Skocz do zawartości

Lenovo Legion 5 (4800H/1660Ti) - dokupiony RAM (PSD48G320081S) odmawia współpracy.


Recommended Posts

Cześć,

 Od jakiegoś czasu jestem użytkownikiem Legiona 5 (5-15ARH05H) który podstawowo ma 8GB RAMu, co jak wiadomo w tych czasach jest ilością dosyć śmieszną, więc postanowiłem dokupić drugą taką samą kość. Skuszony promocją i komentarzem innej osoby u której przy tym samym sprzęcie wszystko działało doskonale, dokonałem zakupu kostki Patriota PSD48G320081S - 8GB, 3200MHz z profilu JEDEC i CL22, tak samo jak oryginalna Samsungowa kość M471A1K43EB1-CWE, niestety tutaj zaczęły się schody. Po instalacji nie zdążyłem włączyć BIOSu by sprawdzić czy wszystko jest poprawnie wykryte, i już tutaj powitało mnie zawieszone kółko ładowania Windowsa. Reset, w BIOSie wszystko poprawnie wykryte tj. ilość ramu, w tym laptopie niestety nie ma zaawansowanych opcji typu ładowanie profili XMP, więc wiele więcej nie mogłem sprawdzić. Po kilku próbach gdzie na zmianę bootowanie windowsa się zawieszało lub sprzęt się resetował, system się odpalił. Kilka chwil, po czym znowu przywitał mnie czarny ekran i zawieszka komputera. Pożonglowałem trochę tymi kośćmi - niezależnie od konfiguracji, gdy umieszczone są obie, komputer w ogóle nie wstaje (bootloop) lub wstaje na dosłownie chwilkę i zawiesza się/resetuje/czarny ekran. Przy włożonej samej kości Patriota komputer działa chwilę dłużej, jestem w stanie odpalić program Lenovo Vantage, w nim jest opcja testu m.in. pamięci - przy pierwszym lub drugim jej uruchomieniu scenariusz się powtarza. Drugi slot nie jest uszkodzony, bo przekładałem też do niego oryginalną kość, która działa oczywiście beż żadnego problemu. Gdzie może leżeć źródło problemu? Widzę że jest dostępna aktualizacja BIOSu, ale nauczony doświadczeniem wolę tego nie ruszać jeśli nie jest to absolutnie konieczne, szczególnie że osoba u której ta sama kość działa, ma tą samą wersję BIOSu co ja, tj. FSCN14WW. RAM fabrycznie uszkodzony, czy może ktoś spotkał się z podobnym problemem w tym sprzęcie? Jedyna różnica między kośćmi którą zauważyłem to jeden dodatkowy, piętnasty profil JEDEC na pamięci Patriot, oprócz tego kości są można powiedzieć jednakowe - na obu są po 4 moduły 1GB na stronę, także na obu widziałem profile z tymi samymi timingami - 22-22-22-52-74-1T.

Edytowane przez Damain1996
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...