - bez kompromisów w pozostałych aspektach (szybkość matrycy, odświeżanie, rozmiar obrazu) zobacz tego Della:

 

https://www.displayninja.com/dell-alienware-aw3821dw-review/

 

Kosztuje on majątek oraz ma aktywne chłodzenie, które niestety jest więcej niż tylko "słyszalne" - co moim zdaniem jest totalnym nieporozumieniem i wielkim blamażem ze strony producenta. Przy tak wielkiej powierzchni monitora mogliby bez problemu ogarnąć duży, płaski radiator, który by pozostawał niewidoczny (np z tyłu, za matrycą). 

Nie wyraziłem się jasno. Pisząc "więcej pikseli w pionie" miałem na myśli po prostu większą rozdzielczość w 16:9, czyli 1440p->2160p. Więcej pikseli w poziomie to dla mnie 16:9->21:9.

A przeskok na tej rozdziałce w tym DELLu czyli 1440->1600 to prawie nic.

Dla mnie tylko kupa dodatkowych pikseli w prawo i w lewo oraz większe załamania grafiki na krawędziach.

Edytowane przez bonuz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...